Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

TÜRKÇÜLÜK NE DEĞİLDİR !

24.10.2018
A+
A-

Türkçülük ; Türk milletini yükseltme ülküsüdür. İktisadi,sosyal.kültürel.siyasi yönlerden Türk Devleti’ni ve Türk Milletini muasır medeniyet seviyesine yükseltme düüncesidir.

Türkçülük;  milli konuları ön planda tutarak, şahsın menfii konularını elinin tersiyle iterek, tamamen milli bir duruş sergilemesi esasıdır. Türkçülük; bulunmuş olduğu millete karşı olan vazife bilinci, millet olma ahlakını, özünü unutmadan, gayri milli ve gayri ahlaki davranışlar sergilemeden, refaha ve salahiyete  ulaşma Ülküsüdür. Türkçülük de genel şart; adaletli, liyakatli, milli olanı uygulayıp ; evvelinden ve atisinden vazgeçmemektir. Türkçülük de temel gaye; Türk ahlakı, Türk adaleti, Türk hakimiyeti ile toplumsal bir birlik kurma gayesidir. Türkçülük;  bir kafatascılık değildir ! bildiğiniz gibi kafatascılık yani ırkçılık; menşei Yahudi olan, akabinde İtalya’da, Almanya’da  baş gösteren bir Emperyal düşüncedir. Yani gaye, sömürüdür .Amaç ezmektir. Faşizm denilen illet, mevcut olduğu ırkı üstün görür yani ; Nazi Almaya’sında var olan Hitler’in kavgası şuydu ; Aryan ırkı üstün ırktır, o halde ezmeye yakmaya yıkmaya hakkmız vardırdieyrek tarih sahnesinde belli etmiştir kendisini. Türkçülük; Vatan toprağımızda yaşayan, Türk vatandaşı olan; Laz. Çerkez ,Kürt vs.etnik unsurların bir ayrımını, bir uzaklığını kabul etmez. Türkçülük; yurt edindiğimiz vatan toprağında milli ülkünün ardından yürümeyi bildirir. Türkçülük ; asla etnik köken ve mezhep ayrımına girmez. Türkçülük de ırkın herhangi bir üstünlüğü düşüncelerine sahip olunarak , vatan toprağımız olan Türkiyede etnik köken ayrımı yapmaz. Türkçülük ; Emperyalizme karşıdır, yani sömürü hakimiyeti olan emperyalizm; gerek kültürel, gerek siyasi, gerekse coğrafi açıdan bir ezme, bir zulüm teorisidir. Türkçülük; emperyalizme karşıdır bu yüzden Faşizm deki gibi bir kıyım söz konusu değildir. Bu demek oluyor ki Türkçülük ayrı Faşizm ayrıdır. Irkçılık ayrı Türk milliyetçiliği ayrıdır. Türkçülüğün özü; milli mukakkdes değerlerdir. Yani bu demek oluyor ki, nehyedilen bir ırk üstünlüğü yarışına girmez, hatta ve hatta Almanya’nın Aryan ırkı en üstün ırktır! sözüne karşı 1944 lerde Türkçü Turancılar tarafından kınanarak gerekli cevaplar verilmiştir. 1944 de faşizmin karşısındayız,ırkçılık kabul edilecek bir düşünce değildir denilerek, gerek neşriyatlarda ,uluslararası alanda tepkimizi koyduğumuz açıkca ortadadır. Türkçülükde ; asla dar kavmiyetçiliğe yer yoktur.Mazlum milletlerin umudu olan Türk milletinin haklı davasıdır. Bir etnik köken ayrışması yoktur. Hatta tam aksine adaletli, liyakatli, hakkaniyetli bir birliğe yani Turan’a çağrı vardır.

Türkçülük; milli olana koşma, milli olanı dalgalandırmakdır. Ama, bunu kökü Darvin’e dayanan ; Faşizm,Sosyalizm,Marksizm gibi dinayetden ve milliyetden nasipsiz düşüncelerden uzaktır, tamamen öz hars ve kültürü ile yoğrulur.  İlk Türk sosyoloğu olan ve Atatürk’ün fikir  babası olan Ziya Gökalp bey Diyarbakır’dan bu meşaleyi yaktığında, kendi bölgesine göre mi hareket etti ? bölgeselcilik yoktur Türkçülükde, dediğimiz gibi her ayrımın karşısındadır. Türkçülük de ; Devlete millete düşman olan her zümreye, her düşünceye, her topluluğa karşı olmak vardır. Kuru bir cihangirlik kavgası değildir. Toprakları yurt eyleyen; Kürdü, Lazı Çerkezi ve daha bir sürü  etnik kökeni kucaklar. Bu yüce birliği bozacak olan, nifak sokmaya çalışacak olan,Marksist topluluklar ve siyasal islamcılar dediğimiz; İslamiyeti kullanarak siyaset yapan, İslamın zerresinden nasibi almayan, İslam ahlakı ile ahlaklanmayan, İslamı kirli siyasetlerine alet eden,secdelere varıp akabinde kul hakkı yiyen. Camiilere takkeli tesbihli gidip, ama akabinde her türlü ihale peşinde koşan, miliyeti reddeden, oysa ;  İslam da milliyetçilik vardır. Bundan bi haber olan milliyetçilik ve ırkçılığı bir tutan, Milli ülkü sevdalarına iftira atan. Zamanında Kuranı kerimi mızrakları uçlarına takıp, Peygamberin karşısında olanlar ile ne farkları vardır ? Aziz milletimizin manevi değerlerini kullanarak, İslamda milliyetçilik yoktur diyerek ; ayeti,hadisi ve hikmetleri reddenler bugün nerenin sözcülerdir ! Arapçılık ile dini İslamı karma edenler nerenin mikrofonu ile seslenmektedirler! İslamda milliyet üstünlüğü haramdır ve İslamda milliyet reddi de haramdır üstünlük yalnızca takvadadır.  

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ‘’ Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türk’tü bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır’’ diyerek akabinde  ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir’’diyerek muazzam bir şekilde Türkçülüğü ve Türk milletinin ülküsünü ifade etmiştir. Türk milliyetçiliğ esası kültür milliyetçiliğidir. Yani ,bir ırkçılık söz konusu değildir. Hisseden yaşayan herkes Türkdür.Türk töresinin ayrılmaz bir bütünü Türk ülküsüdür. Türk ülküsü; ırkçılığa karşıdır. Türk milliyetçiliği bir kültür milliyetçiliği töresini gaye edinmiştir, o halde memleketde farklı etnik unsurları ırkçılık ile kışkırtarak milleti bölmeye çalışan zevatların akıbeti nasıl olacaktır  ? batı batı diye kendini parçalayanlar, kafalarını batıya çevirdiğinde, nerede bir kimlik kavgası verildiğini görmüşlerdir. Amerika’da yaşayan etnik kökeni farklı olan halklar mevcuttur ,ama hangi biri farklı bir arayış peşindedirler.  Mozaik peşinde koşanlara  Başbuğumuzun dediği gibi        ‘’Ne mozaiği  ulan mermer diyoruz..! Sen ben yokuz, biz varız. diyen Ziya Gökalp Türkçülüğün birlik olma ruhunu vurgulamıştır. Hep birlikte inşaa edilecek milli yönetimden bahsetmektedir.

Vatan sevgisi imandandır!  Kavmine hizmet eden, kavminin efendisidir! düsturu ve sahabeyi kiramdan sonra İslamiyete en çok hizmet eden millet Türk milletidir denilmiştir. Gurur ve onur kaynağımız olan, bahsi gecen hizmetlerden ötürü neden haykırmayalım ki Türk olduğumuzu. Bugün Avrupada bizi illere, ilçelere, bölgelere göre tasnif etmezler; Türk derler. Türk demek İslam demektir. Türkçülüğün neresinde bir etnik köke ayrımı vardır ?

Türkçülük Türk’e düşman olana düşmanlıktır

Türkçülük ; Türk Devletini ve Aziz milletimizi bölenlere karşıdır

Türkçülük; Etnik köken, mezhep ve bölgeselciliğe karşıdır

Türkçülük; Faşizm değildir ! Faşizm; Emperyal bir illettir. Türkçülük Emperyalizme karşıdır.

Türkçülük ; Türk töresince yaşamak, hissetmek ve aidiyet bilmektir

Türkçülük; milli olanı yaşamak ve yaşatmayı gaye edinir Hüseyin Nihal ATSIZ’ın dediği gibi ‘’Ben, yabancı kaynaklı hiçbir fikri benimsemeğe tenezzül etmeyecek kadar millî şuur ve gurura malik bir Türk‘üm. Siyasi, içtimai mezhebim Türkçülük‘dür..’’

 

Türkçülük; milli şuurun milli ülkünü yaşatılmasıdır. Türklüğe ve İslama düşman olan; haçlı sürüsünün karşısında olmaktır. Türkçülük; Kürşad misali kırk çeri ile Çin sarayına akın etmektir. Türkçülük; Ulu Önder Atatürk gibi; Çin seddinde birleşmeyi arzulamaktır. Türkçülük; Türk milliyetçiliği için tabutluklarda işkence görmüş Başbuğ Alparslan Türkeş’in ardında yürümektir. Türkçülük; Atsız gibi dimdik bir duruş sergilemektir.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..!

ERTUĞRUL SUBAŞI

AHLAT

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.