Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

Torba Yasa Meraların Yağmalanmasını Öngeren

09.09.2014
A+
A-

ALİM IŞIK – Torba Yasa Meraların yağmalanmasını öngören düzenlemeler içeriyor

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 639 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın 134’üncü maddesi üzerinde vermiş olduğumuz önerge hakkında söz aldım. Bu vesileyle yüce Meclisi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Tabii ki bu madde 133’üncü maddeyle de bağlantılı olarak tasarıya konmuş ve 133’üncü maddede anonim şirketler için getirilen bir değişikliğin limitet şirketlere de uygulanmasını amaçlayan bir düzenlemeyi kapsıyor. Bu düzenleme maalesef bu torba yasada defalarca ifade ettiğimiz ve muhalefet partileri olarak katılmadığımız düzenlemelere yenisinin eklendiği bir başka düzenlemedir. Tekrarlamak istiyorum, özetle bu torba yasada vatandaşın beklediği birçok soruna çözüm aranırken bunlar görmezden gelinip devlet memurlarının yargı kararlarıyla görevlerine iadesi kararlaştırıldığında, bir ay içerisinde görevlerine iade edilmesi gerekirken şimdi iki yıla kadar bu sürenin uzatılması gibi son derece hukuka aykırı, Anayasa’ya aykırı bir düzenlemeyi getiriyor.

Kaçak inşaatlara, özellikle İstanbul’da iktidar partisine yakın ve yandaş müteahhitlerin devlet malının üzerine koyduğu kaçak inşaatlara af getiriliyor.

Maalesef, belediyeler TÜRGEV isimli bir vakfa daha önce arsa bağışlarken, şimdi bu yetmiyormuş gibi taşınmaz bağışlayarak yeni usulsüzlerin önünü açan düzenleme getiriliyor.

Özelleştirme nedeniyle milletin malının yendiğine yargı kararıyla karar verilmiş olan uygulamaların üzerinden beş yıl geçmiş olanların, sil baştan tekrar vatandaşın hakkının yandaşlara verilmesini öngörüyor.

Meraların yağmalanmasını öngören düzenlemeler içeriyor.

Bugün korsan olarak anlaşmalara, uzlaşmalara rağmen, bir ilçenin bir mahallesinin alınıp rant amaçlı olarak bir başka ilçeye bağlanması gibi milleti ilgilendirmeyen ama AKP’yi ve maalesef ona yandaş bazı firmaları ilgilendiren düzenleme getiriliyor.

Şimdi, yetmiyor, Soma Kömür İşletmeleri AŞ’de meydana gelen iş kazasının sorumluluklarını devletin üzerinden alıp şirket yetkililerinin yetkilendirildiği, dolayısıyla oradaki sorumluları kurtarmayı amaçlayan bir düzenleme de oraya has getiriliyor. Bir de bu yetmiyormuş gibi bunu limitet şirketlere de uygulayacak bir düzenleme getiriliyor.

Bunlar gerçekten bu Meclise yakışmıyor değerli milletvekilleri. Bu Meclis yüce bir Meclis, gazi bir Meclis, millet adına kanun çıkaran bir Meclis. Ama bunların hepsi unutuluyor, şimdi bireylere yönelik kanun çıkarıyoruz. Bu, bu Meclise yakışmıyor. Bu da bu Meclise yakışmayan maddelerden birisi. Gelin, yol yakınken bundan dönünüz diyoruz, bir kez daha bunu size hatırlatma görevimizi yerine getiriyoruz.

Ticaretle ilgili, Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikler uzlaşmayla 2011 yılında yapıldı. Üç yıl önce tüm partilerin uzlaşarak hızla geçirdiği bir kanunda şimdi üzerinden üç yıl geçiyor, yaşanan bir olay üzerine devir ve yetki devrini, müdürleri yetkilendiren bir düzenlemeyi getiriyorsunuz. Bununla, süslü cümlelerle amaçları ve neyi amaçladığınızı kapatamazsınız. Yarın mutlaka birileri gelip size de bunun hesabını sormak durumunda kalabilir. Bunlarla uğraşmak yerine, bugün ticaretin kötü gidişinden dolayı sayıları 300 bine varmış taahhüdü ihlal suçundan dolayı tazyik hapsiyle evine giremeyen, çoluğunu çocuğunu göremeyen kaçak durumundaki insanlara bir çözüm getirelim. Bir fon kuralım, alacaklı da ödeyemeyen de bu mağduriyetten kurtarılsın, onunla ilgili bir düzenleme getirelim. İcra ve İflas Kanunu’ndaki bu kâr dışı uygulamayı kaldıralım. Ama, sizin bunlarla işiniz yok. Size gelen talimatlar…”Bizi kurtarın. Bunu kurtaracak düzenlemeyi Meclisi araç kullanarak çıkarın.” talimatlarıdır. Bu, yakışmıyor bu Meclise.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.