Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

Taşdoğan’dan THY ve havayolu şirketlerine açık çağrı…

Taşdoğan’dan THY ve havayolu şirketlerine açık çağrı…
12.10.2018
A+
A-

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’e hava yolu şirketlerinin belirlediği sefer sayılarının yüksekliğinden yakınarak THY ve hava yolu şirketlerine çağrıda bulundu.

Kıymetli Basın Mensupları,
Ülkemizde ve şehrimizde yaşanan önemli sorunları dile getirmek için burada bulunmaktayız ve bu bizim en asli görevimizdir. Bu sebeple ilk olarak demiryolu, karayolu, havayolu ve denize ulaşım yollarındaki sorunları dile getirerek başlamak istiyorum.

Gaziantep; tarihi-kültürel zenginlik ve Gastronomi turizmi açısından dünya otoriteleri tarafından tescil edilmiş şehrimizdir. Bunun sonucu olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin cazibe odağı durumundadır. Ayrıca Gaziantep Türkiye’mizin ihracatında 6. büyük şehir konumundadır. Kendi üretimini ve kendi gelişimini sağlayarak ayakta duran nadir illerimizdendir. Bu nedenlerden dolayı Gaziantep’e ulaşım önem arz etmektedir. TÜİK verilerine göre baktığımızda 1 yılda % 192 ile en çok fiyat artışı uçak biletlerinde yaşanmıştır. Gaziantep de, bu artıştan ve uçak sefer sayısının azalmasından nasibini fazlasıyla alan şehirlerimiz arasındadır. Gaziantep’te ki, uçak seferleri ve bilet fiyatları ile Adana ve Kahramanmaraş’ta ki, aynı seferler arasında fiyat bakımından ve sefer sayısı bakımından adeta uçurum vardır. Ticaret ve Sanayi şehirleri arasında ilk sıralarda bulunan Gaziantep’e Havayolu şirketlerinin, uyguladığı bu ayrımcılığın sebebi nedir? Anlamakta zorlanmaktayız. Ülke ekonomisinin zor günler geçirdiği bu zamanda THY başta olmak üzere tüm havayolu şirketleri fırsatçılıktan uzak durmalı ve elini taşın altına koymalıdır.

Değerli Basın Mensupları,

Ülkemizde trafik kazaları da her geçen gün artmaktadır. Özellikle ilçe yollarındaki kazalar artık katlanılamaz sonuçlar doğurmaktadır. Bu kazaların başlıca sebeplerinden biri de, elbette bir türlü tamamlanamayan bazı yollardır. Duble yol olarak bilinen bölünmüş yollar ülkemizin birçok yöresinde yapılmıştır. Ancak şehrimizi ilçelere, hatta Güneydoğu Anadolu’yu ülkemizin batısına bağlayan yollar tamamlanmamıştır. Bu durumda yol bozukluklarına birde sürücü hatalarını eklendiğinde ağır bilançolar kaçınılmaz olacaktır. İki milyon nüfuslu Gaziantep ilimizin, gazi şehrin merkezini ilçelere bağlayan yolların tamamı problemlidir. 17.09.2017 tarihinde 2 ölü 2 yaralı ve en son 05.12.2017 de 5 ölü 3 yaralıyla sonuçlanan, Nizip-Gaziantep yolu ölüm yoluna dönmüşken, yoğun çabalarımız sonucu başlayan bu yol çalışmasının durduğu haberleri bilinmektedir.

Gaziantep-Oğuzeli yolunun 5 km’lik inşası başlayan yol çalışması da yarım kalmış, yolun inşası durmuştur. Yol yapımı inşaatı yarım kaldığından, yolumuz eski durumundan daha kötü bir durumdadır. Yaklaşan kış ayları, yolu ve ulaşımı daha da zorlu hale getirecek ve kış aylarında bu yol yapımı imkansızlaşacaktır. Yol yapımlarının neden durdurulduğunu, ne zaman başlayacağını yazılı soru önergesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza sorduk. Cevabı gelince de paylaşacağız. Ağır kış şartları gelmeden, yol inşaatının bir an önce başlamasını bekliyoruz. Nizip yolundan sonra en çok kazanın yaşandığı E-400 karayolu yani Gaziantep-Nurdağı yoludur. Bu yol Gaziantep-Sakçagözü-Nurdağı üzerinden, Gaziantep’i ve tüm Güneydoğu’yu Batıya ve Hatay ilimize bağlayan yoldur.17.06.2018 tarihinde 2 ölü 7 yaralı, 24.08.2018 tarihinde 16 yaralı, 12.10.2018 tarihinde 2’si ağır 5 vatandaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazalarıyla Sakçagözü-Nurdağı arası D-400 karayolunun ölüm yoluna döndüğü görülmüşken, bu yolun yapımına başlanılacağı söylenmiş fakat bir çalışma başlamamıştır. Yine bu karayolları bölgemizde onlarca köyü ilçemize ve şehrimize bağlayarak, hem köylerimizin hem de ilçelerimizin ekonomisine katkı sağlayan köylünün ürettiği ticari malları ticaret merkezine naklettiği ticari lojistik yollardır. Bilindiği üzere ticari taşımacılık yapılan araçlar büyük ve geniştir, bu araçların tek yön yollarda ticari mal taşımasıyla oluşan kazalar, hem köylülerimize büyük maddi hasarlar vermekte, hem de telafisi mümkün olmayan can kayıpları ve ağır sakatlıklarla sonuçlanmaktadır. Yapımı yarım kalan karayollarının başka can kayıplarına neden olmaması ve emniyetli bir ulaşım altyapısının oluşturulması için bu yolların bölünmüş yol olması ve derhal bitirilmesi gerekmektedir. Çünkü Gaziantep’in haber yapılacak birçok özelliği ve güzelliği varken, her kaza haberi Gaziantep’imizi ana haber bültenlerine konu yapmakta milletimizi ve hemşerilerimizi acıya ve üzüntüye boğmaktadır.

Değerli arkadaşlar,

Gaziantep – İskenderun karayolu projesi şehrimizi denize ve sonuç olarak. Limana ulaştıracak, 221 kilometrelik mesafeyi 136 kilometreye düşürecek çılgın proje olarak açıklanmış, gerçekleşen zaman ve maliyet tasarrufu ile ticari rekabet gücünün artacağı değerlendirilmişti. Fakat üzerinden uzun zaman geçmesine ve yıllardır yatırım planlarında olduğu belirtilmesine rağmen herhangi bir gelişme görülmemektedir.

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Bir diğer ulaşım ve ticaret yolu ise demir yoludur. Ülkemizde birçok ilimizde demiryolu ulaşım seferleri artarak devam etmektedir. Fakat Gaziantep’te “Gar var, Tren Yok”. Gaziantep’te Gar olmasına rağmen 2009 yılından bu yana hiçbir yolcu treni uğramadı. Gaziantep Tren Garı 300 çalışanı ile hizmet vermeye hazır olan fakat Tren olmayan Gar olarak bilinmektedir. Başka bir Büyükşehirde böyle bir durum mümkün değildir. Bu durumu duyunca birçoğunuzun da, çok şaşırdığını fark edebiliyorum. 1960 yılından bu yana Gaziantep’in tren yolu ulaşımına hiçbir ek yatırım yapılmamıştır. Ticari ve lojistik alternatif ulaşım yolu demiryolundan seferler iptal edilerek Gar terkedilmiş duruma gelmiştir. Gaziantep Güneydoğu Anadolu’ya girişin ilk kapısı ve Güney doğudan Akdeniz’e yani Batıya geçişin son kapısı konumundadır. Bölge halkımızın gelir düzeyinin çok düşük olması sebebiyle, mevsimlik tarım işçiliği yaparak geçinen birçok aile; müsait ay ve mevsimlerde bölge dışına ticari araçların üstünde seyahat ederek gidip geliyorlar. Tarım işçilerimiz, aileleriyle beraber ticari araçlarda istiap haddinin üstünde bir sayıyla, can güvenliğinin olmadığı bir şekilde, hatta birkaç aile bir arada seyahat etmektedir. Demiryolu, bu ve bunun gibi örneğini çoğaltacağımız birçok dar gelire sahip aile için önemli bir ulaşım aracıdır çünkü en ucuz ve en ekonomik olmakla birlikte ticari araçlarda seyahat etmekten daha güvenlidir. Bu konuyla da ilgili gerekli adımlar atılmalı iller arası yolcu seferleri bir an önce başlamalıdır.

Değerli arkadaşlar,

Gaziantep’imiz Tarihi, Kültürel ve Turistik zenginliğinden dolayı, güvenli ve hızlı ulaşıma en çok ihtiyaç olan bölge olmasına rağmen yatırımları en geç alan bölge olmaktan bir türlü kurtulamamıştır. Örneğin; Gaziantep – Adana arasındaki demiryolu 294 km ve seyahat süresi 5 buçuk saat civarındadır. Aynı zamanda Yüksek Hızlı Tren güzergâhı olarak belirlenen Gaziantep-Osmaniye-Adana-Mersin Projesi hala tamamlanamamıştır. Tamamlandığı takdirde Gaziantep- Adana arasındaki mesafenin 226 km ye sürenin ise 1 saat 45 dakikaya düşeceği bilinen projedeki tüm aksamaların sıkıntısını Gaziantepliler olarak bizler çekmekteyiz. Ayrıca Suriye’de yaşanan iç savaş ve 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan “Kobani Olayları” neticesinde Gaziantep–Nusaybin arasında gerçekleşen demiryolu ile yük taşımacılığına ikinci bir karara kadar ara verilmiştir. Suriye sınırında oluşturulan güvenlik duvarına paralel ilerleyen demiryolunun büyük oranda tehlikelerden uzak olduğu bilinmesine rağmen demiryolu taşımacılığı Gaziantep – Nusaybin arasında bir türlü başlamamıştır. Bu durum Ülkemizin Suriye, Irak ve Ortadoğu ile olan tüm demiryolu ihracat bağının kopmasına, dolayısıyla Gaziantep’in ve bölgemizin ciddi ekonomik kayıplarına sebep olmaktadır. Bu hattın acilen arızalarının giderilerek açılmasını beklemekteyiz. Günlük ortalama 40 – 50 vagonluk yük taşınan demiryolunda trenler çalışmamaktadır. Karayolu taşımacılığına oranla 3 kat daha ucuz olan demiryolu taşımacılığının kullanılamaması savaş ve göçten yeterince etkilenen Gazi şehrimizin üreticisine her geçen gün ekstra maliyet oluşturmaktadır.

Gaziantep şehrimizin Havayolu, Karayolu, Demiryolları ve Denize ulaşım ile ilgili yaşadığı problemlerin tespiti ve çözümünün sağlanması için gerekli tüm çalışmaları yapmaya ve takipçisi olacağımı ifade ederim. Böyle bir tablonun bu çağda Gazi şehrimize yakışmadığını, Gazi Meclis Çatısı altında üzülerek ifade ederim.
Katılımlarınız için teşekkür ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.