Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Tayyip’in Zenginleri Vergi Listesine Giremedi

05.05.2014
A+
A-

Türkiye’nin Gelir Vergisi rekortmenleri açıklandı. 2013 yılı kazançlarına göre ilk 6 sırada Koç Ailesi’nin bireyleri yer alıyor. Rahmi Koç ise 37,5 milyon lira vergiyle yılın lideri oldu. İlk 100’deki 32 kişinin adını gizlemesi ise dikkat çekti.

Ma­li­ye Ba­kan­lı­ğı Ge­lir İda­re­si, 2013 yı­lı ka­zanç­la­rı üze­rin­den Tür­ki­ye­’de­ki ver­gi du­ru­mu­nu or­ta­ya koy­du ve en çok Ge­lir Ver­gi­si öde­yen 100 ki­şi­yi açık­la­dı. So­nuç­lar Koç Ai­le­si­’nin bu yıl ara­yı da­ha da aç­tı­ğı­nı gös­te­ri­yor.

Or­ta­la­ma 4 bin 509 li­ra

Bu yıl 1 mil­yon 860 bin 818 mü­kel­lef ta­ra­fın­dan yıl­lık Ge­lir Ver­gi­si be­yan­na­me­si, 1 mil­yon 232 bin 67 mü­kel­lef ta­ra­fın­dan da gay­ri­men­kul ser­ma­ye ira­dı­na (GMSİ) iliş­kin yıl­lık Ge­lir Ver­gi­si be­yan­na­me­si ve­ril­di. Yıl­lık Ge­lir Ver­gi­si be­ya­nıy­la 31,6 mil­yar li­ra mat­rah olu­şur­ken, bu­nun üze­rin­den 8,4 mil­yar li­ra Ge­lir Ver­gi­si ta­hak­kuk et­ti­ril­di. Bu kap­sam­da mü­kel­lef ba­şı­na or­ta­la­ma ta­hak­kuk ise 4 bin 509 li­ra.

Ay­nı dö­nem­de, GMSİ yo­luy­la da 13,8 mil­yar li­ra­lık mat­ra­ha 3,3 mil­yar li­ra ver­gi ta­hak­kuk et­ti­ril­di. Bu alan­da­ki or­ta­la­ma ise 2 bin 675 li­ra.

Ye­ni li­der Rah­mi Koç

İlk 100’de yer alan ki­şi­le­re ise top­lam­da 558,8 mil­yon li­ra Ge­lir Ver­gi­si ta­hak­kuk et­ti­ril­di. Bu ra­kam ge­çen yıl 503,2 mil­yon li­ray­dı. Bu yıl 32 ki­şi adı­nın açık­lan­ma­sı­nı is­te­me­di. Bu sa­yı ge­çen yıl 35 ki­şiy­di. Ge­lir Ver­gi­si re­kort­men­le­ri­nin ilk sı­ra­sın­da, ge­çen yı­la gö­re yüz­de 43,6 da­ha faz­lay­la 37,5 mil­yon li­ra ver­gi ta­hak­kuk et­ti­ri­len Rah­mi Koç var. Rah­mi Koç ay­nı za­man­da bu yıl bi­rin­ci sı­ra­da yer al­dı.

Top­lam 157 mil­yon li­ra

Koç Ai­le­si­’nin ilk 10’da 6 fer­di bu­lu­nu­yor. Bu 6 ki­şi­nin öde­di­ği Ge­lir Ver­gi­si de, ge­çen yı­la gö­re yüz­de 34,1 ar­ta­rak 157,2 mil­yon li­ra ol­du. Yi­ne Koç Ai­le­si­’n­de İpek Kı­raç, yak­la­şık 3,7 mil­yon li­ra ver­giy­le 50’n­ci sı­ra­da. Koç Hol­ding Üst Yö­ne­ti­ci­si Tur­gay Du­rak lis­te­de 22’n­ci, es­ki üst yö­ne­ti­ci Bü­lent Bul­gur­lu ise 45’in­ci sı­ra­da.

Ser­ra Sa­ban­cı 44’ün­cü

Sa­ban­cı Ai­le­si­’nin ilk 100’e gi­riş yap­tı­ğı sı­ra 44’ün­cü­lük. Ser­ra Sa­ban­cı ge­çen yı­la gö­re 3 sı­ra yük­sel­di ve yak­la­şık 3,9 mil­yon li­ra ver­giy­le 44’ün­cü ol­du. Sa­ban­cı­’lar­dan De­mir Sa­ban­cı 60’ın­cı, Çiğ­dem Sa­ban­cı Bi­len 61’in­ci, Su­zan Sa­ban­cı Din­çer 62’n­ci ol­du. Lis­te­de 4 Sa­ban­cı da­ha var.

Top­baş ve Ko­nu­koğ­lu

Ge­çen yıl lis­te­de ol­ma­yan Bİ­M’­in sa­hi­bi Mus­ta­fa La­tif Top­ba­ş’­ın 7,4 mil­yon li­ra ver­giy­le 12’n­ci sı­ra­da yer al­ma­sı dik­kat çe­ker­ken, San­ko­’nun pat­ro­nu Ab­dül­ka­dir Ko­nu­koğ­lu da 3,9 mil­yon li­ra ver­giy­le 46’n­cı ol­du.

Acun Ilıcalı’nın hızlı yükselişi

Bu yıl listenin en dikkat çeken yönlerinden biri de programcı, sunucu Acun Ilıcalı’nın iş dünyasının birçok ünlü ismini geride bırakarak 15’inci sıraya yerleşmesi oldu. Ilıcalı’ya tahakkuk eden vergi ise 6,2 milyon lira. Ilıcalı geçen yıl 31’inci sırada ve ödediği vergi 4,6 milyon liraydı. Cem Yılmaz ise 3 milyon lira vergiyle 73’üncü sırada. Ancak Yılmaz geçen yıl 50’nci sıradaydı. Ayrıca son dönemin önemli dizi ve reklam oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ da 2,6 milyon lirayı aşan vergiyle 90’ıncı sırada yer aldı.

‘Topluma örnek oldular’

Mükelleflere teşekkür eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Vergi rekort-menlerimiz devlete olan mükellefiyetlerini tam ve zamanında yerine getirerek tüm topluma örnek olmuş kişilerdir” dedi. Şimşek şöyle devam etti: “Anayasamıza göre herkes mali gücüne göre vergi ödemekle mükelleftir. Vergi yükümlülüğü aynı zamanda toplum içinde yaşamanın da gereğidir. Toplanan vergiler, doğru kullanıldığı takdirde birçok yatırıma vesile olarak ekonomik büyümemize katkı sağlamaktadır.”

Artış yüzde 14,6

Türkiye genelinde 2013 vergilendirme dönemi için yıllık Gelir Vergisi beyannamesi ile beyan edilen matrah toplamında bir önceki döneme göre yüzde 13,4, tahakkuk eden vergide ise yüzde 14,6 artış oldu. GSİ beyanlarındaki artışlar ise matrahta yüzde 11,06, vergide yüzde 13,34.

Kira gelirlerinde isim gizleyen çok

2013 vergilendirme dönemi GMSİ gelirleri için ödenecek Gelir Vergisi’nde ise listenin ilk 3 sırasında yer alan kişiler, isimlerinin açıklanmasını istemedi. Adını açıklamayan toplam kişi sayısı da 42 oldu.

vergi-listesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.