Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Tezkerenin önemi ve anlamı

08.10.2012
A+
A-

 

 

Suriye ile yaşanan son gerginliğe verilen cevap ve alınan tedbirler, bugüne kadar neyin yanlış neyin doğru olduğunu anlayabilmemiz için çok açık bir gösterge olmuştur. Türkiye AKP döneminde biraz da şartların zorlamasıyla belki de ilk defa kısmen doğruları yaptı. Nitekim anında olumlu karşılığını gördü.

 

Anında ve misliyle karşılık

 

Askerimizin başına çuval geçirilirken, Kuzey Irak’da Türkmen varlığı yok edilirken, Kerkük’de tapu kayıtları yakılırken, Kandil’de bölücü haninler saklanıp korunurken, 9 vatandaşımız uluslararası sularda terörist bir saldırıyla canından olurken, uçağımız düşürülürken hep şunu söyledik: Anında ve misliyle karşılık verin. Esip gürlediler, ama bir türlü gereğini yerine getirmediler. Bu durum karşı taraf için bir ölçü oldu. Bir sonraki kalleşlikte daha ileri gittiler. Çünkü biliyorlardı ki Türk hükümeti söyler, tehdit eder, ama arkasını getirmez. Onun için bir sonraki kalleşlikte bir sakınca görmediler ve ileri gittiler. Daha çok can yaktılar, daha çok küstahlaştılar.

 

Değişmez ölçü milli menfaatler

 

Suriye’ye verilen cevap bu tespitimizin onayı olmuştur. Topraklarımıza yapılan bir saldırıya ve vatandaşlarımızın hayatını kaybetmelerine anında cevap verilmesi ve çıkarılan tezkere ile herşeye hazırlıklı olunduğu mesajı verilmesi caydırıcı etkisini anında göstermiştir. Uluslararası alanda hiç kimse Türkiye’ye olumsuz bir şey söyleyemediği gibi Suriye geri adım atmak zorunda kalmış ve özür dilemiştir. Bu da yetmemiş sınırımıza 10 kilometre yakınlıktaki bölgelere kendi uçak ve helikopterleri için uçuş yasağı koymuş, top atışlarını aynı şekilde uzak tutma kararı almıştır. Bu tablo MHP’nin bugüne kadar söylediklerinin ve taleplerinin ne kadar doğru ve haklı olduğunu da belgelemiştir. MHP benzer durumlarda hep aynı karşılığın verilmesini istemiş, bunun için her türlü yardım ve desteğe hazır olduğunu her defasında beyan etmiştir. Suriye’den gelebilecek yeni saldırılara karşı hazırlık maksadıyla çıkarılan tezkereye destek verilmesi bunun en son ve en somut örneklerindendir. Artık şunu herkes iyice anlasın ve öğrensin: MHP için değişmez ölçü ülkenin milli menfaatleri ve öncelikleridir.

 

AKP ile MHP’nin temel farkı

 

Şimdi yapılanın doğru olması, doğru sonuç vermesi şimdiye kadar yapılanların yanlış olduğunun ispatıdır. Kararlılık sadece Suriye ile sınırlı kalmamalı, benzer durumlar için de gösterilmelidir. AKP hükümeti her ne kadar Suriye ile ilgili başka hesaplar peşinde olsa ve bu hesaplarla örtüştüğü için bu misillemeyi yapmış olsa da, sonuçta ortada bir gerçek vardır. Siz eğer kendi hesabınızı doğru yapar, kendi çıkarlarınızı önde tutarsanız, karşı taraf da buna saygı göstermek zorunda kalıyor. Misillemenin Esad’ın akıbetini ne kadar etkilediği, Suriye’deki dengeleri nasıl değiştirdiği bizi ilgilendirmiyor. Bunları düşünmek ve buna göre tavır geliştirmek BOP’un işidir. Eşbaşkanlar için BOP’a saplanmak kaçınılmaz bir görev olabilir. Ancak, bize düşen de BOP’tan sıyrılmak ve kendi işimize bakmaktır. AKP ile MHP arasındaki temel fark tam da buradadır. AKP’nin BOP hesapları varsa, MHP’nin de milli hedefleri ve ülkesinin yükselmesi ve yücelmesine dönük hesapları var. AKP’nin BOP yolunda giderken MHP’nin milli siyasetiyle çakışmış olması kendi meselesidir. Gelinen noktadan bir sapma olursa, mesele başka yerlere çekilir ve istismar edilirse bu AKP’nin sorunu olur ki, aslına bakarsanız bizi fazla da şaşırtmaz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, böyle bir durumda yine doğruyu gösterecek, yanlışı ifşa edecek parti MHP olacaktır.

 

Tarihi fırsat

 

AKP’nin önüne tarihi bir fırsat çıkmıştır. Ülke ve millet menfaatlerini önde tutmanın kendi işlerini de, ülkenin menfaatlerini de kolaylaştırdığını bizzat test edip görmüşlerdir. Artık Barzani’den himmet beklemek, İmralı’nın ipine sarılmak, Oslo’da masa kurmak, Habur tiyatroları oynamak, ABD’nin sifonunun ucunda sallanmak, Obama’nın beyzbol sopasından ürkmek hakkı ve imkanı kalmamıştır. Akçakale’ye düşen top mermilerine karşılık verilmesi ve alınan sonuç benzer durumlar için bir emsal ve bir ölçüdür. Aslına bakarsanız bütün dünya da, özellikle de güçlü ve kararlı ülkelerde bu ölçü zaten her zaman esas alınmakta ve ona göre hareket edilmektedir. Bu durumda, yapılan her kalleşliğe, döşenen her mayına, atılan her bombaya, kahpe ve kalleş baskınlara misliyle cevap verilmesinin gerektiği ve başkaca da bir yol olmadığı kendiliğinden ortaya çakmıştır. AKP artık başka yerlere çekemez, artık hazmettirme operasyonları ile bu milleti daha fazla oyalayamaz. Bu kararlığı ortaya koyarsanız sadece ihanetin önünü tıkamakla kalmazsınız, bütün dünya da saygınlık kazanırsınız.

 

Söz konusu AKP olunca!

 

Bir musibet ben nasihatten iyiymiş. Esad musibeti ve Akçkala’ye düşen top mermisi umarız ve dileriz ki, AKP’nin doğruyu görmesine ve 10 yıllık yanlışlarını düzeltmesine de vesile olur. Nitekim, Suriye örneğinde olduğu gibi bu kararlılığın içeride ve dışarıda anında sonuç vereceğini kendileri de bizzat göreceklerdir. Burada bütün mesele BOP bataklığından uzak durmak, Obama’nın sopasını ciddiye almamaktır ki, söz konusu AKP olunca tam da bu noktada ciddi endişelerimiz var.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.