Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Türk Dünyası Birlik Platformu Gökkubbe Dergisi

27.07.2014
A+
A-

GÖKKUBBE DERGİSİ’NDEN KIRIM VE GASPIRALI SAYISI
Aralarında öğrenci konseyleri, öğrenci toplulukları ve sivil toplum kuruluşları olan ve 50 kuruluşun üye olduğu Türk Dünyası Birlik Platformu’nun yayın organı olan Gökkubbe Dergisi “e-dergi” formatındaki ikincisi sayısı yayınlandı. Dergi Rusya işgali altında olan Kırım ve ölümünün 100. Yılında İsmail Gaspıralı dosya konularıyla yayına girdi.
TÜRK DÜNYASI HAKKINDA YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK İÇİN
Türk Dünyası üzerine çalışmalar yapan Türk Dünyası Birlik Platformu Gökkubbe Dergisiyle de Türk Coğrafyalarını hem tanıtmak hem de Türk Dünyası adına yeni söylemler, fikirler ve değerlendirmeler ortaya koyma amacını güdüyor. İlk sayısında Azerbaycan dosya konusuyla büyük beğeni toplayan dergi ikinci sayısında Kırım ve İsmail Gaspıralı konusunu işledi.
Dergide İsmail Gaspıralı ve fikir dünyasına dair değerlendirmeler ile birlikte Kırım Türklüğünün tarihi sürecine dair yazılar bulunuyor. Dosya konusunun diğer bölümü olan Kırım’ın İşgali meselesi ise hem uluslararası ilişkiler boyutuyla hem de Kırım Türklerinin anavatanları olması hasebiyle Kırım Türklüğü penceresinden incelendi. Kırım Türklüğünün efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında da yazılar bulunan dergide ayrıca II. Türk Dünyası Birlik Kurultayı’nın sonuç bildirgesi, kitap tanıtımları ve röportajlar bulunuyor.
DOÇ. DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER VE PLATFORM YÖNETİCİSİ ESRA ŞEN İLE RÖPORTAJ
Dergide İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Kutluk Kağan Sümer ile yapılan röportajla Kırım Milli Hareketi’nden bugüne gelene kadar Kırım Türklüğünün meseleleri, Kırım’ın tarihi ve demografik durumu değerlendirildi. Sümer kendisi de bir Kırım Türk’ü olması hasebiyle ilk ağızdan sorulan soruları cevapladı. Ayrıca TDBP Genel Sekreter Yardımcısı Esra Şen ile yapılan röportaj ile sivil toplum kuruluşlarında kadının rolü ve platformda kadının yeri üzerine değerlendirmeler yapıldı.
Dergideki bazı yazıların başlıkları ise şöyle:
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu – Asiye Kandemir
Tatarlar’da Türkçülük ve Sadri Maksudi Arsal – Zahriye Atak
İsmail Gaspıralı ve Ceditçilik Hareketi – Ahmet Sonkaya
“Dünya Bir Daha Eskisi Gibi Olmayacak”: Kırım’ın İşgali – Emre Kartal
Kırımtatar Halk Yırları – Mert Çakır
Gaspıralı ve Milli Eğitim – Fahriye Aktemur
Türk Dünyası Edirne’de Buluştu – Doç. Dr. Kürşad Zorlu
DERGİYİ BİLGİSAYARINIZDAN YA DA AKILLI TELEFONUNUZDAN OKUMAK ÇOK KOLAY
Elektronik Dergi formatındaki Gökkubbe, gelişen teknolojiyle beraber hayatımızın her alanındaki internet ve mobil cihazlar üzerinde yayın yapmaktadır. Herhangi bir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan http://www.gokkubbedergisi.com/sayi2/ bağlantısına tıklayarak ikinci sayıyı okuyabilir ana sayfaya gelerek ilk sayıya da ulaşabilirsiniz.

gokkubbe

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.