Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Tunceli’leri şeyh rıza değil,diyab ağa temsil eder

03.12.2009
A+
A-

Ne demiş Onur Öğmen?

“Devlete başkaldıranlara, onurlu devlet ne yaparsa biz de öyle yapalım.”

Dediğinin Türkçesi bu.

Ne yani, devlete başkaldıranlara, devletin askerini, polisini kurşunlayanlara, sağa sola bombalar yerleştirerek vatandaşları katledenlere, “aman siz devam edin, az yapıyorsunuz, biraz daha yapın” mı diyecekti.

Devlet, elbette bir balyoz gibi tepelerine binecek ve yok etmek için ne gerekiyorsa yapacak.

Nitekim şimdiye kadar devlete başkaldıranlara karşı hep böyle yapılmış. İyi de yapılmış.

Sadece PKK’ya karşı gerektiği gibi davranmamış devlet. Manzara ortada. Tepemize çıktılar.

Bir yerde baş gösteren çıban, kangren haline gelmeden toplumun genel güvenliği ve huzuru için yok edilir. Devlet, toplumun genel huzuru için bunu yapmaya mecburdur.

O sebeple Onur Öğmen’in “Başkaldırıya, isyana karşı geçmişte ne yapıldıysa şimdi de aynısı yapılmalıdır, AKP’nin yapmaya çalıştığı hainliktir, ihanettir” mealinde konuşması son derece isabetlidir.

Üstelik Dersim ayaklanmasının Alevilerle hiçbir ilgisi yoktur.

Cumhuriyetin getirmiş olduğu “eşit vatandaşlık” kimi yerlerde “aşiret ağalarını ve derebeylerini” rahatsız etmiş, bu ağalar ve derebeyleri de, sömürü düzenlerini tehdit eden Cumhuriyete karşı ayaklanmış, karakolları basmış, köprüleri yıkmışlar. Devlet de gereğini yapmış. Hepsi bu.

“Peygamber efendimiz kürt müydü de aşiret ağası Şeyh Rıza’nın “Evladı Kerbelayık” demesi ısıtılıp ısıtılıp servis ediliyor. Meseleyi ajite etmenin ne alemi var?

Tüm Müslümanların hala yüreğini kanatan Kerbela hadisesinin müsebbibi olan Yezid de “Yazıktır, Evlad-ı Peygamber Katibiyik” mi deseydi? (Yezid, peygamber efendimizin vahiy kâtibi Muaviye’nin oğlu.)

Bunun Alevilikle, Sünnilikle ne alakası var? Ayaklananların “Alevi vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Tunceli’de” olması bir şeyi değiştirmez. Nitekim Menemen ayaklanmasının da “Sünnilerin yoğun yaşadığı İzmir’de” olması ve aynen Tunceli’deki gibi bastırılmasını şimdi kalkıp “devlet Sünnileri katletti” filan mı diyeceğiz? Menemen hadisesinin başı Derviş Mehmet de “Sunniyik, ayıptır, günahtır” deseydi, bu ona haklılık mı kazandırırdı?

Geçiniz kardeşim bu saçmalıkları.

AKP burada resmen Alevi kardeşlerimizi istismar ediyor.

Tunceli’de Onur Öğmen’in “Hitler’e benzetilmesi” Alevilerle alakalı değildir. Oradaki yasadışı komünist ve sosyalist örgütlerin bir tezgâhıdır.

Çok şükür ki, Alevilerin büyük çoğunluğu sağduyuludur ve bu tezgâha gelmiyorlar.

Alevileri, jandarma karakolunu basıp Mehmetçiği şehit eden Şeyh Rıza’nın değil, İstiklal Harbinde “Buraya kaçmaya değil, ölmeye geldik” diyerek belki de savaşı kazanmamızda dönüm noktası oluşturan Diyab Ağa’nın şerefli manevi şahsiyetiyle özdeşleştirirsek, sanırım daha doğru yapmış oluruz.

Kemal Kılıçtaroğlu da yalpalayıp durmasın, “Şeyh Rıza’nın değil, Diyab Ağa’nın torunlarıyız” desin. Bir Alevi dedesine yakışan budur.

***

Bir kesimi toptan filan partili demek çok yanlıştır.

Sünnilik veya Alevilik İslam anlayışında yorum farkıdır.

Sünnilik veya Alevilik parti tercihini doğrudan belirleyen bir husus olamaz.

Yok, yanlışsın diyorsanız, ben de derim ki;

Alevilerin yıllardır zaten CHP’ye oy vermeleri yanlıştı.

(Türkmenlerin çoğu Alevi idi ve Osmanlı’nın Etrâk-i bî-idrâk (aptal Türkler) diyerek Türkleri ezmeye çalışmasının etkisiyle Cumhuriyet’i (dolayısıyla CHP’yi) sığınılacak liman olarak gördüler. Bunda, Yavuz’u öne çıkartıp yüzde yüz Türk olan Şah İsmail’in düşman gösterilmeye çalışılması da etkilidir. Elbette Yavuz da bir büyük Türk hükümdarıdır, fakat illa taraf olmak gerekirse ben şahsen bir Türk Milliyetçisi olarak kendimi Şah İsmail’e daha yakın hissederim. Yavuz Selim, farsça yazarken, Şah İsmail ise özbe öz Türkçe yazmaktaydı. Anadolu Türklüğü hala Türkçe konuşuyorsa ve şu anda Arapça-Farsça-Türkçe karışımı melez (şimdiki Kürtçeye benzer) bir dil konuşmuyorsak, bunda Şah İsmail’in Hatayi mahlasıyla yazdığı şiirlerin katkısını inkar edemeyiz. Üstelik Yavuz-Şah İsmail arasındaki mücadelenin “cihan hâkimiyeti yarışı” olarak görülmesi daha doğru değil midir? Bu tarihi gerçekler Türk çocuklarına anlatılmayınca ortaya işte böyle abukluklar çıkmakta.)

Yani Alevilerin CHP’ye yakın durmaları tamamen gelenekseldir.

AKP gibi bir partiye oy vermeleri imkânsız, aksi durum, kendilerini inkar anlamına gelir.

Bana göre Alevilik TÜRKÜN BİR ÖZÜ ve İslam’ın Türkçe yorumu.

“Alevilik, madem İslam’ın TÜRKÇE yorumudur”, o zaman Alevi kardeşlerimiz neden kendileri gibi TÜRKÜN ÖZÜ olan MHP’ye uzak dururlar, bir türlü anlamış değilim.

***

Sonuç olarak devlet, PKK denen terör şebekesinin tepesine balyoz gibi inmelidir.

AKP, “açılım” adı altında PKK’ya istediklerini vermeye çalışıyor, Onur Öğmen de her şerefli Türk devlet adamı gibi, “yanlışsınız, devlet tepelerine binmelidir bu anarşistlerin” diyor.

Bunun nesi yanlış Allah aşkına?

 

 

 

ETİKETLER: , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.