DOLAR 5,7651
EURO 6,3986
ALTIN 273,3
BIST 108.450
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Türk Ocakları Yönetimi Özüne Dönmeli

05.11.2013
62
A+
A-

Neval KAVCAR

AKP iktidarının 2009 Temmuzunda resmen başlattığı ‘Kürt Açılımına’ en büyük tepkiyi MHP oluşturmuştu. Ülkenin bölünmez bütünlüğüne vurulan darbe olarak nitelemişti. MHP’nin sert eleştirileri sürerken, Türk Ocakları genel merkezinden AKP’ye imdat gelmişti.

Yurt sathında ‘açılımı’ destekler tarzdaki davranış ve söylemleri ile MHP’nin vatan savunma setinde gedik açılmak istenmişti. Burada konu parti falan değil. Türk Ocakları genel merkezi olarak ‘Kürt Açılımının’ gelecekte hangi aşamaya evrileceği sezemeyen bir genel merkez vardı karşımızda. Ya da bilerek, şuurlu.

Yandaş köşe yazarları, televizyon kuşları durumdan vazife çıkararak ‘Kürt açılımı yanlış olsa genel başkanı Nuri Gürgür Bask modelinden bahsetmez, problemin Osmanlı’dan bakiye olduğunu dillendirmezdi. O bakımdan MHP yanlış yerde’ demişlerdi. Ne oldu? PKK ile müzakere yapılan, hangi tavizin verildiği bilinmeyen, Cumhurbaşkanı tarafından PKK’lı Ahmet Kaya’ya Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildiği noktaya geldi dayandı iş.

Türk Ocaklarını, iktidarın yanında MHP’ye karşı eylem-söylem geliştirici merkez olarak elde tutmaya kararlı çevre geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bazı adımlar attı. Yine tekrarlıyorum, konu MHP değil. Türk Ocakları genel merkezi olarak, Türk Milliyetçilerinin önünü açıcı strateji geliştirmekten, öne düşmekten aciz bir yönetim anlayışı hüküm sürmekte.

2012 yılındaki kurultayları bir çok olaya sahne olan, Türk Milliyetçisi genel başkanının küreselleşmeci, Amerikan yanlısı bir düşünce kuruluşunun mütevellisinde olduğunu eleştirdiğimi hatırlarsınız. Ya Türk Ocakları yönetiminden, ya da TEPAV mütevelliden ayrılması gerektiğini kaç defa dile getirdiğimin sayısını unuttum.

Yasalarımıza göre TEPAV’ı kurmak, faaliyet göstermek suç değil. Fakat bir Türk Milliyetçisinin, Amerikan politikalarını topluma yedirmek, iktidara kolaylaştırıcılık yapmasının yanlış olduğunu anlatmıştım.

Ne zaman bilinmez, Nuri Gürgür Türk Ocakları yönetiminden gizlice çekilmiş. Seçimini yapmış yani. Türk Milliyetçiliği yerine, küreselleşmeci olmayı seçmiş. Kendisi şu an TEPAV’ın mütevellisinde arz-ı endam etmeye devam ediyor. (Seçime ramak kala oradan çekilmesinin de bir anlamı olur mu bilmem?)

2012 yılında yapılan Türk Ocakları kurultayında ‘TEPAV’cı vasfına ‘ rağmen geçmişten gelen ‘abicilik’ sebebiyle listesi kazandı. Tabii, o dönem yönetimin tüzükle oynamasını, var olan yönetimin sonsuza kadar seçilmesini sağlayacak yasal olmayan maddenin oluşturulmasını da yine günlerce anlatmıştım.

Netice olarak, kendi delegesinden ‘genel başkan olacağım’ hissiyle oyunu alıp, sonra genel başkan olmayarak yerine içlerinden birini atamıştı. Aradan bir buçuk yıla yakın süre geçti. Nuri Gürgür yönetimden ne zaman çıktı bilinmez, birden kayboldu.

30 Ekim 2013’de tekrar görev dağılımı yapıp, Orhan Kavuncu ve Çağatay Özdemir yerine başkalarını seçiyorlar. Velhasılı kelam 2012 yılında delege önüne çıktıkları liste, elene elene seçim dönemine farklı yüzlerle yaklaşıyorlar. O dönem eleştirilenler yerine, yine o adlar tarafından atanan isimler var.

Burada önemli olan Türk Ocakları genel merkezini kimin yönettiği değil. Nasıl yönettiği, milli stratejiler oluşturup milletin ufkunu açıp, açamayacağıdır. İki yıldır böyle bir emare görmedik.

Nuri Gürgür’ün, Orhan Kavuncu’nun, Orhan Aslan’ın yönetimden sırra kadem basması gizli yönetim kurulu üyesi olmalarına engel değil. Kurultay sonrası oluşturulan 3. yönetim o bakımdan Türk Milliyetçilerinin fikrini, yüreğini taşımıyor. Delegenin iradesi zaten kalmadığından, fikren hür hareket etmelerine imkan yok.

***

Kurultay öncesi strateji…

Genel merkeze yapılan makyaj ve estetik operasyonla, önümüzdeki dönem kurultayda yine kazanmak istiyorlar. Türk Milliyetçilerinin yolunu açmak adına değil AKP’nin anti mili politikalarına yol arkadaşlığı yapmak için.

Türk Ocakları samimi olarak Türk Milleti menfaatine adım atmak istiyorsa, yaklaşan kurultay öncesinde Tüzüğün 12. Maddesini yasal hale getirsinler. Kimler delege olabilir, ilgili yasanın hükmüne göre belirlensin. Ocak genel merkezinin kurultaya 2-0 önde girmek ayrıcalık ve yanlışlığı bitmeli.

Genel merkez şube değil, delegeler tarafından seçilen yönetim için oluşturulan organdır. (1) Velev ki şube olsun. Hangi Türk Ocağı şubesinde 80-90’a yakın delege var?

Özetle: özüne dönmüş Türk Ocakları genel merkezi istiyoruz.

***

TEPAV ve AKP’nin çizdiği stratejilere şakşakçı Türk Ocakları istemiyoruz

2012 yılındaki kurultayda genel başkan Nuri Gürgür’ün TEPAV’ın mütevellisinde olduğunu yazdığımda belki hâlâ işi çözemeyen olmuştur diye örnekliyorum. TEPAV’ın görevini yani. Bu arada bahsi geçen düşünce kuruluşu 2004 yılında kurulmuştur. Olup biten anlatılmasa, muhterem Türk Ocakları başkanlığında arzı endam etmeye devam edecekti.

“TEPAV, 10 Ekim 2013 Perşembe günü Uluslararası Kriz Grubu, “Türklerin Endişeleri Kürt Açılımlarına Engel Olmamalı)” başlıklı raporunun tartışıldığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türk siyasetçiler, Türkiye’deki Kürtlerin bazı önemli sıkıntılarını gidermek konusunda hükümetin yavaş davranmasını milliyetçi tepki korkusuna bağlıyorlar. Ama aslında hükümetin Kürtlere yönelik dil ve kültürel haklar konusundaki daha önceki adımlarına kamuoyundan çok az tepki geldi. Siyasi muhalefetin sert çizgisine rağmen çoğu ana akım Türk, demokratik reformları sahiplenebilir” Diyorlar. (2)

Açıklamaya gerek var mı? Nuri Gürgür bu TEPAV’ın mütevellisinde. Türk Milliyetçileri bir araya geldiğinde şu soruyu cevaplamalı. ‘Küreselleşmenin’ mi yoksa Türk Milletinin mi neferi olacaklar?

***

Siyasete el atıp yandaş-yeni hale getirme peşinde olanların, spor kulüplerimize sirayet etmek istemesi Fenerbahçelilerce ters yüz edildi. Fenerbahçe camiasını ve başkan Aziz Yıldırım’ı kutluyorum.

Kaynak:

(1) http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi53787-Icisleri_Bakanligi_Dernekler_Subesinin_Cevabi.html

(2) http://www.tepav.org.tr/tr/haberler/s/3552

(3) Kürt raporu – http://www.crisisgroup.org/en/regions/europe/turkey-cyprus/turkey/227-crying-wolf-why-turkish-fears-need-not-block-kurdish-reform.aspx?alt_lang=tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.