Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Türk Ocaklarından Türk Yurtlarına Yardım Eli Çağrısı

Türk Ocaklarından Türk Yurtlarına Yardım Eli Çağrısı
18.07.2017
A+
A-

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından dört yıldır yürütülen “Türk’ün Ocağından Türk Yurtlarına Yardım Eli”  kampanyası kapsamında bu Ramazan ayında da “Elini Türkmen Kardeşine Uzat” sloganıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı.

Kültür coğrafyamızda son yıllarda yaşanan acılar, tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen katliamlar ve bunun neticesinde ortaya çıkan göç tablosu Anadolu Türkünün omuzlarındaki bin yıllık yükü daha da ağırlaştırdı.  Bu tablonun bize yüklediği sorumluluk ile son yıllarda Irak ve Suriye Türkmenlerine yardım elini uzatmak Türk Ocaklarının önemli faaliyet alanlarından birini oluşturdu. Milletimizin verdiği destek ile bu Ramazan ayında da bize iletilen yardımlar bihakkın ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Türk Ocakları bu yardım görevini ifa ederken en başından bir temel anlayışı düstur edindi.  Bu düstur; yardımların yardımı yapanların niyetlerine uygun olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine son kuruşuna kadar ve bizzat iletilmesi, tüm işlemlerin şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve kayıt altına alınmasıdır.

Bu çerçevede ramazan ayında gelen yardımlar öncelikle Suriye ve Irak’ta mücadele ederken şehit olan Türkmen mücahitlerin ailelerine, bunu takiben aile reisinin engelli veya düşkün olduğu ailelere iletildi. Yardımların tamamı Türk Ocakları Genel Merkezi’nin denetiminde,  Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyelerinin bizzat katılımı veya görevlendirilen şube başkanlarının nezaretinde yapılarak tutanakla tespit edildi. Ayrıca yardım dağıtımları görüntülü olarak da kayıt altına alındı.

Yürütülen kampanya ile ilgili bir açıklama yapan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, kampanyaya destek veren her bir hayırsevere teşekkürlerini iletti. Yardımların T.C. Ankara Valiliği başta olmak üzere gerekli mercilerin izinleri ve devlet kurumlarıyla yapılan işbirliği ile yürütüldüğünü hatırlatan Genel Başkan Öz, kampanyanın Ramazan Bayramından sonra da aralıksız devam edeceğini ve gelen yardımların soydaşlarımıza ulaştırılacağını vurguladı. Ayrıca Kurban Bayramı için de kurban bağışlarının alınacağını ve ihtiyaç olan yerlerde kestirilerek dağıtılacağını da ifade etti. Ayrıca bir video mesaj yayınlayarak yardım kampanyasına çağrıda bulundu.

Bu ramazan ayında yapılan yardımlar aşağıda tek tek belirtilmiştir.

 1. NAKİT PARA YARDIMLARI
 1. Halep savunması sırasında şehit olan Türkmenlerin aileleri ( İstanbul, Gaziantep, İskenderun, Çobanbey, Halep ve İdlib’de yaşayan toplam 25 aile)
 2. Ankara Yenimahalle’de yaşayan Türkmen şehit aileleri ( toplam 25 aile)
 3. Ankara Karapürçek’te yaşayan Türkmen şehit aileleri ( toplam 30 aile, 25 aile şehit- 5 aile düşkün )
 4. Ankara Mamak’ta yaşayan Türkmen şehit aileleri ( toplam 205 aile)
 5. Türkmen Dağı, Hatay ve Yayladağı’nda yaşayan Türkmen şehit aileleri ( toplam 140 aile)
 6. Gaziantep’te yaşayan Türkmen şehit aileleri ve muhtaçlara ( toplam 27 aile )
 1. GIDA YARDIMLARI ( 100 TL’ LİK KOLİLER HALİNDE )
 1. Kerkük Şehit Aileleri ( Haşim Muhtaroğlu nezaretinde toplam 400 aile)
 2. Aile reislerini savaş nedeni ile kaybeden ve yetimleri olan Ankara’da mukim ailelere ( toplam 600 aile)
 3. Osmaniye’de yaşayan 244 Türkmen aileye gıda yardımları yapıldı.

Ayrıca bir çok şubemiz kendi imkânları ile bulundukları yerlerdeki  mağdur ve yardıma muhtaç binlerce aileye ayni ve nakdi yardımda bulunmuştur.

Kampanya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=04IDq-BbV5s

Dağıtımlarla alakalı fotoğraf, video ve detaylar için: https://www.turkocaklari.org.tr/haberler/fitre-zekat-ve-bagislarin-dagitimi-8022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.