Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

“HOŞÇA KAL MİLLİ DEVLET HOŞÇA KAL” MI DİYECEĞİZ

02.10.2014
A+
A-

Doç.Dr.Ruhi ERSOY

Türk Milleti sen ki;

Şu yakın suların Kolu neden bükülmez; Fırat niçin, Dicle niçin, Aras niçin

Benden doğar, bana dökülmez? DERDİN

Sen ki ateşle konuşurdun, selle boğuşurdun ; İdil’le Tuna’yla Nil’le konuşurdun

“Sangaryos”u “Sakarya” yapan

“İkonyom”u “Konya” yapan

Konstantinapol’ü İstanbul yapan

dille konuşurdun.

Ne oldu şimdi ne oldu sana dünyalık kaygılar mı yoksa senden görünen yabancılaşmış benliklerin mi tesiri altındasın. “Ne olacak canım, Memlekete hiç bir şey olmaz,hani bölünecektik, analar ağlamıyor ya v.b” ifadelerin son yıllarda maalesef artarak devam ettiği görünmektedir. Bir karış vatan toprağındaki şehit kanlarının destanlarını dinleyerek yetişen bu memleket evlatlarına neler oluyor.

Coğrafyanın vatanlaşma süreci kolay olmadı. Bugün ise sanki savaş kaybetmiş bir devlet psikolojisiyle müzakere masaları kurup diz çöktürülmeyen teröristlere verilen taviz artık sınırlarını aşan büyük bir felaketle karşılaşmaya doğru evriliyor. Ekranlarda çıkıp konuşan terörün uzantısı siyasal sözcülerle, Türk milletiyle sorunlu söz de aydınlar ülkenin sınırlarının filli olarak kalktığını ve bu aşamadan sonra Türkiye’nin Milli,Üniter yapış;tek dil,tek devlet,tek millet tek vatan zemini üzerinde hayatına devam edemeyeceğini söylüyor ve kendilerine göre de ciddi kamuoyu oluşturuyorlar. Siyasi irade zaten bu zeminin oluşması için 2009 yılından beri gayret içinde, son günlere gelindiğinde ise;

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan “Kandil yan gelip yatma yeri değil” gibi aforizmalarla neredeyse PKK’ya danışmanlık yapmaya başlamış, Işidle ilgili bir analiz yayınlayan AKP kurmaylarından bir başka milletvekili de aynen şu ifadeleri kullanıyor: “Bu hamle, içerde barış sürecinin yeni hamlelerle tamamlanmasını da gerektirmektedir. Çok dilli bir devlet ve çok dilli bir toplum perspektifiyle, ana karargah olan Anadolu’nun konsolide edilmesi, ilerde bütün etrafına model olacak yeni bir toplumsal düzenin arketipi/şablonu olarak yeni bir devletin inşası, bir idari düzenin kurulması, tam da bu sürecin içinde daha kolaylaşmıştır.” Diyerek çok dilli ve çok kültürlü bir devlet modeli ifadesiyle federasyonun sinyallerini veriyor

Değerli okurlar,

“Coğrafyanın vatanlaşması” aynı zamanda önemli ve tarihi süreklilik içinde bir kültürün mayalanmasını ifade eder Bu kudreti köklü bir müktesebatı olmayan, medeniyet üretememiş etnik ve sınır kimlikleri gerçekleştiremezler. İlmi olan bu gerçeğe rağmen sentetik da olsa bazı siyasal gelişmeler bu girişime onları heveslendirebilir. Şimdi bu hevesin eyleme geçiş süreciyle ilgili bazı uygulamalara tanık oluyoruz. Bilerek veya bilmeyerek de bazı siyasiler ve medya konuşanları, yazanları kullandıkları dille bu duruma katkı vermiş oluyorlar.

Söz konusu bu duruma örnekler

KOBANİ Mİ? ROJOVA MI?

Suriye’nin, Hasiçi İli’nin, Kamışlı İlçesi’nin merkezi olan şehirdir. Ayrıca, Hasiçi İli’nin en büyük şehridir ve Suriye Kürtlerinin gizli başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca Suriye’nin Kürt sorununun merkezidir.

Kamışlı Suriye’nin kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına yakın bir kenttir. Nüfusunun büyük bir kısmı Kürt ve Süryanilerin oluşturduğu söylense de aslında bu bölgede Türkmenler ve Araplarında yaşadığı gerçeği daima gizlenmektedir. Kent 1926 yılında Toros Demiryolu çalışmaları sırasında Türkiye’den ayrılarak kuruldu. Nüfusu 232,258’dir (2004).

Bu bölgeye Siyasal Kürtçüler ROJOVA diyerek bölgenin yıllarca kullanılan KAMIŞLI ismini değiştirmişlerdir. Halk KAMIŞLI ismini kullanmaktadır. DİYARBAKIR ismi de aynı şekilde AMED alarak değiştirilmek istenmektedir. Türkiye Kamuoyu ise ROJOWA ismini bilerek ve bilmeyerek kullanmaktadır.

Irak sınırı ve Suriye sınırımıza komşu olan bölgede son yıllarda bulunan petrol sayesinde hızla gelişmiştir. 2004 yılında bir futbol karşılaşmasında kargaşa çıkmış ve bu kargaşa Kürt-Arap çatışmasına dönüşmüştür.

KOBANE Mİ? AYN’EL ARAP MI ?

Suriye’nin Halep İli’nin, Ayn el-Arap İlçesi’nin merkezi olan şehirdir. Asıl ismi Ayn el-Arap 54.681 kişilik bir nüfusa sahiptir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu söylenmektedir. Fakat . Ayn el-Arap kenti nde, Türkmen ve Arap nüfusu toplamda Kürt nüfustan sayıca daha fazladır.

Burada yine bir isim oyunu oynanmaktadır. Yüzlerce yıl kullanılan , Ayn el-Arap ismi siyasal kürtçü ve bölücüler tarafından dünya kamuoyuna Kobanê olarak yutturuluyor.

EMİRLİ Mİ ?AMİRLİ Mİ?

Irak’taki Türkmen kasabası Emirli, ABD’nin ve uluslararası basının telaffuzu ve maalesef Türkiyedeki adı büyük ajanslarından yanıbaşımızdaki haberleri bile bu kaynaklardan olduğu gibi alıp servis etmesiyle; Amerli, Amirli, Âmirli olarak anıldı haftalarca. Bu isim bizim Emirler veya Emirli Türkmen oymağının farklı telaffuzudur. Nitekim Ankara Eymir Gölü ve Afyon Emirdağı gibi yüzlerce yerleşim adı da bu oymaktan geliyor.

Sonuç olarak sorumlu makamlarda olanların ve iyiniyetli yorumcuların da siyasal kürtçülerin dil ve isim oyunlarına düşmemeleri gerektiğini vurgulamak isteriz.

Not:Bu hatalı durumu gündeme taşımamıza vesile olan sorunları iliklerine kadar hissederek sınır bölgesinde yaşayan Türk Eğitim Sen’in haysiyetli onurlu bir yöneticisi olan Mehmet Dinç ülküdaşıma da bu teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.