Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Türk Ocakları’ndan İdris Yamantürk’e Vefa-Saygı

07.06.2014
A+
A-

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta mutat olarak düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri’nin bu dönemki son programında Türk Milliyetçiliğine büyük katkılar sağlayan, pek çok milliyetçi kuruluşun ve neşriyatın maddi manevi destekçiliğini yapan İdris Yamantürk’ün hayatı ve hakkında Osman Çakır’ın yazdığı “Türk Milletine Borcumuz Var” adlı kitabı konuşuldu. Kitabın yazarı Osman Çakır’ın konuşmacılığındaki ilk bölümün ardından İdris Yamantürk’ün kendisi ve dostları da söz alarak birer konuşma yaptılar.

Programın açış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Şahingöz bu programda İdris Yamantürk’ün şahsında hem Türkiye’de milliyetçi hareketlerin tarihine hem de Türkiye’nin bizzat kendi tarihine bir yolculuk yapacaklarını ifade etti. Yamantürk’ün milli ekonomi kurulmasının ve milliyetçi hareketlerin desteklenmesi noktasında büyük hizmetleri olduğunu da belirtti. Ardından konuşmacı Yazar Osman Çakır’ı kürsüye davet etti.

Osman Çakır: İdris Ağabeyin Tahsis Ettiği Büro Devlet dergisi, Türk Ocakları ve 1980’deki MHP Davası İçin Kullanıldı, kendisini öyle tanıdım
Yazar Osman Çakır konuşmasına eserin her bölümünün sosyal bilimler açısından bir araştırma alanı olabilecek kadar önemli olduğunu ifade ettikten sonra kitabın ortaya çıkmasına vesile olan Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Nuri Gürgür’e teşekkür ederek başladı. Çakır İdris Yamantürk’le bizzat tanışmasının 1978’de Devlet gazetesinin aylık olarak çıkmaya karar verdiği dönemde kullandığı büronun İdris Yamantürk tarafından tahsis edildiğini öğrendiklerinde olduğunu ifade etti. O binanın daha sonra Türk Ocakları tarafından kullanıldığını 1980 darbesi sonrasında ise MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nın avukatı Şerafettin Yılmaz’ın bürosu olarak Türk milliyetçiliğine hizmet ettiğini anlattı.

“İdris Ağabey Bu Yola Çıplak Ayakla 5 Km Yürüyüp Okula giderek başladı”

Osman Çakır İdris Yamantürk’ün çocukluk çağlarına dair bazı anılarını anlatarak o dönemki şartlara dikkat çekti. Genç cumhuriyetin kalkınma hamlelerinde Türk milletinin nasıl gayretle mücadele ettiğini ifade eden Çakır, İdris Yamantürk’ün de bu dönemlerde yokluk içinde okumak için çaba gösterdiğini ilkokula çıplak ayakla 5 kilometre yol yürüyerek gittiğini ilk kez ayakkabıyla 11 yaşında tanıştığını söyledi. Ardından liseyi Erzurum’da okuduğunu söyleyen Çakır, İdris Yamantürk’ün okumaya ne kadar hevesli olduğunu bu mücadelesinden anladığını ifade etti.

“İdris Yamantürk Ankara Türk Ocağı Yönetim Kurulu’ndaydı”

İdris Yamantürk’ün 1958 yılında Ankara Türk Ocağı Şubesi’nin yeniden oluşturulduğu dönemde yönetim kurulu üyesi olduğunu belirten Çakır, Yamantürk’ün hayatının her döneminde milliyetçi kuruluşlara ve camiaya büyük destekler verdiğini ifade etti. İdris Yamantürk’ün gençliğine ve çocukluğuna ait bulunan bazı fotoğrafları da gösteren Çakır bunlar üzerinden Yamantürk’ün lise, üniversite yıllarıyla ilgili anılarını anlattı.
“Yamantürk, 1947’de Türk Kültür Ocağı’nda, Daha Sonra Türk Milliyetçileri Derneği’nde ve Komünizmle Mücadele Dergisi’nde Hizmet Verdi”
Yamantürk’ün üniversite yıllarında hem iyi bir öğrenci olduğunu hem de Türk milliyetçiliği için sosyal faaliyetlerde bulunduğunu ifade eden Çakır, Yamantürk’ün 1947’de Türk Kültür Ocağı’nda Daha sonra Türk Milliyetçileri Derneği’nde ve daha sonra Bekir Berk’le beraber çıkardıkları Komünizmle Mücadele dergisinde görev yaptığını ve büyük maddi imkansızlıklar içerisinde bu dergiyi sokaklarda caddelerde dağıtıp satarak davaya hizmet ettiğini belirtti. Yamantürk’ün iş hayatına ise kazma kürek sallayarak başladığını ifade eden Çakır, iş hayatında da büyük mücadeleler verdiğini ve kazancını her zaman milletine bir vefa borcu olarak harcadığını söyledi.

Çakır Yamantürk’ün hayatından kesitler bulunan konuşmasını sonlandırdıktan sonra kürsüye Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Nuri Gürgür geldi. Gürgür Yamantürk’ün hayatının bir Anadolu insanının yükseliş hikayesi olduğunu ve bu hayatı boyunca ilkelerinden asla taviz vermemiş, ahlak ve şahsiyet abidesi bir kişi olduğunu ifade etti. Kendisini 1958 yılından beri tanıdığını ve o günden bugüne asla bu ilkeli hayatından taviz vermediğinin şahidi olduğunu söyleyen Gürgür, Yamantürk’ün iş hayatında da bu ilkeliliğini ortaya koyduğunu ifade etti. Yamantürk’ün siyasi hayatta her zaman önemli bir kişi ve unsur olduğunu ifade eden Gürgür, buna rağmen asla bir egosu olmadığını kendisi adına bir şey istemediğini makam ve mevki peşinde olmadığını belirtti. “İstese Bakan dahi olabilirdi” diyen Gürgür, 1961’de Adalet Partisi’nde yer alabilecekken almadığını hatta Süleyman Demirel’e siyaset yolunu dahi Yamantürk’ün açtığını belirtti.

Gürgür: “Yamantürk iş hayatına adım attığı ilk günden beri Türk Milliyetçiliğine yardımlar yapmıştır, ancak kitapta bununla ilgili hiçbir şey bulamayacaksınız”

Türk Milliyetçilerinin en baştan beri maddi imkansızlıklarla mücadele etmiş bir hareket olduğunu ifade eden Gürgür, İdris Yamantürk ve Alattim Ceceli gibi isimlerin bunun istisnaları olduğunu belirtti. “Kitabı okuduğunuzda bu maddi yardımlarına dair hiçbir şey bulamayacaksınız” diyen Gürgür, Yamantürk’ün mütevazi kişiliğine önemle vurguda bulundu. Kitapta pek çok şeyin yazılmadığını, belirten Gürgür, bunun ahlaklılık ve şahsiyetlilik olarak bir timsal olduğunu söyledi.

Gürgür: “Nejdet Sançar Bize Yamantürk’ü Tanıttı ve Milliyetçi Neşriyatın Maddi Yükünü Omuzlayacağını Söyledi”

Gürgür İdris Yamantürk’ü kendilerine Nejdet Sançar’ın tanıttığını ifade etti ve Sançar’ın kendilerine Yamantürk’ün milliyetçi neşriyatın yükünü omuzlayacağını ve bunun içinde azimli ve kararlı olduklarını söylediğini anlattı. 1960 darbesinde zarar gören milliyetçi neşriyatın daha sonra yeniden kuruluş aşamasında da İdris Yamantürk’ün büyük katkıları olduğunu ancak bunun asla görünmediğini asla anlatılmadığını söyleyen Gürgür, “hiçbir milliyetçi kuruluş yoktur ki İdris Ağabey’in bu yardımseverliğinden nasiplenmemiş olsun” dedi. “İyiki sizleri tanıdım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Alattin Ceceli kısa bire konuşma yaparak İdris Yamantürk’ün hizmetlerine ve çocukluk dönemlerindeki ülkemizin yokluğuna değindi.

Ali Birinci: “Kitabın Pek Çok Yerini Gözlerim Yaşararak Okudum”

Ceceli’nin ardından sözü alan Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci kitabın ne kadar büyük bir hizmet olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. İdris Yamantürk’ün hayatının aynı zamanda Türkiye tarihinin de bir aynası olduğunu ifade eden Birinci, kendisinin de bir dönem Yamantürk’ün hatıralarının yazılması için çalıştığını ancak bugüne nasip olduğunu belirtti. Kitabın pek çok yerini gözler yaşararak okuduğunu söyleyen Birinci, Yamantürk’ün el öptürmediğini belirtti ve Türkiye’de eli öpülecek kişilerden biri olduğunu ekledi.
Daha sonra Kerim Ünal ve Hasan İlter de kısa birer konuşma yaparak İdris Yamantürk’ün hayatlarına ve Türk Milliyetçiliğine katkılarından bahsettiler. Son olarak ise Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz bir konuşma yaptı.

Genel Başkan Öz: “Yamantürk’ün Hayatında Tevazu Heryerde”

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz konuşmasının başında İdris Yamantürk ve Alattin Ceceli gibi isimlerin Türk Ocakları’na ve Türk Milliyetçiliğine büyük katkılar yaptığını ifade etti ve onlara teşekkür etti. Yamantürk’ün 19 Nisan’daki Türk Ocakları’nın 43. Kurultayı’na gelirken bir sağlık problemi yaşadığını ve o günden beridir ilk defa bu program için dışarı çıktığını belirtti ve sağlık sorunlarına ve bu yaşına rağmen bu azim ve özverinin takdire şayan olduğunu ifade etti. “Kitabı okuduğunuzda tevazunun her yerde olduğunu göreceksiniz” diyen Öz, Türk Ocakları’na da büyük katkılar yapan Yamantürk’e büyük bir vefa borcu olduğunu ve bu gibi programların kendileri için bir görev olduğunu ifade etti. Genel Başkan Öz’ün ardından son konuşmayı ise İdris Yamantürk’ün kendisi yaptı.

Yamantürk: “Benim Vefa Borcum Sizedir, Ocaklılık Fikrinedir”

Yamantürk kürsüye gelerek yaptığı konuşmada gençlik yıllarında Rauf Orbay’la olan bir diyalogunu anlattıktan sonra Orbay’ın kendisine söyledikleri üzerinden kimin kime vefa borcu olduğunun aslında çok farklı olduğunu aslında kendisinin Türk milletine ve Türk milliyetçilerine bir vefa borcu olduğunu söyledi. “Benim vefa borcum sizleredir, Ocaklılık Fikrinedir” dedikten sonra kürsüden ayrıldı.
Program Türk Ocakları Genel Sekrteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz’ün kapanış konuşmasının ardından sona erdi. Katılımcılara Osman Çakır’ın İdris Yamantürk’ün hayatının anlatıldığı “Türk Milletine Borcumuz Var” kitabı hediye edildi.

turkocak-toplanti

osmancakir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.