Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Taşeron Yasa Taslağına Erteleme Sinyali

20.05.2014
A+
A-

Soma faciası sonrası, taşeron işçilerin çalışma koşullarında kısmi düzeltme öngören yeni yasa taslağına ya olumlu yönde yeni eklemelerin yapılması ya da taslağın sonraki yasama dönemine bırakılması bekleniyor.

Hükümet’in ‘torba yasa’yla yeniden düzenlemeyi hedeflediği taşeron yasa taslağına ilişkin planlar Soma faciasının ardından değişti.

Meclis kapanmadan

Hükümet, taşeron düzenlemesini tatil öncesi Meclis’ten geçirmeyi, böylece özellikle kamuda yoğunlaşan muvazaa sorununu çözmeyi hedefliyordu. Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan taslak, çok farklı düzenlemelerin de yer aldığı ‘torba yasa’nın içerisine konularak görüşülecekti.

‘Kadro’ taslakta yok

Hükümet, taslağı hazırlarken üç işçi örgütünden görüşleri aldı ancak sonrasında tüm çalışmayı kapalı devre yürüttü. Taslakta, sadece taşeron işçileri kapsayacak yeni bir kıdem tazminatı sistemi, izin hakkı, kamu ihale yasasında değişiklik gibi iyileştirmeler yer alıyor.
Buna karşılık kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinden, işçilere daha geniş haklar getirilmesine kadar bir dizi sendika talebi taslakta bulunmuyor.

Yüzde 90’ı taşeronda

Taslağın ciddi bir muhalefetle karşılaşmadan Meclis’te görüşüleceği düşünülürken 301 madencinin hayatına mal olan Soma faciası, taşeron düzenlemesine yönelik toplumsal duyarlılığı artırdı.

İş kazalarının yüzde 90’ına yakınının taşeron çalıştırılan işyerlerinde gerçekleştiği, dolayısıyla yeni yasayla birlikte sistemin tümden tartışılır hale gelebileceği, bu riski önlemek için de taşeron taslağının torbadan çıkarılabileceği belirtiliyor.

İşçi lehine düzenleme

Taşeron taslağının işçiler lehine çok daha radikal değişiklikleri içerecek şekilde değiştirilerek Meclis’e sunulabileceği de belirtiliyor.
Özellikle kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, taşeron çalıştırma şartlarının zorlaştırılması, denetimlerin ve yaptırımların etkin
hale getirilmesi gibi iyileştirmelerden söz ediliyor.

Kamuda sözleşme en az 3 yıllık olacak

Ha­len ba­kan­lık­ta bek­le­yen tas­lak­ta, ta­şe­ron iş­çi­le­re yö­ne­lik kı­dem taz­mi­na­tı fo­nu oluş­tu­rul­ma­sı, kı­dem ve ma­aş­tan asıl iş­ve­re­nin so­rum­lu tu­tul­ma­sı, ka­mu­da­ki söz­leş­me­le­rin en az 3 yıl­lık sü­re­yi kap­sa­ma­sı, asıl iş ile ta­li işin ke­sin çiz­gi­ler­le ay­rıl­ma­sı, iş­ve­ren de­ğiş­se da­hi ay­nı iş ye­rin­de ça­lı­şan­lar için yıl­lık izin hak­kı­nın ko­run­ma­sı ve ka­mu­da­ki üc­ret ar­tış­la­rın­da sen­di­ka­lı iş­çi zam­mı­nın esas alın­ma­sı gi­bi mad­de­ler yer alı­yor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.