Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Transparan Formalı Milli Takım!

04.06.2016
A+
A-

 

 

 

Bugünlerde insanlar şöyle sözleri alkışlıyor:
“Tek başına bir ümmet olan Hz. İbrahim gibi, yollara düşüp, senin o zavallı dediğin insanlarla, devlet kuracağım.”
Söz hak mı hakikat mi? Hayır mı şer mi? İlim mi hurafe mi hiç önemli değil. Nasıl olsa içinde koskoca Hz. İbrahim var. Sonra “tek başına” diyor, meydan okuma var. Tek de olsa ümmet var, sonunda da devlet var…
Yeme de yanında yat!..

Tamam cümlede Kuran’dan alıntı var, ama bunu hafızlar hariç kimse bilmiyor. Hafızların da bir kısmı daha bilmiyor.
Çünkü hafızların çoğu sureleri yüzünden ezberliyor ve Türkçe mealini düşünerek okumuyor.
Mesela biz de namaz surelerinin hafızıyız ama Fatiha’da “maliki yevmiddin” derken hiç aklımızdan “din gününün sahibi” gibi tercümeler geçmiyor.
Önce cümledeki “Kur’anî” hatadan başlayalım: Nahl suresi 120. Ayette Allah, Hz. İbrahim’den “ümmet” diye söz edince, müfessirler: “Nasıl olur ümmet biz değil miyiz, en azından beş on kişi, kırk kişi, bir cami cemaati filan olmalıydı” diye düşünerek Allah’ın Hz. İbrahim’in vahdeti “keşfetmesine” vurgu yapmasına tahammül edeceklerine, ayete parantez açıyorlar.

Bir bakıma Allah’ı, haşa: “eksik yazmak”la “kısa kesmek”le itham ediyorlar ve “komple sporcu” der gibi “(tek kişilik) ümmet” parantezini açarak ayeti akıllarınca tamamlıyorlar.
Senaryodaki fantastik söz oradan geliyor yani…
Hiç kimse, çok tanrılı bir putperest ortamda yaşarken, bir vahiy almaksızın, kendi muhakemesiyle güneşi, ayı, kâinatı ve her şeyi yaratan bir Allah’ın varlığını keşfederek “Hanif” (monoteist) olan Hz. İbrahim’in “kendi kendisine ümmet” olabileceğine ihtimal vermiyor.

Çünkü “ümmet” deyince akla çokluk ve kalabalık geliyor.
Bu yüzden de bazı müfessirler Hz. İbrahim’e “tek kişilik ümmet” gibi bir onurlandırıcı sıfat yüklüyor. Bizim, muhtemelen Arnavut, Gürcü veya soyuyla sıkıntısı olan senarist de hepimizi “Millet-i İbrahim” yapmaya çalışıyor…
Ertuğrul Gazi’nin, tek başına, gözü kara yürüyüşünü Filistin’e bağlayıveriyor. Peki Hz. İbrahim devlet kursa ne devleti kurardı? Bunu hiç söylemiyor.
Hz. İbrahim, Filistin kralından yardım görmüş, Babil Kralı Nemrut tarafından ateşe atılmıştır. Bunlar devleti ve milleti olmayan velilere ve peygamberlere mahsus çileli durumlardır.

Türkler gibi tarihte hiçbir zaman külli bir askeri acziyet yaşamamış bir millete, aciz bir “Köpek”le serseri bir “Noyan” üzerinden acizlik pompalanıyor.
Hz. İbrahim’den Ertuğrul Gazi’ye bir yol çıkmaz. Ama bu senarist kurnazlığı, Anayasayı ve memleketi Türksüzleştirmeden önce Tarihimizi Türksüzleştirmek çabası olarak değerlendirilebilir.
Soyu sopu belirsiz, piç bir kavim yaratmak için bundan daha eğlenceli bir yol olmasa gerek…
“Kimsiniz?..”
“Millet-i İbrahim!..”

Tamam o zaman iki oğlunuz olacak birinden Araplar diğerinden Yahudiler gelecek, Yahudilerden de Hıristiyanlar çıkacak…
“Buyrun, dinler arası diyaloğa!..”
Böyle bir milletin milli takımına da “transparan üniforma” yakışır!..
Reyting rekorları kıran, her hafta bir cümlesi TT olan senaryoya dönelim:
Efendi, tek kişilik ümmet olmuş, İbrahim gibi devlet kuracakmış!..
Ya Hz. İbrahim Devlet kurmadıysa ama birbiriyle sürekli kavga eden iki milletin atası olduysa ne olacak? Koskoca Türk tarihine Sami ırkından kahraman mı lazım?..

Ne oluyor da devlet bile kurmamış bir peygamberi, Osmanlı Devleti’nin temeline çakmaya çalışıyorsunuz?
Tarihin en güçlü devletlerinden birini kurmuş olan Hz. Muhammed’i nereye koyuyorsunuz?
Ayrıca söyleyeyim: Ertuğrul Gazi, öyle sizin arabesk kafanızda şekillendirdiğiniz gibi büyük bir devlet filan kurduğunun farkında değildi!
1281’de Selçuklu sarayından “uç beyliği” beratı almış, Konya’nın Moğol baskısından çıkarak kendine gelmesini bekliyordu.

Ertuğrul Gazi, Oğlu Osman’ın 1308’den itibaren başına buyruk kalarak kendi adına para bastıracağını, torunu Orhan’ın Bursa’yı alacağını, 7. Göbekten torunu Mehmet’in de İstanbul’u alıp imparator olacağını tabii ki bilmiyordu.
O yüzden Tarihçilerin dilinde Ertığrul’un oğlu Osman “Bey”dir, torunu Orhan ise “Gazi”dir.
“Sultan”lık, 1362’de Murat’la başlamıştır. Yani beylikten devlete üç nesil sonra geçilmiştir.
Ertuğrul Gazi zamanında beylikler arasındaki en güçlü “devlet” adayı, Karamanoğlu’dur.
Bu berbat anakronizmi, TRT 1 Seyircisine “İbrahimi bir mucize” gibi yutturma çabasının ardında 2023 Halifelik projesinin yattığını biliyorum.

Osmanlı’yı Türkmenlerin Kayı boyuna bağlı Karakeçili oymağı kurduğu halde, millete Gürcü bir halife kakalamak için de önce onun damarlarına renksiz kokusuz bir “Millet-i İbrahim” enjekte etmeniz gerektiğini de az çok anlıyorum!
Ama bu dantelli kefenler ve transparan formalarla, Viyana’ya kuşatmaya mı gidersiniz, kale arkasından UEFA maçı seyretmeye mi gidersiniz?..
Orasını bilmiyorum!

Şükrü Alnıaçık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.