Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Türk Bayrağı Ve İstiklal Marşı Sizin Neyinize

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
20.03.2014
A+
A-

Türk Bayrağı Ve İstiklal Marşı Sizin Neyinize

Yıldıray Çiçek

Hoca, uzun bir süre Bursa’da kalıp Akşehir’e dönerken, yolda konu komşu:

– Ah Hocam, karın aklını kaybetti, demişler.

Hoca, hiç oralı olmamış. Ah, vah bile dememiş.

Bu sefer:

– Hocam, anlamadın herhalde, diye, şaşırmışlar. Nasreddin Hoca:

– Anladım, anladım da. Anlamadığım; zaten yoktu ki olmayan bir şeyi nasıl kaybetti!

AKP’nin “Türk Bayraklı ve İstiklal Marşı” görsel reklamını izleyince aklıma bu fıkra geldi. Ama zaten AKP genelde akıl ve mantıkla yan yana gelmeyen politikaların uygulayıcısıdır. Hele seçim zamanı gelince akıl tümden firar ediyor. Bu görsel reklam filmi de bunun en büyük ispatıdır.

Yaptıkları konuştuklarına, konuştukları yaptıklarına uymayan AKP’nin yeni bir ürünü daha seçim zamanı duyguları sömürme, toplumu aldatma ve kandırma adına piyasaya sürülmüştür.

“Çalmakla” suçlanan bir partinin seçim müziği çalıntı çıkmıştı, şimdi aynı iddia bu görsel seçim reklamı için söylenmektedir.

Bu reklam filmi 2004’de yayınlanan başka bir tanıtım videosuna ve Brad Pitt’in başrol oynadığı Dünya Savaşı Z: Başka Bir Son isimli filmindeki sahnelere çok benziyor. Sosyal medyada bu görüntüler paylaşılıyor. Şarkısından sonra, bu görsel filminin çalıntı olmasına sanırım şaşıracak kimse yoktur.

Bu reklam filminde asla yan yana gelmeyecek unsurlar, yan yana getirilmiştir. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan ile İstiklal Marşı- Türk bayrağı nasıl yan yana getirilebilir? Bunun cevabını bilimsel olarak öğrenmek istiyorum. Ateş ile barut nasıl yan yana getiriliyor?

Türklük düşmanlığında ateş olup, milli ruhumuzun barutu olan Türk Bayrağını, İstiklal Marşını yakmaya çalışan Recep Tayyip Erdoğan değil miydi?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil miydi, “Türk Bayrağının adı da değiştirilsin” diyen Hilal Kaplan isimli kadını “Akil Adam” olarak seçen?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil miydi, Beytüşşebap’ta PKK’lı teröristin cenazesi geçerken balkonda asılı duran Türk bayrağının askerler tarafından indirilmesini “Bu tabii ki orada vatandaşlarımızı olduğu gibi batıda da vatandaşlarımızı ciddi bir reaksiyona sevkediyor.” sözleri ile tahrik unsuru gören?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil mi, Türk bayrağını yakan, asıldığı gönderden indiren PKK’lılarla pazarlık yapan, onlarla birçok konuda ortak hareket eden?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil miydi, kimi PKK’lı, kimi Türk Bayrağı düşmanı, kimi Atatürk düşmanı, kimi Türklük düşmanı kişilerden oluşmuş “Akil Adamları” protesto eden MHP’lilere “Akil insanlar ekibine karşı yavru muhalefetin de il başkanı içinde olmak üzere orada tehditler ve hakaretlerden sonra bir grup Türk Bayrağı açıyor, İstiklal Marşı söylüyor. Bu ne densizliktir?” diye tepki gösteren ve onlara “Çapulcular” diye hakaret eden?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil miydi, PKK’yı kucağında besleyen Barzani’yi Diyarbakır’a davet edip onun “Diyarbakır’da Kürdistan bayrağı ile karşılaştım bunu hayal bile edemezdim” sözünü söyleme sevincini yaratan?

Bu Recep Tayyip Erdoğan değil miydi, KCK ve BDP’lilerin açlık grevi eylemlerine destek veren Peşmergelerin Erbil’de Türk bayrağı yakma olayını bildiği halde, Barzani ve PKK’lı Şivan Perver’i Diyarbakır’da ağırladığı gün “Kürdistan bölgesindeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum” diyen?

Bu Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik değil miydi, Arif Nihat Asya’nın o meşhur BAYRAK şiirinin, okul kitaplarımızda ve dergilerimizde yer almasını yasaklayan ve sebep olarak da şiirin ikinci kıt’asında yer alan “Sana benim gözümle bakmayanın/ Mezarını kazacağım/ Seni selâmlamadan uçan kuşun/ Yuvasını bozacağım!” dizelerini şiddet içerikli bulan?

Hani nerede bu zihniyette Türk Bayrağı sevgisi? Bu hatırlattıklarımız daha özet boyutundadır.

Şimdi bu zihniyetin Türk Bayraklı görsel seçim filmi, Türk milleti ile dalga geçmek değil de nedir?

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Bir-Sen değil miydi, okullarda İstiklal Marşı’nın da okunduğu törenlere son verilmesini talep eden?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç değil miydi, katıldığı bir toplantının saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlamasına ilişkin, “Geçmişten gelen bazı korkuları hala yaşıyoruz” dedikten sonra “Buna bir örnek vermek isterim. Bu toplantının başlangıcında saygı duruşunda bulunduk ve İstiklal Marşı’nı okuduk. Bu bir resmi tören, bayram coşkusu içinde kutlama ya da bir açılış değil. Böyle bir toplantıda saygı duruşu ve İstiklal Marşı olmayabilir.” diyen?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin değil miydi, yaptığı bir konuşmasında “Hatta şimdi amatör maçlardan tutunuz da Süper Lig’teki maçlara kadar maçlardan önce İstiklal Marşı okunuyor. İstiklal Marşı milli marşımızdır, ancak milli maçlarda okunur. Bu gelenek ne zaman başladı bilemiyorum. Benim spor bakanı olduğum dönemde de vardı. Hatta bir ara bunu kaldırmayı bile düşündük ama o zamanki atmosfer o kadar farklıydı ki bir takım beklemediğimiz eleştirilere yol açar diye cesaret edememiştik.” sözleriyle İstiklal Marşı’na nasıl baktığını gösteren?

Kayseri’de vatandaşlar İstiklal Marşı okurken ayağa kalkmayanlar, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçtiği Ahmet Taşgetiren’in başını çektiği “Akil İnsanlar Heyeti” değil miydi?

İstiklal Marşı’nda yer alan “Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet, bu celâl?” Ya da “Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl” gibi ifadeler zaten AKP’nin politikalarına tamamen terstir. AKP fırsatını bulsa ilk yasaklayacağı inanın, İstiklal Marşı olur.

“Türküm, doğruyum, çalışkanım,

Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir” şeklindeki öğrencilerin okuduğu andımız için “gereksizdi kaldırdık” diyen Başbakan’ın, İstiklal Marşı’nı sevmesi mümkün mü?

“Milliyetçiliği ayaklar altına aldık” diyen bir iktidarın çalıntı olduğu iddia edilen görsel seçim filmi üzerine Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı propagandası yapması siyasi ikiyüzlülük ve Türk milletini aptal yerine koymaktır. Başka da bir şey değildir.

Kaldı ki , Başbakan Erdoğan Türk milletinin varlığını kabul etmeyen ve Türk milleti kavramının kullanılmamasını “İlla başına ‘Türk’ kavramı gelecek veya ‘Türk’ ifadesi gelecek diyorlar. Kardeşim sen ‘illa Türk milleti’ olarak diye dayatırsan, öbürü der ki ‘Hayır Kürt milleti.’ Öbürü çıkar ‘Hayır Laz Milleti’ der. Niye bunu böyle diyorsun? Diyor ki, ‘Türk milleti hepsini kavrar’. Hayır, Türk milleti hepsini kavramaz. Millet hepsini kavrar.” Sözleriyle istemeyen kişidir. Türk milleti yoksa ,Türk milleti ismi kullanılmasın diyorsan ,Türk milletinin bayrağını ve İstiklal Marşını niçin istismar ediyorsun Recep Tayyip Erdoğan? Herkesi aptal ve ahmak mı sanıyorsun?

Türk bayrağına ve İstiklal Marşına bu kadar düşmanlık yaptığınız halde , sırf oy için böyle reklam filmleri çektiğinize göre şimdi artık sizden her şey beklenir. Yeni reklam filminiz ne olacak 10. Yıl Marşı eşliğinde Anıtkabir’e gidip Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar taşlarını yaladığınıza dair mi olacak? Yada İmralı’ya gidip mehter marşı eşliğinde Öcalan’ı tokatlarken reklam filminiz mi çıkacak? Belki de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Egemen Bağış’ın , Muammer Güler’in ,Zafer Çağlayan’ın , Erdoğan Bayraktar’ın bulunduğu Özel Harekat timinin “Türkiyem” müziği eşliğinde Kandil Dağı’na baskın düzenlerken reklam filmi de yayınlanacaktır.

Ey AKP ,düştüğünüz durumdan kurtulmak ve oy düşüşünüzü engellemek için sizden her şey beklenir.

Bir partinin Türk bayrağı ve İstiklal Marşı düşmanlığına dair birçok somut davranışı varken ,bu değerler üzerine reklam filmi çekiyorsa inanın bunlardan her şey beklenir.

Ey PKK Açılımları yapan ,TC’yi ,Andımızı kaldıran ve bununla övünen , “Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık” diyen,Türklük yok diyen, Türk milleti kavramının kullanılmasına karşı çıkan Recep Tayyip Erdoğan !

O İstiklal Marşı okuyan sen olamazsın ,Türk Bayrağı ile poz veren sen olamazsın… Yoksa bu da “MONTAJ yahut DUBLAJ” olmasın?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.