Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Taşdoğan;Köylünün derdine derman olacağız..

10.08.2017
A+
A-

MHP Gaziantep il başkanı Yard.Doç.Dr.Muhittin TAŞDOĞAN haftalık  basın toplantısında bu hafta ekonomideki kur artışlarını ve köylünün sorunlarını dile getirdi.

TAŞDOĞAN  basın açıklamasını şu şekilde gerçekleştirdi..

Değerli Basın mensupları,Sıklıkla düzenlediğimiz basın toplantılarımıza devam ediyor, şehrin kalbinin MHP’de attığını tekrar tekrar vurguluyoruz.

– Kıymetli arkadaşlar,Sizlerinde yakından takip ettiği üzere ülkemizde döviz fiyatları bir hayli yükseliştedir. Son dönemde kurların hızlı artması sonucu Organize Sanayi Bölgesi’nde ve Alışveriş Merkezlerindeki dövizle kira ödeyen işletmecilerimizden ciddi şikâyetler tarafımıza geliyor.  TL’nin değer kazanması için tüm Türkiye’de kiralar TL bazında alınmalıdır. Döviz kurları son aylarda rekor üzerine rekor kırmaktadır.

Bu artış ise Dolar ya da Euro ile kira ödeyen sanayicimizi ve AVM esnafımızı olumsuz etkilemektedir. Kamu kurumlarında artık sözleşmelerin TL ile yapılacağı açıklandı, bu güzel haberdi. Ama özel sektörde perakendeden akaryakıta kadar birçok sektörde dolar ve euro ile yapılmış sözleşmeler var. Dövizdeki yükseliş nedeniyle mağdur olan taraflar sözleşmelerin TL’ye dönmelerini talep ediyorlar. Döviz TL karşısında öngörülenin üzerinde değer kazandı. Son 3 yılda döviz kurlarındaki artış TL’ye %40 değer kaybettirdi.

Ayrıca; Kur artışları firmaların maliyetlerini arttırdığı için tüketiciler bir maliyet enflasyonu yaşamaktadır. Hayat pahalılığı hem üreticiyi hemde tüketiciyi olumsuz etkilemektedir.  Satışların azaldığı böyle bir ortamda, kira giderleri ise kur artışı nedeniyle yükselmektedir. Bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir. Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi’nden birine sahip olan Gaziantep’te çok sayıda sanayici bu durumdan muzdaripdir.

Çoğu en az 20-30 yıllık emeğin ürünü olan markalarımızın karşı karşıya bulunduğu sorun, değer zincirinin diğer halkalarında da istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bugün markalarımızın yaşadığı sürecin yakın gelecekte imalatçılara da yansımaları olabilir. Bu duruma yetkililerden daha özenli bir yaklaşım bekliyoruz.

 

Hala birçok bölgede kiralar dövizle ödenmektedir. Bu duruma çözüm bulup TL’nin değer kazanmasını sağlamak gerekmektedir. Bugün sadece Gaziantep’te metrekaresi ortalama 1-1.5 dolar ve hattaorganize sanayi bölgemizin  bazı yerlerinde de  2 dolar olan kiralama sistemleri vardır. Örneğin 30.000metrekare bir işletmesi olan sanayicimiz ortalama 45.000 dolar vergiler hariç kira vermesi gerekiyor. Şayet bu sanayicimiz halıcı ise yaklaşık 5.000metre yada başka bir deyişle 5km halı üretmeli ki kirasını verebilsin.

AVM’lerde de durum bundan farklı değil ve hatta daha dramatik bir kira tablosuyla esnafımız karşı karşıyadır. Bunu Türkiye bazında düşündüğümüz de ciddi bir döviz kullanımı ortaya çıkmaktadır. TL’nin değer kaybının iç nedenleri arasında ekonominin kötü yönetimi, siyasal sorunlar, sosyal sorunlar gibi nedenler sayılabilir. Bunlar genellikle istikrarsızlığa neden olur ve yerli paraya duyulan güvenin sarsılmasına yol açar.

 

Bu gibi hallerde yerli para yabancı paralara karşı değer kaybeder. Tıpkı TL’nin dolar ve euro karşısında kaybettiği değer gibi.  Bu duruma acil müdahale edilmelidir. Özellikle sanayi şehri olmamızdan dolayı buradaki sanayiciler dolar veya euro’dan dolayı mağdur durumda kalmamalıdır. AVM esnafı da bu sorundan kurtarılmalıdır. Hükümete önerimiz şudur: Kira artışlar enflasyona endeksli ve TL ile olmalıdır.

Enflasyon %9 iken kur farkı %40 olduğunda firmalarınkapanması kaçınılmazdır. Konutlarda yapılan enflasyona endeksli kira artışı iş yerleri içinde geçerli olmalıdır. Bunun yasal zemini vardır. Sadece hükümetin küçük bir yasal değişiklik ile buna müdahalesi yeterli olacaktır. Devlet piyasaya düzenleyici bir rol alarak müdahale etmelidir.

Gaziantep’den yetkililere MHP olarak sesleniyoruz;  Biran önce bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmalı ve çözümler keskin bir şekilde ortaya konulmalıdır. Aksi takdir de çok büyük zararlar oluşabilir ve ülke olarak bu zararların altından kalmakta zorlanabiliriz. Milletimize de şunu vaad ediyoruz, oy zamanı oylarını bize verir ve hükümet görevini ülkücü cumhurbaşkanına verdiklerinde: o güne kadar bu tür tedbirleri almazlar ise, görev bize geldiğinde bu sorumluluğuda alır gereğini yaparız. TL’nin güvencesi de tıpkı Yüce Türk Milletin’in güvencesinin sahibi olduğu gibi MHP Genel  Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’dir.

-Kıymetli Basın Mensupları,

Gaziantep’in tarım alanında lokomotifi olan antep fıstığının hasatı başlamıştır.Çiftçimize hayırlı olsun.  Hasat bolluk,bereket  ve mutluluk demek iken maalesef bir çok sorunla fıstık üreticisi yüzyüze kalmış. Birincisi artan hırsızlık olayları geçen yıl ölümlere dahi neden olan fıstık hırsızlığı;  inşallah jandarma kolluk kuvvetlerimizin çabaları ile  bu sene daha az olacaktır. Bu konu da yetkilerin, tedbirleri arttırmalarını, hatırlatmayı bir görev kabul ediyoruz. Fıstığın  kg fiyatındaki artış bazı tüccarları rahatsız etmektedir.

 

Bunun yansıması olarak özellikle baklava fiyatlarında %50 ye yakın baklavacılar zam yapmıştır. Konuya şöyle bir bakacak olursak 2016 yılında kırmızı kabuklu fıstığın fiyatı 21-22 TL iken 2017 yılında 26-28 TL, baklavalık fıstık ise  2016 yılında 62-65 arası iken 2017 yılında 95 – 98 tl arasındadır. Bu verilere göre fıstığın bir yıl bol, bir yıl az ürün verdiği göz önüne alındığında,  Bu yıl mahsulün az olması bekleniyor.

Bu durumun fiyatlara yansıması da  gayet doğaldır. Şunu unutmamak gerekir. 15 yılda ürün vermeye başlayan ve sürekli olarak  bir çocuk gibi bakıma muhtaç olan Antep fıstığını; Pek tabii ki; daha kolay üretimi olan, ay çekirdeği , karpuz çekirdeği, kabak çekirdeği ve yer fıstığı ile aynı fiyat beklentisinde olması düşünülemez.

Merkezi Gaziantep’de olan ve 11 il’e hitab eden Güneydoğu birlik kooperatifimiz vardı. Tıp kı; Fiskobirlik, Çukobirlik, Marmara birlik, Trakyabirlik, gibi birliklerin kendi bölgelerinde ki ürünlerde olduğuna benzer şekilde Güneydoğu Birlik de bölgemizde, özellikle fıstık ticaretine ve fıstığa sahip çıkan, çiftçiyi sahipsiz bırakmayan bir kurumdu. Tüm diğer birlikler başarıyla bölgelerindeki ürünlere katkı vermeye devam ederken ne olduysa AKP Hükümeti tarafından 1700 ton fıstık ile devir alınmış, bu fıstığın şu anki parasal değeri en az 56.000 milyon  TL dir.

AKP iktidarı döneminde 11 il deki kooperatif  binaları ve arazileri de dahil olmak üzere satılan Güneydoğu birlik yoktur. Şimdi sormak lazım fıstığın fiyatını kim belirleyecek!. Çiftçinin alınteri Serbest piyasa adı altında tüccar ve fırsatçı depoculara mı teslim edilecek? Köylünün bir çocuk gibi emekle şefkatle kazandığı mahsülün değerini stokçular mı belirleyecek? Tabii ki sözümüz namuslu tüccarlara değildir. Fırsatçılara dır, borsa simsarlarına dır.

 

Yeni Gıda ve Tarım bakanının bölgemiz insanı olması nedeniyle bu konuya eğilmesini bekliyoruz. Yapmazlarsa da MHP olarak görevi aldığımızda Fıstık, mercimek, buğday,pamuk , fındık üreticilerinin  kısacası tüm köylünün sesi olacağız.Derdinin çaresi olacağız. Yeni Devlet, Yeni Türkiye Heveslilerine hatırlatalım bu Devlet’in Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK demiştir ki: ‘’Köylü Milletin Efendisidir.’’ Garantisi ise Dr. Devlet BAHÇELİ’dir.

Göstermiş olduğunuz yakın ilgiye partim ve şahsım adına teşekkür ederim.

 

Yard.Doç.Dr. A.Muhittin TAŞDOĞAN

MHP Gaziantep İl Başkanı

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.