Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sisli

Teröristle Muhattap Olmanın Bedeli

22.09.2017
A+
A-

Sadece Irak’ı değil, bütün Ortadoğu bölgesini ateşe atacak Peşmerge Barzani’nin referandum kalleşliğinin hayata geçmesi için 3 gün kaldı. Bir çapulcunun bütün dünyayı bu kadar meşgul edebilmesi dahi, başlı başına bir rezalettir. Teröristlerle muhatap olmanın sadece belli bir bölgeyi değil, bütün dünyayı nasıl zor durumda bıraktığının yeni ve çok çarpıcı bir örneği ile daha karşı karşıyayız. Bu referandum ısrarının Barzani yandaşları dahil, ne Kuzey Irak’da yaşayan insanlara, ne bölge ülkelerine, ne de dünyaya kan ve ateşten başka hiçbir şey vermeyeceği kesindir.

 

BARZANİ ZOR DURUMDA

Barzani referandumu ısrarını kendi özel durumunu kurtarabilmek için sürdürüyor. Siyaseten bitmiştir ve bu referandumla siyasi ömrünü uzatabileceğini, hatta buradan bir sahte kahramanlık çıkarabileceğini zannetmektedir. Asıl sahibi olan ABD’yi bile karşısına almaktan çekinmiyor. O ABD ki, Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştürmekte zerre kadar tereddüt göstermemiş ve hain planlarını ısrarla sürdürmektedir. Barzani’den referandumu ertelemesini istemelerinin sebebi, Kuzey Irak’ın huzuru veya Irak’ın toprak bütünlüğü değildir. Nitekim, “referandumdan vazgeç” demiyorlar, “ertele” çağrısı yapıyorlar. Her ne kadar DEAŞ’la mücadele ettiklerini ve bütün imkanların buraya seferber edilmesi gerektiği için erteleme istediklerini söyleseler de, asıl sebep bu değildir.

 

ABD NEDEN ERTELEME İSTİYOR

Bugün Irak merkezi hükümeti, İran ve Türkiye başta olmak üzere İsrail dışındaki her ülkeden bu referanduma çok sert itirazlar geliyor. Hatta, müdahale edilmesi çok yüksek ihtimaldir. Yani, bu referandumun yapılmasının önü mutlaka kesilecektir, en azından bizim beklentimiz bu yöndedir. Oysa ABD, bu referandumun kesin sonuç alacak bir ortamda yapılmasını planlıyor. Bölgeyi dizayn edecek, referanduma ve buna bağlı olarak Kuzey Irak’da planladığı İsrail uydusu terör devletinin kurulmasına itiraz edecek ve engelleyecek bütün unsurları en azından angaje tutacak. Kerkük’deki soykırımı tamamlayıp, bu kanlı yapıya dahil edecek ortamı hazırlayacak. Suriye tarafında PYD üzerinden Kuzey Irak’ı rahatlatacak ve tamamlayacak bir yapı oluşturacak. Sonra da referandumu yaptırıp, fişi çekecek. Bu kadar net, bu kadar açıktır. Artık bütün dünya ibretle görüyor ki, DEAŞ bu kanlı planı hayata geçirebilmek için piyasaya sürülmüştür ve hala varlık sebebinin gereğini yerine getirmektedir. PYD üzerinden Suriye’de Kuzey Irak benzeri bir yapıyı hemen hemen tamladılar. PYD girdiği yerlerde etnik temizlik yapıyor ve kendini garantiye alıyor. Önümüzdeki aylarda küçük yerleşim merkezlerinde, yeni yılın ilk aylarında da şehir merkezlerinde yapacakları göstermelik seçimle kanlı plana son noktayı koyacaklar.

 

BÜYÜK İSRAİL’İN İKİ AYAĞI

Büyük Kürdistan’ın, daha doğrusu Büyük İsrail’in iki ayağı birden tamamlanıyor. Barzani bu süreçte kendi özel durumunu öne çıkarıp plana çomak soktuğu için ABD’de büyük rahatsızlık doğuruyor. Barzani’de fırsatı ele geçirmişken ABD’den kendisiyle ilgili teminat istiyor. Nitekim, vazgeçme karşılığında bir takım garantiler istediğini açıklamıştır, ama bunların neler olduğu belli değildir.ABD’nin Kerkük’ü de içine alacak şekilde, kurmayı planladığı terör devletini taahhüt etmesini dahi yeterli görmemiştir. Şu anda bu peşmergebaşı için önemli ve ivedi olan kendi siyasi varlığıdır. Büyük baskı altındadır ve Kuzey Irak’da sonbaharda seçimler yapılacaktır. Bu seçimler Barzani’nin siyasi ömrünün sonu demektir.

 

İÇ SAVAŞ VE KAOS

Barzani kendi geleceği ile ilgili kesin bir teminat almadıkça bu referandumu yapacaktır. Ve bu referandumun yapılması, Irak’da bir iç savaş, bölgede ise sonu belirsiz bir kaos demektir. Kuzey Irak’da sadece Barzani taraftarları yok. GORAN hareketi ve PKK uzantıları her ne kadar bu referanduma karşı gibi görünüyor olsalar da, onların ki tamamen kendi aralarındaki bir iktidar mücadelesidir. Aslında birbirlerinden hiçbir farkları yoktur. Hepsi aynı yolun yolcusudur ve hepsi ABD’nin uşağı kanlı teröristlerdir. Haşdi Şabi şimdiden Kerkük’e yerleşmiştir ve tetikte beklemektedir. Türkmen kardeşlerimize saldırılar şimdiden başlamıştır ve bunun sonunun nasıl geleceğini kimse kestiremiyor. Irak merkezi hükümeti bu referandumun parçalanma olduğunun farkındadır ve engellemek için her şeyi göze alacağı anlaşılmaktadır. Kısacası Kuzey Irak’daki bütün unsurlar gardını almıştır.

 

REFERANDUMUN GERİ DÖNÜŞÜ OLMAZ

Bu referandumun yapılması savaş ilanı olacaktır. Sonrasında ne olacağını Barzani dahi tahmin edemez. Televizyonlarda bazı yorumcular referandum yapılsa da, bunun hemen bir bağımsızlık ilanı anlamına gelmediğini söylüyorlar. Tamamen yanlış ve yanıltmaya yönelik bu değerlendirmelerin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur. Referandum yapılır ve sonuç ortaya çıkarsa, artık bunun geri dönüşü olmaz. Barzani kuracağı İsrail uydusu terör devletinin en önemli virajını dönmüş olur. İsrail’in de yardımı ve itmesiyle kısa zamanda sözde bağımsızlık ilan eder. Kaldı ki,  “Kuzey Irak’ın bağımsızlık referandumu” diyerek, adını zaten koymuş ve ne yapmak istediklerini ilan etmişlerdir.

 

Kimse kimseyi kandırmaya uğraşmasın. Büyük ve ciddi bir felaketle karşı karşıyayız. Söylediklerimizi yapmak zorundayız. Bugünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısından çok net ve caydırıcı kararların çıkması ve hükümetin bu kararları hayata geçireceğini ilan etmesi yüksek beklentimizdir. En küçük bir tereddüt veya zaman kaybına tahammül kalmamıştır.

ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.