DOLAR 5,9498
EURO 6,6838
ALTIN 291,3
BIST 114.923
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Terör örgütleri BOP’un hizmetinde

14.09.2017
2.627
A+
A-

İngiliz Guardian gazetesi, terör örgütü DEAŞ’tan ayrılan yüzlerce militanın evlerine geri dönebilmek amacıyla Suriye’nin İdlib eyaletine yığıldıklarını yazdı. Bir süre önce de, Musul’u boşaltan DEAŞ’ın yönetici kadrosunda bulunan teröristlerin, ABD helikopterleri tarafından taşındığı basına yansıdı. Bu durum DEAŞ’ın nereden çıktığını, ne işe yaradığını ve kime hizmet ettiğini açık şekilde bir kez daha belgelemiştir.

BOP’U UNUTTUK MU?
Başkanlar değişiyor, zaman geçiyor, dünyada yeni dengeler oluşuyor, ama bir şey hiç değişmiyor. ABD ve emperyalistlerin kanlı oyunları, her durumda, her şartta aynen devam ediyor. Malum, bir Büyük Ortadoğu Projesi vardı. ABD’nin güvenlikten sorumlu danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 7 Ağustos 2003 tarihli Washington Post gazetesinde, “Transforming The Middle East – Ortadoğu’yu Dönüştürmek.” Başlıklı bir yazı yayınlamış ve BOP’un ne olduğunu dünyaya duyurmuştu. Rice, yazısında Fas’tan Basra körfezine kadar Ortadoğu’da bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini, Türkiye’nin de bunların içinde olduğunu yazmıştı.

BÜYÜK İSRAİL PROJESİ
Bu proje ile neyi amaçlandığı gayet açıktı. ABD kendisine rakip olabilecek yeni bir gücün oluşmasına meydan vermemek ve Avrupa Birliği, Çin ve Japonya gibi potansiyel güçleri bölgeden uzak tutmak istiyor, Ortadoğu bölgesinde bulunan petrol, doğalgaz ve su kaynaklarını kontrole almak için kan üzerinden hesaplar yapıyordu. Projenin bir önemli tarafı da İsrail’in bölgedeki yalnızlığına son vermek ve emniyetini sağlamaktı. İşte bu sebepledir ki, biz daha en baştan itibaren bu projenin aslının “Büyük İsrail Projesi” olduğunu hep söyledik ve yazdık.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ
Bu projenin uygulamaya konulmasında en hayati rolü, ne acıdır ki Türkiye, daha doğrusu AKP hükümeti oynadı. Hatta, AKP’nin bu proje kapsamında projelendirilip iktidara taşındığını sadece biz ileri sürmedik, bazı yanaşmalar ve beslemeler dahi itiraf ettiler. Projenin Eşbaşkanı olmakla övünülen konuşmalar hala arşivlerde mevcuttur. Adına “Arap Baharı” denilen Ortadoğu’daki büyük yıkım, bu projeye bağlı olarak hayata geçirilmiştir. Projenin sahibi ABD, BOP’u hayata geçirirken, belli bir aşamadan sonra beklemediği dirençlerle karşılaşmış, yıkılan yapıların yerine yenisini koymakta büyük zorluklar yaşamıştır.Bölge ülkelerindeki halkların oyunu fark etmesi hesapları bozmuş ve buna bağlı olarak hem külfet, hem de ABD’nin insan kaybını arttırmıştır. Amerikan kamuoyundan tepkilerin yükselmesi ile bir geri çekilme mecburiyeti doğmuş, ancak projenin uygulanmasından asla vazgeçilmemiştir.

MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA KIRDIRILDI
BOP’un yeni yöntemi, terör örgütlerini kullanmak olmuştur. Bugünkü DEAŞ denilen, önceleri IŞİD olarak bilinen terör örgütü, ABD bu kanlı planı çerçevesinde ortaya çıkmış ve piyasaya sürülmüştür. IŞİD bahane edilerek bir taraftan Müslüman Müslümana kırdırılırken, diğer taraftan BOP’a kaldığı yerden hem de çok daha hızlı ve etkili şekilde devam etme imkanı yakalamıştır. Böylece silah zoruyla bölmeye çalıştıkları Irak ve Suriye, gönüllü biçimde parçalanmaya razı edilmiş ve gereği yapılmıştır. Bütün okuyucularımız, IŞİD’in ilk ortaya çıktığı günden itibaren, bu kanlı örgütün BOP’un (b) planı olduğunu yazdık ve söyledik.

BİR HATIRLATMA
Bundan tam 3 yıl önce, 19 Eylül 2014 tarihli yazımızda aynen şunları söylemiştik: “IŞİD, ABD için bulunmaz bir fırsat olmuş ve (b) planı olarak yeni imkanlar ortaya çıkarmıştır. IŞİD’le mücadele için koalisyon gücü oluşturulması oyunun bir parçasıdır. Amaç bu örgütü kontrolde tutarak sonuna kadar kullanmaktır. Bunun için sadece havadan müdahaleyle yetiniyorlar ve sonunu getirecek bir kara harekatına gitmiyorlar. Karadaki mücadeleyi yerel güçlere bırakacaklarını, bunun için de eğitim ve silah dahil, her türlü yardımın yapılacağını açıkladılar. Bölgedeki yerel güçlerin kimler olduğunu bakınca tablo daha da netleşiyor.Suriye’de ve Irak’da ABD’nin işbirliği yapıp silah vereceği yerel güçlerin tamamı ya PKK, PYD gibi terör örgütüdür veya Barzani gibi terör örgütleri ile bağlantılıdır.IŞİD’den tek farkları ABD’nin kontrolünde, hatta emrinde olmalarıdır. Dolayısı ile verilecek ağır silahların ve sağlanacak imkanların tamamının terör örgütlerine gideceği aşikardır.”

DEAŞ BUHARLAŞTI
Geldiğimiz nokta bütün dünyanın malumudur ve Türk milleti bütün gelişmeleri ibretle izlemektedir. DEAŞ bahanesiyle Kuzey Irak’da Barzani peşmergesi hayal edemeyeceği imkanlar bulmuş ve bugün bağımsızlık ilan edecek noktaya gelmiştir. Suriye’de PKK uzantısı PYD’ye, yine DEAŞ’la mücadele bahanesiyle her türlü silah ve mühimmat verilmiş, ordu kurdurulmuş ve Kuzey Irak’dakine benzer bir yapılanma hemen hemen tamamlanmıştır. Bütün bunlar yaşanırken DEAŞ birden bire buharlaşmış ve gündemden düşmüştür. Topladığı militanları ülkelerine dönebilmek için sınırlara yığılmış durumdadır. Ve işin en acı ve en ağır tarafı şimdi ortaya çıkmıştır. Barzani’nin de, PYD’nin de, PKK’nın da hedefi artık Türkiye’dir. PYD, ABD’nin verdiği ağır silahlarla sınırlarımıza dayanmıştır. PKK aynı silahlarla içeride azgınlıklarına yenilerini eklemektedir.

EKSİK SÖYLEMİŞİZ
Şu işe bakınız ki, Barzani’nin referandum oyununu ve bir terör devleti kurma çabalarını destekleyen bölgedeki tek ülke de İsrail’dir. Bununla da yetinmemiş PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini açıklamıştır. Sıranın PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasına geldiği anlaşılmaktadır. Biz “DEAŞ, aslı Büyük İsrail Projesi olan, BOP’un (b) planıdır.” Derken, eksik söylemişiz. Doğrusu şudur: Barzani ve FETÖ dahil bölgedeki bütün terör örgütleri, BOP’un, daha doğrusu Büyük İsrail Projesi’nin tamamlayıcı unsurlarıdır.

 

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.