DOLAR 5,7672
EURO 6,4005
ALTIN 273,5
BIST 108.472
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Türk Ocakları nereye koşuyor ?

13.01.2013
960
A+
A-

Alper ÜNAL
Bu hafta yazımda şahsen benim için kutsal bir ocak olan Türk Ocakları’nın asli görevlerinden, duruşundan uzaklaştığını hatırlatmak istememdir.

İlk olarak Türk Ocağı’nın tüzük maddelerine, amaçlarına göz atalım ;
KURULUŞ

Madde 1: Genel Merkezi Ankara’da olmak üzere “Türk Ocakları Derneği” adıyla bir dernek kurulmuştur. Türk Ocakları Derneğinin amblemi 1912’de kabul edilen ve tarihî nitelik kazanmış olan, cepheden görülen “Bozkurt” başıdır.
Merkez Yönetim Kurulu, imkân ve şartların elverdiği ölçüde, yurt içinde ve dışında şubeler açabilir. Derneğin siyasetle ilgisi yoktur.

Evet kuruluş amacında da bahsettiği gibi siyasetten uzak olmaları gerekmektedir, peki uzak mı ? Tabi ki hayır. Öyle ki Akp’li yöneticilerin sık uğradığı, kadrolarını soktuğu bir kurum haline geldi Türk Ocağı !

Devam edelim.

DERNEĞİN ÜLKÜSÜ

Madde 2: Dernek, millî kültürün (hars), ahlâk ve fikir hayatının geliştirilmesi, millî birliğin kuvvetlendirilmesi, toplum yapısının sağlamlaştırılması ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuştur. Kısaca “Türk Milliyetçiliği” olarak da adlandırılan bu amaç, Derneğin “Millî Ülkü (mefkûre)” südür.

Derneğin Ülküsü yani kırmızı çizgileri net, Türk Milliyetçiliği ! Peki Türk Ocakları’nın Türk Milliyetçiliği Nihal Atsız ödülünü Fetullah Gülen ’e vermekmidir !

Bakınız fgulen.com sitesinde ne yazıyor ;

26.05.1995 Türk Ocakları Vakfı’ndan Ödül Aldı
“Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü”, teşvik ve telkinleriyle Türk Dünyası’nda pek çok okulun açılmasına vesile olduğundan dolayı Fethullah Gülen Hocaefendi’ye verildi.

Evet Türk Ocakları görevinde aynen devam.

18.04.1998 Türk Ocakları’ndan Ödül Aldı
Türk Ocakları, Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı’nı Fethullah Gülen Hocaefendi’ye verdi.

Yukarıda görüldüğü gibi Türk Ocakları görevini eksiksiz (!) yerine getirmiş.

Devam edelim.

DERNEKLİ OLMAK

Madde 4: Derneğe üye olmak için aşağıda sayılan niteliklere sahip olmak gerekir:
a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşını bitirmiş olmak; kanunun gerektirdiği diğer şartları taşımak.
b. Çevresinde iyi şöhret yapmış, haysiyet kırıcı bir suç işlememiş olmak,
c. Türk Milliyetçiliği ülküsüne bağlı olmak,
ç. Derneklinin, derneği mukaddes sayan bir iman ve ahlâk anlayışı ile çalışan kimse olduğuna inanmak; bu hüviyeti ile dernek dâvâsı ve bilincine ve diğer Türk Ocaklılara sevgi ve saygı ile bağlı olmak,
d. Derneğin şerefine, Türk Ocaklılar arasında birliğin korunmasına özen göstermek, bu bağlılığın, millî terbiye ve geleneklerin ülkümüzün gereği olduğuna, dernekten herhangi bir menfaat beklemeksizin çalışmanın asıl olduğuna inanmak,
Derneğin Merkezi ve Şubeleri, bu niteliklerin korunması ve yükseltilmesi ile görevlidir.

Derneğe üye olmak için Türk Milliyetçiliği ülküsüne bağlı olmak kuralı vardır. Peki bu Türk Ocağı sohbetlerinde Nihal Atsız’a, Ziya Gökalp’e muhalefet edipte, Said-i Nursi’yi övmek Türk Milliyetçiliğinin neresindedir.

Tabiki çırpınan bazı Şubeler var, duruşundan taviz vermeyen Kadıköy Türk Ocağı gibi.

O halde bu sebeplerden varılacak bütünlemeye göre ; Türk, Ocak, Bozkurt gibi değerleri tabeladan ibaret misali tasavvur eden ve Milli gaye, Milli maksat, milli usul ve kaidelere yönelik çaba yerine Türk milli mefkuresine hasım durumunda ki ideoloji ve şahıslara bağrını açan bu yapı hiçbir surette Türk gençliğinin sesi olamaz Türk Ülküsünü temsilin sıfatını layıkıyla taşıyamaz. Türk ocakları bizlerin hayalinde bünyesinde ; Yusuf Akçura, Ziya Gökalp hatta Yüce Başbuğ Atatürk’ü bulundurup zamanında Milli maksatlı faaliyet göstermiş teşekkül olarak kalacaktır. Şimdiki konumu kurucuları ve tarihsel misyonu ile bağdaşmayan Türk ocakları sorumluluğunu çoktan tamamlamıştır. Artık biz gençlere düşen ve yapılması luzum bahis olan dinamik, Milli tarih ve abide şahsiyetlerden beslenen, 21. Yüzyılın gerekliliği esasında şekillenmiş çağın gerekliliğinden yana fakat mazisi diri yapılanmayı harekete geçirmektedir.

Esenlikler Dilerim

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.