Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Türk Ocakları Irak, Suriye, Afganistan ve Türkiye’deki Türkmenlere 511 Kurban Dağıttı

08.10.2014
A+
A-

Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Ramazan ayında başlattığı “Bugün ve Her Zaman Elini TürkmenEli’ne Uzat” yardım kampanyası Kurban Bayramı vesilesiyle farklı bir boyutta devam etti. Türk Ocakları yaptığı çağrıyla Türkmen soydaşlarımız için vekaleten Kurban kesimi yaptı.

IRAK, SURİYE, AFGANİSTAN VE TÜRKİYE’DEKİ KAMPLARDA KESİLDİ

Türk Ocakları’nın kampanyası kapsamın Irak’ta Erbil, Kerkük ve Altunköprü’de dağıtılmak üzere 238 hisse, Suriye’de Halep ve çevresinde kesilmek üzere 182 hisse, Afganistan’daki Özbek ve Türkmenler için 11 hisse, Osmaniye kamplarında kalan Suriye Türkmenleri için 31 hisse, Hatay/Yayladağı kamplarında kalan Türkmenler için 35 hisse, Gaziantep kamplarında kalan Türkmenler için ise 15 hisse olmak üzere tam 511 hisse kurban kesilerek ihtiyaç sahibi Türkmenlere dağıtıldı. Kampanyaya 495 kişi katıldı ve 255.500 Türk Lirası meblağ toplandı.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ HEYETİ IRAK’A GİTTİ

Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Şenel ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Aksoy’dan oluşan heyete Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf Selim ve Kızılay Yetkilisi Ümit Türkaslan refakat etti.
Erbil kentine giden heyet kurbanların alımına ve kesimine nezaret etti. 34 Büyükbaş hayvan için 238 hissenin isimleri tek tek Doç. Dr. Emrah Şenel tarafından okunarak vekaletleri verildi. Kurban Kampanyası’da bayramın birinci günü kesilen kurbanlar ikinci günü Türkmen soydaşlarımıza dağıtıldı.

“SOYDAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Genel Sekreter Yardımcımız Doç. Dr. Emrah Şenel dağıtım sırasında Altunköprü’de Türkmeneli Tv’ye konuştu. Şenel Irak Türkmen Cephesi ve Mv. Aydın Maruf’un koordinatörlüğüyle dağıtımı yaptıklarını ifade etti. “Irak’ta Türk Dünyası’nın diğer yerlerinde zor durumda olan soydaşlarımızın yanında olmak bizim görevimizdir” diyen Şenel, Irak’taki dağıtımın kampanyanın sadece bir parçası olduğunu Suriye’de Afganistan’da ve Türkiye’deki Türkmen kamplarında da dağıtım yapıldığını belirtti. Türkmen soydaşlarımızın bayramını da kutlayan Şenel sözlerini “Allah yardımcımız olsun” diyerek bitirdi. Türk Ocakları heyeti dağıtım sırasında Altunköprü ITC temsilciliğini de ziyaret etti.

TÜRK OCAKLARI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI BAŞKANI KAVUNCU OSMANİYE’DEYDİ

Osmaniye’deki kesim ve dağıtım programına Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu da iştirak etti. Türk Ocaklılar Suriyeli Türkmenlerle bayramlaştı ve sohbet etti. Bayram namazından sonra kesilen kurbanlar Türkmen kardeşlerimize ulaştırıldı. Osmaniye Türk Ocağı Başkanı Mehmet Çetinkaya ve yönetiminin organizesiyle yapılan kesim ve dağıtımlarda Türkmen kardeşlerimiz memnuniyetlerini bildirdi.

HATAY TÜRK OCAĞI SURİYE’DE VE YAYLADAĞI KAMPLARINDAYDI

Hatay’da Kurban kampanyasında kesilen kurbanlar Suriye Türkmenleri ve Doğu Türkistanlı Uygurlara dağıtıldı. Ayrıca Hatay Türk Ocağı Başkanı Ali Gündüz ve beraberindeki heyet Suriye’ye geçerek oradaki Türkmen soydaşlarımıza da kurbanları ulaştırdı.
Hatay Türk Ocağı başkanı Ali Gündüz, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehme Öz’e gönderdiği mesajda şöyle dedi: “Yayladağı Tabur komutanlığının, Emniyet Amirliğinin Bilgisi dahilinde Türk Kızılayı aracı ile Türkiye-Suriye sınırına geldik ve Suriye tarafına geçtik. Suriye tarafında bizi başka bir araç aldı ve Türkmen bölgesine doğru yaklaşık 40 km yol aldıktan sonra, Suriye Türkmenleri ve Doğu Türkistan’lı Türk kardeşlerimizle kucaklaştık, sohbet ettik. Burk ta olsa onlarla birlikte bayram sevinci yaşadık. Onların gözüyle Türkiye’mizi görmeye anlamaya çalıştık.Dağların tepelerinde, zaman zaman sık ormanlarla kaplı derin vadilerde, onların yaşadığı zorlu hayatı ve silah sesleri arasında, verdikleri inanılmaz yaşam mücadelelerini, yerinde gördük.”

AFGANİSTAN’DA KURBANLAR ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ KATILIMIYLA DAĞITILDI

Afganistan’da da verilen vekalet kurbanlar kesilerek Türkmen ve Özbek soydaşlarımıza dağıtıldı. Bu çalışmada, Türk Ocakları Genel Merkezi, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Eğitim 2023 Derneği Genel Merkezi, Niğde Kamu-Sen ve Kamu-Sen’e bağlı kollar, Niğde Türk Ocağı Şubesi, Niğde Türkav, Niğde Eğitim 2023 Derneği İl Temsilciliği, Genç Akademisyenler Derneği toplamda 400 kurban kestirdi. Türk Ocakları Genel Merkezi 11 adet Kurban hissesini gönderdi.

GAZİANTEP TÜRK OCAĞI KURBANLARI TÜRKMENLERE ULAŞTIRDI

Gaziantep Türk Ocağı vekaleten kesilen kurbanları bölgede kamplarda ve kamp dışında kalan Türkmen kardeşlerimize ulaştırdı. Kesimleri Gaziantep Türk Ocağı başkanı Mehmet Berk ve yönetimi bizzat sevk ve idare etti.
Kesilen Kurbanların ve verilen vekaletlerin listesine Türk Ocakları İnternet Sayfasından ulaşılabilir.

turkocaklari-turkmeneli

turkocaklari-kurban

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.