Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Taşeron Aldı Başını Gidiyor

28.05.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

Ne diyordu sayın Faruk Çelik, ‘taşeron sömürü sistemi bitmeli’. Biz de demek ki bir sömürü sistemi yaşanıyor diye yazdık. Bitirileceğine dair çıkış yapılınca sevindik. Oysa şimdi duyduklarımız, yazılanlara göre taşeron sömürü sistemi bitmiyor, aksine daha da kuvvetlenerek devam edecek. Bu denilenler doğruysa bu sistem, düklükten prensliğe geçiş yapacak hatta krallığa…

Bu güne kadar sendikaların avukatlığını yapan, işçi hakları konusunda tebliğler sunan avukat Dr. Murat Özveri, özellikle 5. maddenin işçiler açısından büyük sıkıntı yaratacağını ileri sürdü. Patronların, yıllardır ‘taşeron çalıştırma’ şartlarının değiştirilerek, asıl işlerin de taşerona verilmesi talepleri olduğunu hatırlattı, bu maddeyle patronların taleplerinin yerine getirildiğini söyledi. Ve ekledi; “Bu hüküm yasalaşırsa, bir iş yerinde patron, asıl işçinin maaşını vererek sonsuza kadar taşeron işçi çalıştırabilecek. Yani emsal ücreti ödediği sürece taşeron çalıştırabilecek. Örneğin, asıl işi kömür çıkarmak olan patron, madende taşeron maden işçisi çalıştırabilecek. Hangi şartla, kendi işçisinin maaşını ödemek şartıyla. Bu düzenleme sadece özel sektörü de ilgilendirmiyor. Kamuda da devlet asıl işini, taşerona yaptırabilecek. Örneğin, bir hastane, asıl işi hasta bakmak. Yani hemşire, doktor, röntgenciyi taşeron olarak şuanda çalıştıramaz. Ama bu düzenleme çıktıktan sonra kendi kadrolu doktorunun ücretini ödemek şartıyla taşeron doktor da hemşire de röntgenci de çalıştırabilecek”

Yeni yasayı Maliye, Hazine ve Çalışma Bakanlıkları ortak hazırlıyor. Herhalde yasa taslağının bitmiş hali sayın Çelik’in önüne gelmemiş olmalı ki o hala masal anlatıyor; ‘taşeron sömürü sistemi kalkacak’ diye Soma faciası üzerine fantezi yapıyor.

Bazen, AKP bütün bunları neden yapıyor? diye düşünüyorum. Hemen her alanda, hercümerç etme şiarını uyguluyor. Tarihi derinlikleri çok büyük olan Türk Devletinin geleneksel yapıları bozuluyor, adeta felce uğratılıyor. Hemen her alanda, Devlete sosyal alandan el çektiriliyor. Çıkan ve çıkarılacak olan yasalarla Devlet’in baba sıfatını yok etmek için çaba sarf ediyor.

Maden ocağı gibi her an tehlike olan işletmeleri denetlerken bile, işyeri sahibinin, daha doğrusu kendi cebini düşünen denetlemelerle geçer not veren AKP iktidarı taşeronlaşıyor. Bu gidişat iş barışı, iş güvenliği, iş huzuru açısından çok büyük yaralar aldırır.

Hemen her alanda taşeron kullanan bu iktidar, sadece inat uğruna, eğitimde yapıyı kendilerince paralele kaptırmamak için çabalıyor. Türkiye’nin Güneydoğusuna baktığımızda, güvenlik hizmetlerinin taşeron firma olarak PKK’ya devredildiğini görüyoruz. Dün Lice karayolu PKK tarafından bir gün boyunca trafiğe kapatılmış, tüm yetkileri elinde tutan Vali bile, Devletin yolu kapalı olur mu diye isyan etmiş. Siz iktidar olarak her şeyi taşerona devrederseniz olacağı bu…

Sınırlarımızın güvenliği kimliği belirsiz taşeronlarla teslim edilmiş. İran’a bile topraklarımızdan kaçak olarak içki götürülüyormuş. Memleketi öyle bir hale getirdiler ki, elle tutulur bir yanı kalmamış. Devlete adeta yönetimden el çektiriliyor. Bu iktidarın taşerondan kurtulması imkansız gibi görünüyor.

Zamanında kendisinin göreve getirdiği insanları ‘paralel yapı’ diye niteleyen iktidar eğer bu yapı gerçekse onları da taşeron olarak kullanmış. Ve hala kurtulamadığına göre, taşeronu silmesi çok zor.

Diyarbakır’da eylem yapan anneler var. PKK’nın çocuklarını kaçırdığı anneler, Diyarbakır Belediyesi önünde oturma eylemi yapıyor. Bu anneler, Başbakana, Cumhurbaşkanına seslenip, çocuklarını istiyor. Onlar ne yapıyor? Başbakanın peşine takılan Cumhurbaşkanı ne yapıyor? Asker, yolda gezemiyor. Ancak, kendine izin verilen bölgelerde dolaşabiliyor. PKK sitesi açıklama yapıyor, bölgemize girdiği için askere taciz atışında bulunuldu, diyor. Nereye gidiyoruz, nereye?

Velhasıl bu iktidar taşeronu bitirmez, her alanda taşeronu devreye sokanların öncelikle bu taşeron zihniyetinden kurtulması gerekir. İktidar bu kafayı değiştirmediği müddetçe ‘taşeron’ hayatımızın önemli bir parçası olmaya devam edecektir.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.