Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

TÜBİT(AK)(P) Raporu Bilim Dünyasına Kara Leke, Eğlence Dünyasına Malzeme Oldu

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
09.06.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

TÜBİTAK, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı “Evdeki paraları sıfırla” içerikli telefon görüşmesine ve Egemen Bağış’ın gazeteci Metehan Demir ile yaptığı “Her cuma bir ayet sallıyorum” dediği ve “Bakara-Makara” diye Allah’ın ayetleriyle dalga geçtiklerine dair telefon görüşmelerine “Montaj” raporu verdi. Bu rapordan sonra bilim dünyasına kara leke, eğlence dünyasına hareket ve neşe geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın kasetler ortaya çıkar çıkmaz ve ses kayıtları hakkında ortada hiçbir inceleme dahi yokken “Ben o ses kayıtlarını dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim.” demesinden sonra TÜBİTAK eğer “Telefon kayıtları montaj değil” diye rapor verseydi işte o zaman TÜBİTAK’ın raporuna herkes şaşırırdı. Şuan TÜBİTAK’ın verdiği “Montaj raporuna” kimse şaşırtmadı ama herkes orasıyla(!) gülüyor ve dalga geçiyor. TÜBİTAK’ın raporundan sonra sosyal medyada belki de mizah tarihinin en kaliteli esprileri üretilmiştir. Yayınevlerinin yerinde olsam o esprilerin hepsini teker teker toplar kitaplaştırırdım.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Dr. Hasan Palaz’ın 24 yıl önce başladığı TÜBİTAK’taki görevinden alınmasından sonra yaptığı “İstenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı olmayacağım” şeklindeki açıklaması zaten AKP’yi kurtarmaya yönelik raporun hazırlığını gösteriyordu. İçinden hissiyat fışkıran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açıklamaları ve TÜBİTAK’ta yapılan birçok görevden almalar birleşince ortaya çıkan sonuç doğaldır.

TÜBİTAK, AKP’yi kurtarmak adına “Heceleme yoluyla montaj” raporu vererek aslında büyük bir icadı da bilim dünyasına kazandırmıştır. Dünyada böyle montaj örneği ve teknolojisi yokken Recep Tayyip Erdoğan ve Egemen Bağış’ı düştükleri kuyudan çıkarmak için her türlü icadı sonuna kadar zorlamışlar ve sonunda bunu bulmuşlardır. TÜBİTAK çok zeki ve akıllı isen hadi aynı “para sıfırlama” telaşını ve polisler evi basacak korkusunu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzından da montajlasana…Var olan konuşmalarının önünü -arkasını keserek değil ,aynı Recep Tayyip Erdoğan’da olduğu gibi büyük korku ile “Oğlum evdeki paraları sıfırlayın” şeklinde bir muhabbet yaptırın. Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında hangi muhabbet geçtiyse baştan sona aynısı olsun… Hadi Aslan parçaları, hadi Kaplan parçaları deneyin muhakkak. Adını koyduğunuz icadın kendisini de ortaya koyacaksınız. Milletçe güveniyoruz size! Emin olun başaracaksınız!

TÜBİTAK heceleme icadı sana ait, örneğini de yapmak sana düşüyor.

Ama TÜBİTAK komik olduğu kadarda kurnaz. Açıklamasında demiş ki: “Tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak, kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimenin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur.”

TÜBİTAK “İlginç bir uygulama” açıklamasını da eklemeyi özellikle koyuyor ki, bizden de bir örneğini yapmamızı isterler, o zaman göz(!) gibi ortada kalırız diye.

Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, geçtiğimiz ay TÜBİTAK’ta ULAKBİM’e Müdür Yardımcısı olarak atanmıştı. Bu raporu herhalde o hazırlamıştır. Hayvanat bahçesinde en çok bukalemun mu ilgisini çekiyordu ki, AKP’yi kurtarmak için koskoca TÜBİTAK’ı şimdi renkten renge sokuyor.

Başbakan Erdoğan “Benim ailemle yaptığım telefon görüşmelerini yayınladılar” diyerek , “Kriptolu telefonlarımı dinlediler” diyerek ve birçok kişiyle değişik konularda yaptığı telefon konuşmalarını “Yaptım, görüştüm, söyledim” diyerek zaten kabul etmişti. Ara sıra inkâr ettiğine bakmayın, toplumu idare etmeye çalışmaktadır. Bu da çok doğal değil mi?

Egemen Bağış’ın beraber Allah’ın ayetleri ile dalga geçtiği gazeteci Metehan Demir’de “İki kişi arasında özel bir konuşmada yine de haddimi aşan ifadeler kullanmış olabilirim. Bu nedenle hassasiyet gösteren herkesi de saygıyla karşılıyorum. Yine de başta beni sevenlerden güvenenlerden kendimden herkesten özür dilerim…” diyerek konuşmayı kabul edip, ortadan kaybolduğuna göre siz şimdi hangi akıl, mantık ve bilimsel ölçüye göre böyle bir raporu verebiliyorsunuz?

Hacı Bektaş-i Veli’nin “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.” sözü TÜBİTAK’ın karanlık raporlarına projektör ışığı tutar umarım. TÜBİTAK’ın görevi hırsızlıkla, yolsuzlukla ve rüşvetle suçlanan kişileri korumak ve kurtarmak değil, bilimin ahlakı ve şerefiyle hareket etmektir.

TÜBİTAK artık tamamen TÜBİT(AK)(P) olmuştur. Artık oradan bilim değil, mizaha katkı üretimleri olacaktır. TÜBİT(AK)(P)’nin raporları artık bilim dergilerinde değil, mizah dergilerinde yerini alacaktır.

Şu heceleme teknolojisini kullananlar, bu ülkede bazılarına da önce bir beyin, sonra biraz karakter ve sonunda şeref montaj yapsalar… Hece hece yapsınlar ona da razıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.