Türk Dünyası Birlik Platformu’ndan Açıklama

20.06.2014
A+
A-

Türk Dünyası Birlik Platformu’nun IŞİD’in Irak’taki saldırıları ve Türkmen Soydaşlarımızın Durumu Hakkında Yaptığı Basın Açıklaması

Osmanlı Devleti’nin dağılmasının ardından Ortadoğu coğrafyasındaki Türk hâkimiyeti sona ermiş ve Sykes-Picot Anlaşması ile emperyalistler bölgeyi kendi çıkarlarına göre tasarımlamıştır. Manda rejimleri sona erse de hemen her ülkede etnik, dini, mezhepsel pek çok sorun yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Ortadoğu anti-demokratik ve diktatoryal rejimlerle yönetilmeye devam etmiştir. Bu durum Ortadoğu coğrafyasında pek çok diğer etkenlerle birlikte huzursuzluk ve şiddet ortamına yol açmıştır. 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından da bu süreç devam etmiş Irak’ta etnik ve mezhepsel uçurumlar açılmaya başlamıştır. Bunun üzerine Arap Baharı sonrasında Suriye’de başlayan iç savaş da eklenmiş ve bölgede ciddi bir otorite boşluğu oluşmuştur. Kan ve gözyaşının her geçen gün daha çok hakimiyet kurduğu bölgemizde bu kaos ortamı pek çok terör örgütünün yuvalanmasına ve güçlenmesine sebebiyet vermiştir. Bu örgütler genellikle dini saiklerle hareket etmekte olan aşırıcı örgütlerdir. Son günlerde adından en çok söz ettiren örgütlerin başında şüphesiz Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü gelmektedir. IŞİD önce Suriye’de adını ciddi bir biçimde duyurmuş ardından kurulduğu coğrafya olan Irak’ta, bölge tarihinin en kanlı saldırılarını gerçekleştirmiştir.

IŞİD 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından “Tevhid ve Cihad Cemaati” adı altında kurulmuş ardından el-Kaide’ye bağlı olarak “Irak İslam Devleti” adını almıştır. Suriye iç savaşında etkinlik alanını Suriye’ye kaydırmış ve bugünkü haline gelmiştir. Bu süreçte el-Kaide ile olan bağını koparmış hatta el-Kaide’yi “kafir” ilan etmiştir. IŞİD, Selefi aşırıcı bir terör örgütüdür. Klasik Ehl-i Sünnet inanışından farklı olarak akılla belirlenen dini metotları reddeder ve büyük günah olarak tanımladıkları günahları işleyen Müslümanların kafir olduklarını, yani dinden döndüklerini bu yüzden de kanlarının helal olduğunu ifade ederler. Bu bağlamda özellikle Şii ve Alevilere karşı acımasızca eylemler yapmakta ve onları öldürmektedirler. Kendilerine karşı gelen Sünni yapıları da el-Kaide örneğindeki gibi rahatça “tekfir” edebilmektedirler. Aşırı düşüncelerle İslam’ın bir barış dini oluşunu göz ardı eden bu düşünce yapısı günümüzde IŞİD, el-Kaide başta olmak üzere pek çok dini saikli terör örgütünün ideolojik alt yapısını oluşturmaktadır.

10 Haziran 2014 tarihinde basınımıza ve dünya basınına bomba gibi düşen bir haber IŞİD terör örgütünün Irak’ın en büyük ikinci şehri Musul’u işgal ettiği yönündeydi. IŞİD kısa bir sürede Irak’ta pek çok yerleşim yerini işgal etti. Buralarda özellikle Şii nüfusa yönelik büyük katliamlar yaptı. Musul’un işgalinin ardından IŞİD terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti’nin Musul Konsolosluğu’na da bir saldırı düzenleyerek 49 konsolosluk çalışanını rehin aldı. Ayrıca örgüt Irak’ta çalışmakta olan 31 TIR şoförünü de rehin aldı. Bugüne geldiğimizde kendi imkanlarıyla kaçan bir TIR şoförü dışında hiç bir rehineye henüz ulaşılabilmiş değildir. Zaman zaman yeni rehinlerin aldığını bilgileri de gelmektedir.

IŞİD’in ilerleyişi Türkmenlerle meskun bölgelere doğru devam etmiş, Irak’ın en yoğun Türkmen nüfusuna sahip yerleşimlerinden Telafer dahil pek çok Türkmen yerleşimi işgal edilmiştir. Telafer’de Türkmenler yoğun bir direniş gerçekleştirmiştir. Halen çatışmalar sürmekte Türkmenler Telafer’i kurtarmak için mücadele etmektedir. Zaman zaman Türkmenlerin IŞİD’in elinden bazı yerleşimleri geri aldığı haberleri gelmekte ve bu durum bizleri memnun etmektedir.

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ni arkadan hançerleyen Vehhabi hareketi gibi, Çeçen direnişinin meşruiyeti uluslararası arenada yok eden Selefi-Vehhabi örgütler gibi, Suriye’de muhalif görünürken hem yaptıkları vahşice saldırılarla uluslararası kamuoyunda muhalefetin meşruiyetini azaltan hem de zaman zaman Esad rejimine destek vererek tam bir kaos ortamı yaratan IŞİD’in Suriye kolu gibi bugün Irak’ta da IŞİD vahşice eylemler yapmakta ve bu bağlamda Selefi aşırıcı terörizm İslam dünyasına sokulmuş dini söylemli bir Truva atı gibi emperyalizme ve İslam düşmanlarına hizmet etmektedir. IŞİD başta Türkmen soydaşlarımız olmak üzere bütün Irak halkını tehdit etmekte hem de yarattıkları kaosla Barzani’nin ele geçirmek istediği Kerkük başta olmak üzere bütün coğrafyaları ele geçirmesine dolaylı yoldan yardımcı olmaktadır. Barzani uzun yıllardır başaramadığı bir işi IŞİD’in saldırıları sayesinde başarmış ve Peşmergeleriyle kadim Türk yurdu Kerkük’ü işgal etmiştir. IŞİD ayrıca İslam adına hareket ettiğini ifade ederek Batı’da ve pek çok alanda İslamofobi’yi körükleyecek ve yüce dinimiz İslam’a zarar verecek bir konuma gelmektedir.

Türk Dünyası Birlik Platformu olarak öncelikle IŞİD saldırılarında şehit olan Türkmen soydaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Irak Türkmen toplumunun muzafferiyeti için Cenab-ı Allah’tan yardım niyaz ediyoruz.

Türk Dünyası Birlik Platformu olarak hükümetimizi Irak’taki Türkmen soydaşlarımızın güvenliklerinin sağlanması ve rehine vatandaşlarımızın kurtarılması için acilen –askeri seçenekte dahil- gereken tüm önlemleri almasını istiyoruz. Türkmen soydaşlarımızın hem IŞİD terör örgütünün vahşi saldırılarından hem de Barzani’nin sözde Kürdistan kurma hayallerine kurban gitmekten kurtarılması gerekmektedir. Gazze, Mısır, Arakan gibi mazlum coğrafyalara gösterilen haklı ilginin Irak Türkmenleri başta olmak üzere bütün Türk Dünyası’ndaki mazlum dindaş ve soydaşlarımız için de gösterilmesini devlet yetkililerimizden talep ediyoruz. Bu vesileyle büyük Türk milletini Türk Dünyası meseleleri hakkında daha duyarlı olmaya da davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.turkdunyasibirlik.org/platform/uye-kuruluslar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.