Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Tuhaf Savunmalar, Yalanlar, İnkarlar

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
07.05.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

TBMM Genel Kurulu eski bakanlar Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler hakında rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin fezlekeler uyarınca soruşturma komisyonu açılıp açılmaması için geçtiğimiz gün toplandı. AKP iktidarı bu kurul toplantısını sansürlemek için her yolu denedi. Suçlamalar ve tartışmalar millet nazarında görülmesin mantığından dolayı Meclis Tv bu kurul toplantısını canlı yayın olarak vermedi.

Bazı MHP ve CHP milletvekillerinin çabaları ile TBMM salonundan iletişim araçları ile canlı yayın yapılarak kısıtlı şartlarda yayın yapılması sağlanmıştır. Başta Bengü Türk Tv olmak üzere birçok televizyon kanalı bu yayınları kullanmış ve milletimize yaşananları ulaştırmaya çalışmışlardır.

İçeriği görüşülen ve tartışılan fezlekeler resmi evraklardan oluşmaktadır. 30 Mart seçimleri öncesi AKP’lilerin montaj ,dublaj diye üzerini örtmeye çalıştıkları bu yolsuzluk ve rüşvet fezlekelerin hepsi devletin resmi kurumlarının imzası ile oluşturulmuş somut belge ve delillerdir. Yargının ortaya çıkardığı rüşvet ve yolsuzluk olaylarının ses ve görüntü kayıtları ortada iken ,hem de hepsi resmi kayıtlar iken ‘montaj ve dublaj” savunması AKP’nin yalanlarına vitamin olmaktan başka bir şey değildir.

TBMM Genel Kurulunda Erdoğan Bayraktar savunma yapmadı ama diğer 3 bakanın tüm savunmaları, fezlekelerdeki tüm gerçekler ortada iken komediden başka bir şey olmamıştır.

Muammer Güler, “Bir bakan şüpheli olarak addedilemez. Bir bakan hakkında cumhuriyet savcısı soruşturma yapmaya yetkili değildir.” diyerek kendini savunuyor. Para kasalarına, para sayma makinelerine ,evde saklanan trilyonlara Reza Zarrab’ın önüne yatmasına hiç değinmedi. “Ben bakanım bana dokunmazlar” diye savunma mı olur?

Zafer Çağlayan ,meşhur 700 bin tllik rüşvet saati iddiasıyla ilgili “Genel kurul huzurunda anlatıyorum, tarafımca alınmış ve parası tarafımca ödenmiş ve mal beyanımda bulunmaktadır.” şeklinde savunma yapıyor ama fezlekede ise bu rüşvet saati için “Görüşmeler ve fiziki takip tarassut ve görüntü alma tutanağı incelendiğinde; görüşme ve görüntülerden de anlaşılacağı üzere Rıza Sarraf’ın talimatı ile Zafer Çağlayan’ın Cenevre’de beğenmiş olduğu 5001G Model 300.000 Frank değerindeki saatin Cenevre’den alınarak 25.09.2013 günü saat 01.25 sıralarında Ankara’da teslim edildiği anlaşılmıştır” şeklinde bilgiler yer alıyor.

Egemen Bağış ,”rüşvet almadım” diyor ,o resmi ses kayıtları ve o kutularda taşınan rüşvet paralarının görüntüleri neydi acaba?

AKP’li bakanların savunmalarını izlerken Nasrettin Hoca’nın bir fıkrası aklıma geldi:

Bir tanıdığı, ağzından girip burnundan çıkmış, Nasrettin Hoca’yı yalancı tanıklık yapmaya razı etmiş. Mahkemede davacı, davalıdan buğday alacaklı olduğunu söylemiş.

Kadı, Nasrettin Hoca’ya sormuş.

O da:

-Evet, demiş, davacının bu adamdan arpa alacağı vardır.

Davacı:

-Efendi yanıldı, diye söze karışmış. Buğday diyecekti.

Nasrettin Hoca aldırmadan konuşmayı sürdürmüş:

-Yalan olduktan sonra ha buğday olmuş, ha arpa ! Ne fark eder?

AKP’li bakanların savunması da aynı böyle…Savunma yapan 3 bakanın haline , cümlelerine , inkarlarına bakın sizin diyeceğiniz de “Yalan olsa ne fark eder” şeklinde olacaktır.

4 Bakan hakkında kurulan komisyonda en çok MHP ve CHP milletvekillerine görev düşmektedir. Yolsuzluk ve rüşvet odaklı işlenen tüm suçlar ve ilişkiler tam olarak ortaya çıkarılmalıdır ve bunu da milletimize sistemli bir propaganda ile ulaştırmalıdırlar. AKP yolsuzluk ve rüşvet olaylarının üzerini örtmek için her yolu denerken muhalefet bunu muhakkak gerçekleştirmelidir. Komisyon aslında her şeyin resmiyete bağlanması olacaktır. Ortadaki somut belge ve bilgiler şimdi daha rahat kullanılır. Montaj ve dublaj diyenleri zor bir süreç bekliyor bundan sonra…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.