DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Tügiad’ın feryadı ve Ankara gerçeği

23.12.2012
57
A+
A-

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara’daki medya kuruluşlarını temsil eden gazetecilere bir kahvaltı daveti yaptı. Davete biz de katıldık. “Ankara’nın çok önemli bir sorununu paylaşmak, yardım ve desteklerinizi istemek için bu kahvaltıyı düzenledik” diyerek söze başladı. Sonrasında da Ankara’nın hava ulaşımındaki aksaklıklara değindi. Özellikle yurt dışı uçuşların yetersizliğine ve bunun doğurduğu ağır sonuçlara dikkat çekti. Yapılması gerekenleri sıraladı. Türk Hava Yolları yetkilileri ile yaptığı görüşmeleri ve sonuçlarını anlattı.

 

Hangi başkentte bu sıkıntı var?

 

Türkiye gibi bir ülkenin başkentinden doğrudan yurtdışı uçuşların son derece sınırlı sayıda kalmasının anlaşılır ve kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur. TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın her ne kadar iyi niyetle çözüm arasa ve kendisine bu durumun sebebi olarak gösterilen arz-talep ilişkisi üzerinden öneriler getirse de, işin aslının farklı olduğunu bu ülkede yaşayan herkes biliyor. Ankara gibi 4,5 milyon nüfusu barındıran, etrafındaki yakın illerle birlikte 12 milyonluk bir yolcu potansiyeli bulunan, üstelik de ülkenin başkenti olan bir şehirden yurt dışına direk uçuşun son derece yetersiz kalması, her şeyden önce büyük bir ayıptır. Bunu yolcu potansiyeliyle, arz ve taleple anlatmaya kimse uğraşmasın. Rejimi, büyüklüğü, kapasitesi ne olursa olsun dünyanın hangi ülkesinin başkentinde böyle bir vahamet vardır?

 

Sorun başka

 

Hiç saklamaya, arkadan dolanmaya gerek yok. Sorun Ankara’nın yolcu potansiyelinden değil, doğrudan başkent olmasından kaynaklanıyor. Ankara başkent olmanın yanında Cumhuriyet’in ortaya çıkardığı bir değerdir. Cumhuriyetle birlikte büyümüş ve sembolleşmiştir. Cumhuriyetle hesabı olanların doğal olarak Ankara’yla da hesabı oluyor. Nitekim, AKP ile birlikte Ankara’nın değersizleştirilmesi, önemsizleştirilmesi için çok sistemli bir süreç işletilmiştir. Merkez Bankası başta olmak üzere birçok başkent kurumu İstanbul’a taşınmıştır. Bilinçli bir şekilde başkentin içi boşaltılmış, önemi ve değeri daraltılmıştır. İstanbul, Anayasal olmasa da fiili olarak başkente dönüştürülmüştür.

 

Başkent öncelikli olmalı

 

Bu durum herşey den önce İstanbul’a haksızlıktır. Zaten ağır ve derin sorunlarla boğuşan ve gün geçtikçe yaşanmaz bir hal alan bu metropol, düzensiz ve plansız aktarmalarla ve göçlerle gittikçe içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Oysa alternatif çekim merkezleri oluşturulmak, bütün şehir bilimcilerin ortak kanaatidir. Ankara gerek ulaşım kolaylığı, gerek coğrafi ve iklim özellikleri, gerek tarihi ve kültürel önemiyle bu ihtiyacı karşılamaya hazırdır. Ayrıca başkent oluşu sebebiyle zaten öncelikli olmak durumundadır. AKP öncesine kadar da hep böyle olmuştur. Her ne kadar son çeyrek asırdaki belediye yönetimi bir talihsizlik olsa da, en azından içini boşaltmak kimsenin aklına gelmemiştir.

 

Yapılması gerekenler

 

Biz yine TÜGİAD Ankara Başkanının feryadına dönelim. Türk Hava Yolları yöneticilerinden halen 12 olan Ankara kalkışlı yurt dışı uçuş noktasının önce 16’ya, daha sonra da 20’ye çıkarılması için söz aldığını, ancak bunun yeterli olmayacağını sayının en az 50’ye çıkarılması gerektiğini söylüyor. Ankara’nın tanıtılması ve öne çıkarılmasının gereğine dikkat çekiyor ve şu tespiti yapıyor: ”Küresel ekonomide rekabet koşulları son derece ağırlaştı. Ankaralı genç işadamları olarak rakiplerimizle eşit koşullarda yarışmak istiyoruz. Başkentte turizmin gelişmesi, ihracatçı işadamlarının dünya ile entegrasyonu için havayolu ulaşımı hayati önem taşıyor.” Bu değerlendirmeye yapılması gerekenleri de madde madde ekliyor.

 

Suçu başkent olması

 

Bu tablo bizim bütün tespitlerimizin ne kadar haklı ve doğru olduğunun da belgesidir. Eğer aksi olsaydı emin olunuz ki, herşey çok farklı olurdu. Sayın başbakan istese yarın Türk Hava Yollarının yurt dışı uçuş sayısı birkaç defa katlanır. Bunun alt yapısını oluşturacak düzenlemeler çok kısa zamanda hayata geçer. Ancak bunların hiç biri olmayacak. Hep zorlaştırıp ikinci plana itecekler. Ankara’nın suçu büyükşehir olmasında değil, başkent olmasında.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.