DOLAR 5,6230
EURO 6,3314
ALTIN 260,7
BIST 101.566
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu

TÜRK BAYRAĞINA SARILMAK

19.07.2017
2.261
A+
A-

TÜRK BAYRAĞI;Türk Milleti’nin varlığının ve bağımsızlığının sembolüdür. Orta Asya’dan Viyana’ya kadar savaş meydanlarında cenk eden Türk Milletinin bayrağında yaşanan hissiyat çok derin ve anlamlıdır. Savaş meydanlarında, Türklük için, İslam için, mazlum milletler için, adalet için savaşan bir milletin toprak üzerineki anlam yüklü kan yığınlarına, gökyüzünden yansıyan hilal ve yıldızın yan yana görünüşünün resmidir bu yüksek duruşun anlamı. Bugün Türk bayrağında yer alan hilal ve yıldız motiflerinin binlerce yıllık bir yolculuğu vardır. Tüm dünyanın bugün İslam dininin sembolleri olarak kabul ettiği hilal ve yıldızı; aslında Türklerin İslam’a bir sembol olarak kazandırdığını görüyoruz. Yüzlerce yıl İslam’a da bayraktarlık yapmış bir milletin şanı ve şerefidir kırmızı beyaz bayrak. Bugün yine batı emperyalizmine karşı mazlum milletlerin ve İslam coğrafyasının tekrar sığınağı olmuştur.Türk ve İslam coğrafyasında son yüzyılda olan olaylardan sonra.

15 Temmuz hain darbe girişimin yıldönümü vesilesi ile yapılan anma törenleri yapılıyordu ülkemin her yerinde. O gece bende İstanbul Vatan Caddesi’ne giderek ne olup bitiyor diye anma alanına doğru yola çıktım. Aslında merakım şuydu; bundan bir yıl önce arabalarının arkasına, evlerinin penceresine ,işyerlerine bile bayrak astırmaz duruma getirilmiş bir milletin nereden nereye geldiğini görmek istemiştim, yada buna şahit olmak istemiştim on binlerce insanın şanlı bayrağı hep birlikte dalgalandırmasına. Tören alanına giderken cübbeli sarıklı kişilerin,hangi milletten olduğu belli olmayan kalabalıkların, tören alanına yürüyen farklı milletlerin insanlarının Türk bayrağına sarılıp yürüdüklerine şahit oldum yol boyunca. Yol kenarında Türk Bayrağı dağıtan yerlerden bayrak alarak koşarcasına alana doğru giden Suriye’li , Afğan, Azeri ve bir çok arap ülkesinin vatandaşı büyük bir heycanla dalgalandırıyorlardı tereddütsüz sığındığı bayrağı daha da yükseğe çıkarmak ister gibi. Bu bende ”Yeni uyanışları yeniden bu bayrak altında olacağının umudunu uyandırdı” Türk bayrağı yere düşmemeliydi çünkü, yüzyıl önceden başlayan ve devam eden bölgede acı vardı batının tekrar hücumuyla.
Aslında buraya bayrağa sımsıkı sarılan duyguya nasıl gelinmişti, burada kısaca bu durumu hatırlayalım. Büyük planlarla büyük oyunlarln kurcuları kapalı kapılar arkasında bir araya gelmişti anlaşılan , devletin koynunda uyuyan hainlerin hamleleri ortaya çıkmaya başlamıştı her yerden. Açılım süreci denilen lanet bir süreç başlatılmıştı.Türk kelimesinin yasak, Türk Bayrağının duruşu sessizleştirilmiş,Türk yurdu esir edilmiş, Türk polisi ve askeri susturulmuş ülkeye prangalar vurulmuştu. Akil adamlarla, demokrasi yalanı adı altında hak ve özgürlükler yalanlarıyla büyük planların ışığında oslo süreçleriyle birlikte sevr’de beceremedikleri yıkım projesi yapılmak istenmişti . Hain bir yapılanmada sinsice plan dahilinde dış güçlerle birlikte devletle hesaplaşmaya başlanmıştı. Bu süreçte darbeci cemaatle birlikte hareket ettikleri siyasi düşünce ile kavga başlamıştı.Tamda bu kavgaların zirve yaptığı, terörün hızını artırdığı bir dönemde 15 Temmuz hain darbe girişimi olmuştu. O gece yıkım için toptan saldırmışlardı vatan hainleri. Hainlerin aslında hep birlikte hareket ettiğine şahit olduk . O gece bütün terör örgütlerinin bir ! bütün Türk düşmanlarının bir ! bütün İslam düşmanlarının bir ! bütün hain odaklar bir olduğuna şahit olduk. O gece işte hain işgal hareketini fark eden Türk Milleti şanlı bayrağını eline alarak buna dur demişti ve İslam’ın son kalesi düşmemişti. Büyük oyun bozulmuştu. Bunu için son yarım asırda tekrar yıkılmış müslüman alemi bunu biraz olsun anlamıştı. Son yok oluşun başlangıcı olan hain hareketin onları da yok edeceğini görmüşlerdi. Batının amacının bölgede tam olarak var olmasının yolunun Türkiye’yi bölmek olduğunu ve bölgenin bu sonuç itibariye karanlığa tamamen gireceğini görmüştü bölge müslüman halkları. İşte buydu al bayrağa tereddütsüz sarılışın nedeni. İşte buydu kabe semalarında ki dua.

Türk Bayrağı yine düşmemişti mazlum milletler için ,Türk Bayrağı düşmemişti İslam’ın sesi için .İşte bunun için sımsıkı sarıldı bütün mazlum milletler Türk Bayrağına sonsuz güvenle. İşte bunun için sarıldılar bir daha yurtsuz sahipsiz ve hamisiz kalmamak için. Biliyorlardı ki Türk Bayrağı ve devleti düşerse bölge düşecekti .Türk bayrağına sarılmak kefensiz yatabilmekti namusuyla kara toprağın üzerinde. Onun için düşmeyecek Türklük ve ilahi kelimetullah için al yıldızlı al bayrak. Çünkü Türk’ün bayrağı kut-ül Amara’da,Çanakale’de ve 15 Temmuz’larda ve mazlum coğrafyalarda sarılacak son şan ve şeref sembolüydü.

Kahraman KARAMAN

alt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.