Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Taşdoğan;Gaziantep’teki Gıda Fiyatlarını Değerlendirdi..

15.06.2017
A+
A-

 Gaziantep MHP İl başkanı Doç.Dr.A.Muhittin TAŞDOĞAN haftalık  basın toplantısında Gaziantep’teki güncel olayları değerlendirdi..

 

Taşdoğan’ın Basın açıklaması şu şekilde  ;

Değerli Basın mensupları,

Sıklıkla düzenlediğimiz basın toplantılarımıza devam ediyor, şehrin kalbinin MHP’de tekrar tekrar attığını vurguluyoruz.

 

Kıymetli arkadaşlar,

Sizlerinde bildiği gibi Ramazan ayı’nda Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de gıda fiyatlarına zam üstüne zam yapılıyor. Bu durum araştırmalarla da sabitlenmiş durumda bazı tarım örgütleri tarafından derlenen bilgilere göre tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen gıda fiyatları endeksi yüzde 2.2 artışla ortalama 172.6 puana çıkmıştır. Bu artışla birlikte ise piyasalarda gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 yükselmiştir. Tüketici fiyat endeksi Mayıs 2017 sonuçlarında bir önceki yıla göre en yüksek artış yüzde 14.60 ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman bölgesinde ortaya çıkmıştır. Türkiye ortalamasından daha yüksek olan bu artış,nüfus yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızın yükünü daha da ağırlaştırmaktadır.  Her ne kadar ülkemizdeki bakanlar bu konuda yaptığı açıklamalarla araştırmaların tersini söylese de bu fiyatlar vatandaşlarımızı geçim sıkıntısına sürüklemektedir. Ramazan ayı öncesinde yapılan açıklamalara bakıldığında gıda fiyatlarını takip edileceği, anormal bir artışta cezaların uygulanacağı söyleniyordu. Görüyoruz ki, yeteri kadar takip edemiyorlar. Artık bunlar için anormaldeki seviye ne ise bilemiyoruz ama, biz MHP olarak bu anormal artışları görüyoruz. Gelsinler anlatalım, vatandaşımız rahat etsin. Hatta bunlardan tespit ettiklerimizin bazılarını paylaşalım. Nisan ayında kilosu 9.6 TL’den satılan nohutun fiyatı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte 12.3 TL’ye çıktı. Nohut fiyatlarında bir ayda yüzde 28.1 zam yaşandı.  225 gram sucuğun fiyatı Nisan ayında 10,9 TL iken Ramazan ayıyla birlikte 12.7 TL’ye yükseldi. Nisan ayında kilosu 11,5 TL’ye satılan siyah zeytinin fiyatı Ramazan ayında 13 TL’ye yükseldi. Geçen yıla baz alındığında ise fiyatı en çok artan gıda yüzde 103.25 ile domates oldu. Bu verilerimizin tamamı Avrupa Gıda ve Tarım Örgütü tarafından açıklanan verilerdir. Şimdi kalkmışlar milletin aklıyla oynayıp fiyatlar artmadı cümlesinin arkasında saklanıyorlar. Bu fiyatlar artmadıysa bu veriler nereden çıktı. Derhal bu fiyatlara müdahale edilmeli. Haksız rekabet önlenerek takipler iyi yapılmalı ve vatandaşlarımız zor durumda bırakılmamalıdır. Bu konuda MHP olarak tüm uzmanlarımızla desteğe hazırız.

 

Kıymetli Basın Mensupları

 

Şehrimizin tüm sorunlarına dikkat çekmek çözüm önerisi sunmak,  dillendirmek ve takipçisi olmak görevimiziher alanda sürdürmekteyiz. Bu hafta TBMM’de şehrimiz ihracatçılarının ve gümrüklemecilerinin sorunlarını Genel Başkan Yardımcımız İstanbul Milletvekili Sayın Prof.Dr. Edip Semih YALÇIN Bey tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanı’na yazılı soru önergesi verdik.                                                                                                                                                             Gaziantep’te yerleşik olmayan ihracatçı firmaların birçoğuna, defalarca sarıhattan kırmızı hatta çevrilmesi sebebiyle yüksek maliyetler doğmuş ve ihracatçı firmalar yaihracatı   yapmaktan   vazgeçmişler   ya   da   Gaziantep   gümrüğünden   değil   de   diğer   bölgegümrüklerinde   işlem   yapmaya   zorlanmışlardır.  Amacı   ihracat   yapmak   olan   firmalar   sonzamanlarda bir hırsız gibi değerlendirilmekte ve bu kişilere karşı yıldırma politikasıyla işyapmaz   hale   getirilmeye   çalışılmaktadır.   İhracatçılarımıza   karşı   uygulanan   bu   tarz   keyfiuygulamalar onları oldukça mağdur etmektedir.Bunun   yanında   Gaziantep   Gümrük   Müdürlüğünde   Kimyagerlik   labarutavarıbulunmadığı   için   Güneydoğu   ve   Akdeniz   Bölgesinde   tek   olan   Mersin   KimyagerlikLabaratuvarına gönderilmekte; ancak oranın da yoğun olmasından yaşanan gecikmelerdendolayı   ihracat   beyannameleri   kapanması   gereken   sürede   kapatılmadığı   için   firmalarınbeyanname verme süreleri   gecikebilmekte,  bu gecikmelerden dolayı da  ihracatçı   firmalarmağduriyet yaşamaktadırlar.

Bu bilgiler doğrultusunda cevaplanmak üzere şu sorular sorulmuştur:”Gümrük yönetmeliğinde muayeneye dair işlemlerin hangi durumlarda yapılacağı açıkça belirlenmiş olmasına rağmen bölgelere göre farklı uygulamalar yapıldığı doğru mudur? Doğru ise bunu nasıl açıklarsınız? Bölge müdürleri bu yönetmeliğin uygulanmayıp, farklı uygulamalar yapılmasına yetkili midir? Yoksa keyfi mi davranmaktadırlar? Gaziantep’te 15 yıldır Irak’a yapılmakta olan demir ihracatının Gaziantep Gümrük Müdürlüğü’nün yapmış olduğu uygulama yüzünden İpekyolu Gümrük Müdürlüğüne kaydığı söylenmektedir? Bunun nedeni nedir? Coğrafi konumu nedeniyle ihracatın çok olduğu Gaziantep’te neden Gümrük kimyagerlik laboratuarı yoktur? Yapmayı düşünüyor musunuz? Yukarıda bahsettiğimiz ihracatçılarımızın mağduriyetlerini gidermek adına yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?” Bu sorulara bir an önce cevap verilmesini ve bu sorunların giderilmesini bekliyoruz ve de takipçisi olacağız.

 

Kıymetli basın mensupları,

Gaziantep’te futbol da da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Büyükşehir Gaziantepspor da bugün başkanlığı devralması beklenen  SayınAdil Konukoğlu, çalışmalarını şimdiden yürütüyor. Bu gelişme Gaziantep futbolu adına önemli bir gelişmedir. Gaziantepspor’un ligden düşmesiyle ciddi sıkıntılar içerisine giren, şehrimiz,  adına atılan bu adım, doğru bir adımdır. Şimdi ise şehrimizin diğer takımı olan Büyükşehir Gaziantepspor’da doğru yapılanma ve adımlar atılarak önemli işler yapılmaya çalışılıyor. Bu durum şehrimizin prestiji açısında da oldukça önemli olmakla beraber şehrimizi tekrar ayağa kaldırmak adına atılmış adımdır. İsmi Gaziantep Futbol Kulübü, rengi Kırmızı,Siyah, Beyaz, Başkanı ise Gaziantep’in gururu Sayın Adil Konukoğlu’nun olacağını öğrendiğimiz,  takımımıza, MHP olarak desteğimizi her daim göstereceğiz. Allah’ın izniyle. Bugün yapılacak kongresine tam kadro katılıp desteğimizi vereceğiz. Tüm Gaziantepli hemşehrilerimizi ve futbolseverleri bugünden yapılacak maçlara stada davet ediyorum.Söz konusu şehrimiz ise zaten biz her zaman varız  dedi.

YRD.DOÇ.DR. A.MUHİTTİN TAŞDOĞAN

     MHP GAZİANTEP İL BAŞKANI

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.