Türk Telekom’dan Türk’e ayrı, Suriyeliye ayrı fiyat

13.11.2018
A+
A-

Türk Telekom’un kullanıcılarına açtığı ‘rakipsiz paket’ adlı tarifede Türklere ayrı, Suriyelilere ayrı fiyat uygulaması çok yoğun tepkilere neden oldu.

Son dönemde zarar eden ve hisselerinin yüzde 55’inde sahip olan Suudi şirket Oger Telekominikasyon A.Ş’nin, borçlarını ödeyememesinin ardından hisseleri Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’na devredilen Türk Telekom, Suriyelilere ve Türklere uyguladığı farklı fiyat tarifeleriyle yeniden gündeme oturdu.

Söz konusu tarifede kullanıcılara sunulan 500 dakika bin mesaj hakkı ve 4 GB internet hakkı Türk kullanıcılara ‘Rakipsiz Paket’ adı altında 25 TL üzerinden satışa sunulurken, Suriyelilere aynı tarifenin ‘Ahlan Tarifesi’ adıyla üzerine yurt dışında sınırsız konuşma hakkıyla birlikte 19 TL’den satışa sunulması dikkat topladı.

Paket detaylarında yer alan bilgilendirmede ise “Ahlan Tarifesine gelen ve aylık tek seferde 20 TL ve üzeri yükleme yapan müşterilerin Suudi Arabistan, İran, Suriye, Mısır, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Almanya ve Yunanistan yönlerine yaptığı aramanın dakikası tarife kapsamında 0,60 TL/dk olarak, SMS adedi ise 0,60 TL/SMS olarak ücretlendirilecektir. Söz konusu haklar, KKTC ve yurt dışı kullanımları kapsamamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Pakette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ise kapsam dışı bırakıldığı görüldü.

Tarifelerde uygulanan ayrımcılığı fark eden kullanıcılar, firmaya büyük tepki gösterdi. Onlarca kullanıcı sosyal medyada ve farklı platformlarda şikayetlerini dile getirdi

TELEKOM’DAN JET GÜNCELLEME

Türk Telekom’dan jet bir güncelleme geldi. Özellikle sosyal medyada yoğun tepkilere maruz kalan Türk Telekom, internet sitesinde yaptığı değişiklikle Suriyeliler özel sağlanan ‘Ahlan’ tarifesinin fiyatını 25 TL’ye yükseltti. Edinilen bilgilere göre, Türk Telekom yaklaşık 2 yıldır Suriyelilere özel tarife Ahlan tarifesini daha uygun fiyatla satıyordu.Konuyla ilgili olarak şikayetvar.com internet sitesine geçmiş yıllarda şu mesajlar atılmıştı:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.