Temeli Olmayan Kim?

25.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Türkiye’yi lime lime edenlerin kurdukları Cumhurbaşkanlığı hayaline ulaşamayacaklarını görünce ne kadar saldırganlaştıklarının ibret veren örneğini AKP grup toplantısında bir defa daha gördük. Sayın başbakanın ne kadar çaresiz kaldığı sözlerine de yansıdı. Ağzını bozarak, hakaretler yağdırıp, tehditler savurarak, sonra da dönüp ajitasyon yaparak kendine haklılık kazandırmaya çalışması, gerçekten acınacak bir tablo ortaya çıkardı. Yaptığı konuşmanın tamamı 12 yılın yetersizliklerinin, çapsızlıklarının, yanlışlarının ve teslimiyetlerinin hayret uyandıran itirafları olmaktan ileri gidemedi. O kadar kimyası bozulmuş ki, MHP’yi suçlamaya çabalarken kimlere teslim olduğunu, kimlerle işbirliği yaptığını, kimlerin kumpasına girdiğini anlattığının bile farkında değil.

Çaresizlik

Başbakanı bu kadar çaresiz bırakan şey, MHP’nin onurlu, kararlı ve saygın duruşudur. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasında söylediği haklı, doğru ve millette karşılık bulan sözleridir. Her ne kadar sayın başbakanı çaresiz bıraksa da, tamamı haber sayfalarımızda bulunan grup konuşmasının bazı bölümlerini bir defa hatırlatmayı görev biliyorum:

Şehit verdik, taviz vermedik

Parti olarak 12 Eylül’ün hem öncesinde hem de sonrasında feleğin çemberinden geçtik. Şehit verdik, ama taviz vermedik. 12 Eylül damlarını taş medrese yaptık, ama kurnazlık yapmadık. Her ülküdaşımız zindanlardan, hücrelerden, demir parmaklıklardan yüzleri Hz. Yusuf nuruyla bezenmiş halde çıktı. Kula kulluk etmedik, zulme boyun eğmedik, 12 Eylül’ün tehditlerine teslim olmadık. Şu hayret edilecek işe bakınız ki, şimdilerde Recep Tayyip Erdoğan bize 12 Eylül’le ilgili ahkam kesmekte, 12 Eylül’le ilgili parmak sallamaktadır. Sayın Erdoğan sen ki, Kenan Evren’in ve 12 Eylül cuntasının kucağında pışpışlanan, muhtıralardan süt emen, demokrasi karşıtı cepheden gıdalanan, 12 yıldır Türkiye’ye kan ağlatan bildik bir despotsun. 1980’den 34 yıl sonra darbeciler şeklen cezalandırılıyorsa, yıllar alsa da, on yıllar geçse de; bir gün gelecek 17-25 Aralık’tan dolayı Başbakan adaletin önüne çıkacak ve yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Başbakan, Pınarhisar’daki üç beş ayını bile mumla arayacaktır. Bu bizim için siyasi namus meselesidir.

Biz sıramızı savdık

Biz göre, Peygamber Ocağı’nın mensuplarına camileri bombalama hazırlığı yapıp darbe şartları oluşturdukları iddiasında bulunmak iftiraların en şerefsizi olarak tarihe geçmiştir. Özel yetkili mahkemeler efendilerinden aldıkları emirlerle suçlu-suçsuz dinlemeden Türk askerini cezaevine koymuştur. Hukuku parayla, adaleti rüşvetle karartmayı aklından geçiren birisinin bu ülkede Başbakanlık koltuğunu işgal etmesi hepimiz adına ibretlik ve utanç kaynağıdır. Sayın Başbakan, bizler bedeli ödeme konusunda sırayı savdık. Ancak bedel ödeme sırası sana geçtiğinden adaletin karşısında ayakta uzun uzun dikileceğin günler bilesin ki çok yakındır.

Temelimizde haram lokma yok

Sayın Prof.Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu ismi üzerinde uzlaşı sağlandıktan sonra, gazete köşelerinde, televizyon ekranlarında, kulislerde, değişik platformlarda 17-25 Erdoğan’a çalışan, tezlerini savunan ve hizmetkarlığına soyunan her görüşten insan suretleri harekete geçmiştir. Başbakan Erdoğan sıklıkla temeli olmayanın çatısı olmaz sözleriyle Ortak Çatı Aday fikrini dinamitlemeye çabalamıştır. Başbakan çok nadir de olsa, doğru sözlerine yenisini eklemiştir. Bizim temelimizde; haram lokma yoktur, ayakkabı kutuları yoktur, soygun yoktur, yolsuzluk betonu yoktur, papaz cübbesi giyip sırıtmak, bölücülerle kan sofrasında bağdaş kurup pazarlık kabına kaşık sallamak olmamıştır. Türklüğü inkar etmek, milliyetçiliği ayaklar altına almak, yol için cami yıkmak, keyif için gönül kırmak, evlat için hazine arazisi yağmalamak, iktidar koltuğu için iradesini ipotek ettirmek bizim temelimizde, fıtratımızda görülmeyecek bir yozlaşma halidir. Başbakan bizim çatımızı ve temelimizi bırakmalı, kendi köksüzlüğüne, kendi kimliksizliğine kafa yormalıdır.

Vasıf

Anlaşılıyor ki Başbakan, bizim Cumhurbaşkanında aranacak vasıfları dile getirmemizden gocunmuş olacak ki, Ortak Çatı arayışını vasıfsızlığımıza delil olarak sunmuştur. Başbakan’ın penceresinden bakarsak gerçekten de biz de vasıf yoktur, olmaması da bizim için bir nimettir. Çünkü biz de 17-25 Aralık gibi bir kambur, rüşvet ve yolsuzluk gibi bir ahlaki düşüklük hiç olmamıştır. Milletimizin Ortak Çatısı; teröristlerin kanlı çadırına, Başbakan’ın çıkar çetesine, hainlerin yıllardır tuttuğu kirli çeteleye asla benzemeyecektir. Damarlarında rüşvet ve ihanetin kol gezdiği BOP’çular, açılımcılar, mandacılar, bölücüler bizi anlamayacak, bizimle beraber olamayacaktır.

Türkmene yardım

Komşu ülke Irak’ın içine savrulduğu kaos hali gittikçe şiddetlenmektedir.

Mezhep düşmanlığı aşırı şekilde tahrik edilmektedir. IŞİD terörü ilerlemeye ve işgallerine devam etmektedir. Tutsak alınan vatandaşlarımız hala kurtarılamamıştır. Irak kan revan içindedir. Yüce dinimiz İslam’ı diline dolayan katiller; tekbirlerle kafa kesmekte, insan canına kıymaktadır. Bu arada IŞİD, İstanbul’u hedef aldığını ilan etmiş, Hatay’a göz koyduğunu değişik vasıtalarla açığa vurmuştur. Bir terör örgütünün, gözbebeğimiz İstanbul ve Hatay’la ilgili hayale kapılması bile Başbakan ve hükümetinin Türkiye’yi ne hallere sürüklediğinin ispatıdır. IŞİD militanları İstanbul’a ancak iki şartla gelebileceklerdir; o da ya toprak olmak, ya da cezaevlerinde çürüyüp kokmaktır.

Herkes duysun ki; Kerkük dün Türk’tü, bugün Türk’tür, yarın da Türk kalacaktır. Bizler Türkmeneli’nin göz göre göre kayıp gitmesine, eriyip yok olmasına sessiz kalamayız, tepkisiz duramayız. Ümidim odur ki, Türk milleti soydaşlarının imdat çağrısına ilgisizlik ve duyarsızlık göstermeyecektir. Bu maksatla Türkmen kardeşlerimize yardım kampanyası başlattığımızı 21 Haziran 2014 tarihinde yaptığımız yazılı basın açıklamasıyla ilan etmiştik. “Sen de doyur, sen de giydir” temalı yardımlarımızın Türkmenlere çok anlamlı bir katkı olacağını düşünüyorum.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.