DOLAR 5,9559
EURO 6,6553
ALTIN 289,3
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Tesadüfün böylesi !

23.10.2012
73
A+
A-

Orhan Karataş

Büyükşehir tasarısını muhalefetin bütün itirazlarına rağmen, parmak çoğunluğu ile komisyondan geçirdiler. Bu tasarının kanunlaşması Türkiye Cumhuriyeti tarihi için en önemli kırılma noktası olacaktır. Zira, terörden siyasi partilerdeki değişimlere, dış ilişkilerden ekonomiye kadar ülkemizin üzerinde yıllardır yürütülen operasyonların amacı tam da bu tasarıdır.

Direnç noktalarını yok ettiler

Kurulacak 13 büyükşehirin, daha iyi hizmet ve idareyle bir ilgisinin olmadığı kesindir. Bu çok net bir şekilde bir eyalet düzenlemesidir ve federasyona gidişin ilk adımıdır. Hazırlıkları çok önceden yapılmıştır. AKP’nin iktidara getirilmesinden terörün yeniden hortlatılmasına, medyanın, iş dünyasının, Üniversitelerin, Sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, yargının, ordunun ele geçirilmesinden CHP’deki Baykal operasyonuna, MHP’yi baraj altında bırakmak için yatak odalarına kadar girilmesinden, şu anda muhalefet olarak ortaya çıkanların beslenmesine, BOP Eşbaşkanlığından ülkenin savaşın eşiğine getirilmesine kadar her şey bunun içindir. Önce direnç noktalarını belirlemiş ve ortadan kaldırmışlardır, sonra da harekete geçmişlerdir.

Toplum mühendislikleri

Türkiye bugün tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşıyor. Bu yılların birikimidir. AKP’nin iktidarından sonra hiçbir zaman mutlu, umutlu, güvenli bir günümüz olmadı. Ama bu duruma itiraz edecek, karşı duracak ve değiştirecek tüm mekanizmaları yok ettiler. Eşi emsali görülmemiş toplum mühendislikleri ile ihanetleri, yolsuzlukları, Cumhuriyet’le hesaplaşmaları, ülkeyi dönüştürmeyi bu millete hazmettirdiler. Taşları toplayıp köpekleri saldılar. Dünkü yazımızda da belirttiğimiz gibi üçüncü iktidar sonuç dönemiydi ve şimdi tam olarak bunu yapıyorlar.

Eyalet sistemi

Büyükşehir tasarısının genel kuruldan geçip kanunlaşması durumunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Türkiye, AKP sayesinde PKK’nın oluşturduğu fiili durumla ülkenin bölgelerinde zaten tanıştığı eyalet sistemine, resmen geçmiş olacaktır. Bunu diğer bölgelerin bu düzene uydurulması ve sistemin tamamlanması izleyecektir. Sonrası kolay. Artık eyalet meclisleri kendi kararlarını kendileri alacak, eğitimden adalete, güvenlikten ekonomiye kadar bildiklerini okuyacaklardır. Kürtçe eğitimin, ikinci dilin, ikinci bayrağın önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

Anayasaya aykırılık

Birileri çıkıp, bunun Anayasaya aykırı olduğunu ve uygulama imkanı bulamayacağını söyleyebilir. Bu çok doğru, ama eksik bir tespittir. İçişleri Komisyonu’ndan geçen tasarı da Anayasa’ya aykırı. MHP sözcüleri bunu çok net delilerle ortaya koydu ve itirazlarda bulundular. Değişen bir şey olmadı. Yarın Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesi durumunda da aynı sonucun çıkacağını tahmin etmek hiç de zor değil. “Bütün direnç noktalarını ortadan kaldırdılar” derken, tam da bunu kast ediyoruz. Düzeni kendilerine, kendi beklentilerine ve hesaplarına göre kurdukları için, nereye giderseniz gidin sonuç aynı olacaktır. Anayasaya aykırı olması bir şeyi değiştirmiyor, çünkü bunun bir karşılığı yok.

Oslo mutabakatı

Cumhurbaşkanı’nın da, başbakanın da yakın zamanda yeni gelişmeler olacak sözlerinin arkasında bu tasarı olmalı. Eyalet sistemi aynı zamanda Oslo’da varılan mutabakatın, İmralı canisinin taleplerinin de ilk ve en önemli maddesini oluşturuyor. Şu işe bakın ki, İmralı canisinin serbest bırakılması için başlatılan açlık grevleri de bu tasarının görüşülüp kanunlaştırılması ile aynı döneme denk gelmiştir. Yarın bir AKP yetkilisi çıkıp bu açlık grevlerinin sonuçlarını gözyaşları içinde anlatır ve bunun üzerinden taleplerin karşılanacağı teminatı verirse hiç şaşırmayacağız.

Yarın da ayrı devlet isterler

Bunların yapılmasıyla terörün biteceğini, ülkeye huzur geleceğini düşünen varsa, şaşarım. Bütün bunlar bir geçiş sürecidir. Asıl hedefin bu ülkenin varlığı ve birliği olduğu kesindir. Bugün eyalet sistemi kurmayı ve federasyona geçmeyi talep edenlerin, kısa bir süre sonra da, “bu böyle olmuyor. Biz ayrı bir milletiz ve ayrı devletimiz olmalı” diyeceklerinden hiç kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın.

Tek ve son şans MHP

Neresinden bakarsanız bakın, aynı yere varıyoruz. Düzenin dönüştürülmesine, Cumhuriyetin değiştirilmesine, ülkenin bölünmesine direnen, bunun için her şeyi göze alan tek merkez, Milliyetçi Hareket Partisi kalmıştır. Bu yüzden de MHP bütün şer odaklarının ortak hedefidir. 4 Kasım kongresi hayati önemdedir. CHP gibi genleriyle oynanmış, budanmış ve düzene uydurulmuş bir MHP için büyük bir seferberlik yürütülmektedir. Bu surda açılacak bir gediğin, telafisi asla olmayacaktır. Türkiye’nin varlığını ve birliğini isteyenlerin, bu bayrağın inmemesini, bu ezanının susmamasını her şeyin önüne koyanların MHP’ye sarılmaktan, sahip çıkmaktan ve destek vermekten başka bir çaresi kalmamıştır. MHP bu ülkenin tek ve son şansıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.