DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Taşdoğan, milli ve yerli silah çağrısı yaptı

Taşdoğan, milli ve yerli silah çağrısı yaptı
20.12.2018
2.066
A+
A-

TBMM’de konuşan MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yerli ve milli silah çağrısında bulundu. 

MHP grubu adına konuşan Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, şunları söyledi:

 Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Yüce heyetinizi ve Yüce Türk Milletini saygıyla selamlıyorum.

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 11.Maddesi (Fonlara İlişkin İşlemler) üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım,

Bu madde genel anlamda fonlara ilişkin işlemleri, özel olarak da Savunma Sanayii Destekleme Fonuna kaynak tahsisini ve bu kaynakların hangi amaçlar için kullanılacağını düzenlemektedir.

Bu kapsamda da, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Jandarma Genel Komutanlığına ve Sahil Güvenlik Komutanlığına yapılacak olan silah ile diğer araç ve gereçlerin alımı ve NATO üyesi olmamız hasebiyle NATO altyapı yatırımları için yıl boyunca yapılacak harcamalara ilişkin ödenek tahsis edilmektedir.

Bu bakımdan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah ve teçhizat yönünden dışa bağımlılığı azaltılması, savunma sanayimizin ihracat kapasitesinin artırılması, yerli girişimcilerin silah ve askerî teçhizat üretimine yatırım yapması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.

Halihazırda ülkemiz kendi piyade tüfeğini, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, savaş gemisini, zırhlı aracını, SİHA’ları, roket ve füze sistemlerini kendisi üretebilen bir ülkedir.

ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN gibi savunma sanayisi ile ilgili kurumlarımız her geçen gün daha da büyümekte ve ihracat olanaklarını da yıllar itibarıyla artırmaktadır. Bu gelişmeler memleketimizde ki herkes için, bir gurur vesilesidir.

 Savunma ve havacılık ihracatında geçmiş yıllara göre bir ilerleme olsa da, ihracat rakamları henüz tatmin edici bir düzeye ulaşamamıştır.

2017 yılı itibari ile 553 tane savunma sanayi projesi devam ederken, projelerin sözleşme tutarları 41 milyar 425 milyon dolar değerine ulaşmıştır. Mevcut projelere, sözleşmesi tamamlananlarda eklendiğinde, söz konusu tutarın yaklaşık 60 milyar dolar olacağı öngörülmektedir. Bu da olağanüstü bir büyüme potansiyeli yakalandığını göstermektedir.

Devam eden projelerde, yerli katkı oranı % 60 veya % 65 olarak öngörülmüştür. Oysa gelişmiş ülkelerde yerli katkı oranı %80 veya 85 civarındadır. Sürekli döviz açığı problemi ile karşı karşıya kalan ülkemizde, üretimdeki yerli katkı oranının mümkün olduğunca yüksek tutulması elzemdir.

Beka tehdidi ile karşı karşıya kalınan böylesi bir dönemde, yapılan projelerle milli savunma sistemimizin güçlendirilmesinin, ülkemizin tartışmasız milli hedeflerinden biridir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak da her ne pahasına olursa olsun, bu projelerle, yerli ve milli üretimleri desteklememizin, milli bir hedef olduğu bilinmelidir.

Bilinmelidir ki, savunma harcamalarının sürdürülebilirliği ve verimliliğinin temel koşulu; ihtiyaçların yurtiçindeki firmalardan karşılanmasını sağlayacak tedarik zincirinin oluşturulması ve toplam ciro içindeki yan sanayi payının yükseltilmesidir.

Türkiye’de savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalara bakıldığında ağırlıklı olarak İstanbul, Kocaeli ve büyük çoğunluğunun da Ankara’da yer aldığı çok açık görülmektedir.

Söz konusu iller arasında Gaziantep’in olmaması hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından ciddi bir eksikliktir. Savunma sanayi harcamalarındaki artış ile birlikte ana yüklenici firmaların ihtiyaçlarının yurtiçinden temin edilebilmesine olanak sağlayacak fırsatlar ve gerekli altyapı Gaziantep’te bulunmaktadır. Gaziantep; sanayisinin geniş üretim portföyü ile imkan verildiğinde Savunma Sanayisine yerli üretim damgasını vuracağından hiç şüphe edilmemelidir.

Gaziantep’in Sanayi altyapısı da, Gazianteplinin zekası da, bunları imal edecek büyüklüktedir.

Gaziantep tarihi, olmazı olur kılan insanların, gerçek hikâyeleriyle doludur. Mevzu imalat olunca ve konusu da milli savunma olunca Tüfekçi Yusuf’ u anlatmadan geçmek olmaz.

Tüfekçi Yusuf Usta, Antep Harbi’nden önce Çanakkale’de Zeytinburnu Silah Fabrikası’nda çalışmış, bundan dolayı da Antep’in İmalat-ı Harbiye Fabrikası’nın, silah bölümünde görev alır. Fransızların Antep’e çevrilmiş 300 makineli tüfeğine karşı Anteplilerin sadece mavzerleri vardır. Birde harp esnasında İngilizlerden kalma 4 adet Levis marka, makineli tüfek vardır. Fakat bu silaha uygun mermimiz olmadığı için bu tüfekler kullanılamamaktadır.

Tüfekçi Yusuf, Heyet-i Merkezî’ye  “Bu tüfekleri bana verin, Osmanlı mermisini kullanır duruma getireyim.” der. Kendisine inanmazlar ve ‘devlet malı’ diyerek, Tüfekçi Yusuf’u geri çevirirler.

Çavuş arkadaşı, makinalı tüfeklerden birini kaçırıp, Tüfekçi Yusuf’a getirir:-“ Makineliye şiddetle ihtiyaç var. Hallet şu tüfeği.” der.

Tüfekçi Yusuf, eski bir muaddel tüfeğin namlusunu Levis’e takıp, kaynak eder. Yusuf Usta’nın imal ettiği İngiliz Levis, başlar Osmanlı mermisi yakmaya. Başarıyı haber alan Heyet-i Merkezî bu sefer Yusuf Usta’ya giderek, diğer 3 adet Levis’i de emanet bırakır. İngilizlerin 4 adet Levis markalı makineli tüfeği, Antep Müdafaası’nın sonuna kadar Fransızlara ölüm kusar, bu tüfeklere de “Yıldırım Yusuf” adı verilir.

Dedim ya Antep Müdafaası olmazı olur kılan insanların gerçek hikâyeleriyle doludur.

Gaziantepli Tüfekçi Yusuf’un hikayesindeki hüzünlü kısmı aziz hatıralarına saygımdan anlatamadım ama, yoklukta bile Gazianteplinin mucitliğiyle neleri yapabileceğini anlatmaya çalıştım.

Gazi şehrimizdeki sanayide her türlü imalat en mükemmel şekilde yapılmaktadır. Mekanik aksam, talaşlı imalat, kompozit malzeme, elektronik devre, otomasyon, metal malzeme, tekstil, teknik tekstil ve yedek parçalar gibi birçok alanda uzmanlaşmış ihracat kapasitesi ve AR-GE gücü olan firmalar bulunmaktadır.

Gaziantep; Türkiye’nin 6.büyük ihracatçı ilidir. Gaziantep 1.270 ihracatçı firmasıyla, 172 ülkeye ihracat yapan dinamik bir şehirdir.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi sanayi parseli, tükettiği elektrik, istihdam rakamı ile Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesidir. Gaziantep, 2 bin 523 başvuru ile en fazla marka ve patent başvurusu yapan 6. sırada, aynı zamanda 1910 başvuru ile en fazla endüstriyel tasarım başvurusundaki il sıralamasında ise 5. sırada yer almaktadır.

Gaziantep şu anki dinamik yapısıyla 5. Organize sanayini kurarken, 6. Organize sanayisini, “İleri Teknoloji ve Savunma Sanayi Bölgesi” olarak kurmaya hazırdır.

Gaziantep Sanayisi ile savunma sanayinin kesişimi yeni bir fırsat penceresidir. Böylesi bir başlangıç Gaziantep’imize, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ve ülkemize katkısı çok daha büyük olacaktır.

İnanın biz bunu yaparız. Özellikle de savunma sanayi söz konusu olduğunda, Gazianteplinin yapamayacağı şey yoktur.

İnanmayan şimdi hemen internete girsin, TRT’nin de belgesel yaptığı, ustaların ustası Mennan ustayı, yani merhum Mennan AKSOY’u ve iş ortağı sayın Cahit ÖZÇELİK’i dikkatle izlesinler. Tüfekçi Yusuf’un tarihte yaptığı gibi, Gaziantepli Mennan Ustanın bugün neler yapabildiğini görsünler.

Bir taraftan yapılması planlanan harcamaların olağan üstü boyutlarda olması, diğer taraftan planlanan projelerde dışa bağımlılığın yeterince azaltılamamış olması ve tüm bunlara rağmen bölgemizde küresel ölçekte ortaya çıkan güvenlik problemleri dikkate alındığında, savunma harcamalarından taviz verilmemesi gerektiği herkes tarafından kabul edilmektedir.

Fonların klasik bütçe ilkelerine aykırı bir yapısı olmakla birlikte, savunma sanayi destekleme fonunun amacını göz önüne aldığımızda, bu fonun her yönüyle desteklenmesi gerektiğini ve fona aktarılan kaynakların ne kadar artırılsa artırılsın az olacağını ifade etmek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz konjonktür bu harcamaları gerekli ve zorunlu kılmaktadır.

Hepimizi biliyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetleri bölgesinde ve küresel ölçekte ne kadar güçlü olursa, dünya barışına ve insanlığa da o kadar fazla katkı yapacaktır.

 

Gaziantep nüfusuna kayıtlı olduğu için şeref duyduğumuz hemşehrimiz, aziz Atatürk Gazi şehrimiz için şöyle demişti;

 

“Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Gaziantepi değil, bütün Türkiye’yi kurtardılar.”

 

Atatürk Gazianteplilerin gözlerinden öpmüştü, hayatta olsalardı, O yoklukta yaptıkları icatlarını anlattığım, Antepli ulvi şahsiyetlerin ellerinden biz de öperdik.

 

25 Aralık ta kurtuluşunun 97. Yılını kutlayacağımız Gazi şehrimiz Antep in yetiştirdiği büyük şahsiyetlerin, Atatürk’ün ve Antep savunmasında şehit olan 6317 şehidin ve bütün şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor,

 

Aziz Atatürk’ün ve Antep’in adaşı,

Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.