Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Taşdoğan, Gaziantep’te yaşanan sorunları gündeme getirdi

Taşdoğan, Gaziantep’te yaşanan sorunları gündeme getirdi
29.11.2018
A+
A-

MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Gaziantep’te yaşanan sorunlara ve diğer bazı gelişmelere değindi.

MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın basın açıklaması;

Kıymetli Basın Mensupları,

Ülkemizde ve şehrimizde yaşanan önemli sorunları dile getirmek için burada bulunmaktayız ve bu bizim en asli görevimizdir. Bu sebeple Gaziantep’te yaşanan bazı sorunları dile getirmek istiyorum.

 • Gaziantep Dünya’da ayakkabı üretiminin merkezi olabilme kapasitesine sahip olan bir şehrimizdir. Türkiye’nin en büyük Ayakkabıcılar Sitesi’ne sahip olan ve Türkiye’nin üretiminde en üst sıralarda yer alan şehrimizdir. Fakat dünya pazarına açılmakta bi hayli zorluk çekmektedir. Yerli üretim birçok fabrika ve imkâna sahip olan ayakkabı sektöründe artık Dünya pazarına açılmamız gerekmektedir. Üretim yapan ve Dünya pazarına açılmak isteyen Gaziantepli ayakkabıcılarımızın sesini buradan duyurmak istiyorum. Markalaşma, dünya pazarı arayışı ve ihracat konusunda yönlendirmeye yönelik adımlar atılmalı ve bu sektörde de Gaziantep’in Dünya’ya hükmetmesinin yolu açılmalıdır. Gerek uçak biletlerinde gerekse ülkelerdeki girişimlerde kolaylıklar sağlanmalıdır. Üretici desteklenmeli ve teşvikler verilmelidir.
 • Ülkemizde olduğu gibi Gaziantep’teki en önemli sorunlardan biri de çocuk anne sayısının her geçen gün daha da artmasıdır. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre birinci sırada yer alan 2017 yılında bin 106, 2018’in ilk altı ayında ise 499 çocuk gebe kayda girdi. Bu verilere göre 18 ayda bin 605 çocuk anne oldu. Bu durum ülkemiz ve şehrimiz açısından oldukça can sıkıcı bir durumdur. Gerekli önlemler ve yaptırımlar konusunda adımları net atmadığımız sürece bu sayı korkunç noktalara gelecektir. Bu konu ile ilgili olarak çocuk haklarının yok sayılmasını engellemek ve çocuk hakları ile ilgili komisyon kurularak gerekli düzenlemelerin en ivedi şekilde yapılması gerekmektedir.
 • Kıymetli Basın Mensupları;
 • Gaziantep’imizin Hava kirliliği, doğrudan veya dolaylı olarak insan sağlığını etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Yoğun şehirleşme, şehirlerin yanlış yerleşmesi, motorlu taşıt sayısının artması, düzensiz sanayileşme, kalitesiz yakıt kullanımı, topoğrafik ve meteorolojik şartlar gibi nedenlerden dolayı büyük şehirlerimizde olduğu gibi Gaziantep ‘mizde de özellikle kış mevsiminde hava kirliliği yaşanabilmektedir.
 • Gaziantep’te hava kirliliği mevsimsel özellik göstermekte diyebiliriz. Kış ayları, sonbaharın geç dönemleri ile ilkbaharın erken dönemlerinde hissedilen ve tespit edilen kirlilik mevcuttur. Bu durum Gaziantep’te hava kirliliği kaynağının sanayiden ve motorlu taşıtlardan kaynaklanan bir kirlilikten çok, ısınmadan kaynaklanan bir hava kirliliğinin etkin olduğunu göstermektedir.
 • Gaziantep’in çevre sorunları kış şartlarının kendini hissettirmesi ile artmaktadır.2016-2017 verilerine göre şehrimizde evsel ısınmada yaklaşık 327.bin ton katı yakıt sanayi de ise 245 bin ton civarında katı yakıt kullanılmıştır. Ve bu yakıtın büyük bir kısmı Rusya ve Afrika’dan gelen ithal kömürlerdir. Bu nedenle kış aylarıyla birlikte şehrimizdeki hava kirliliği üst sınırlara ulaşmaktadır. Özellikle sabah erken saatlerde ve akşam üzeri göz gözü göremez olmakta ve nefes almakta güçlük yaşanmaktadır. Öyle ki Kasım, Aralık, Ocak Şubat ve Mart aylarında Gazi şehrimizin Hava kirliliği değerleri hemen hemen her gün üst sınır değerlerini aşmaktadır.
 • Dünya Sağlık Örgütü ve Küresel Ölçekler ele alındığında 1 yıl içerisinde Gaziantep’te sınır değerlerin aşıldığı gün sayısı 120-140 gün aralığındadır. Hatta Son 7 gün hava kalitesi izleme verilerine bakıldığında hava kalitesinin önemli ölçüm parametresi olan SO2 (kükürtdioksit) gazının yönetmelik gereği standart değeri 0,5 mikrogram/m3 olması gerekirken Gaziantep’te 2 ile 4 mikrogram/m3 seviyelerinde değişkenlik gösterdiği görülmektedir. “Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” tarafından saatlik değerleri de her an görebilirsiniz. Bu durum şehrimiz için kaygı vericidir Hava kirliliği aynı zamanda birçok hastalığı da tetiklemektedir. Özellikle solunum yolları hastalıkları ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır.
 • Sonuç olarak; İlimizde hava kirliliğine neden olan kaynaklar arasında sırasıyla evsel ısınma, trafik, sanayi işletmeleri sıralanabilir. Hava Kirliliğinin önlenmesi amacıyla kaliteli katı/sıvı yakıt kullanımı, özellikle doğal gaz kullanımı yaygınlaştırılmalı, motorlu taşıtların egzoz gazı ölçümleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. İlk etapta hava kirliliğinin büyük oranda önüne geçilecek önlemler bunlardır.
 • Gaziantep’imizde şehir merkezinde insan yoğunluğunun artmasından dolayı ortaya çıkan problemlerden birisi de gürültü kirliliğidir. Artan araç sayısı ile birlikte trafikte geçirilen zamanın artması, işyerlerinin ve üretimin şehrin içinde kalması, sokak aralarında yapılan düğün töreni, açık hava aktiviteleri, eğlenceler vb. nedenlerden dolayı şehrimizde gürültü problemi giderek artmaktadır. Sıkışan trafik gereksiz korna çalınmasına sebep olmakta adeta korna ile iletişim kurulmaktadır.
 • Bu nedenle öncelikle şehir merkezinde trafik işaret ve levhalarına önem verilmesi, yeni yolların, kavşakların, köprülü kavşakların yapılarak trafiği rahatlatması sağlanmalı ayrıca korna çalınmasının engellenmesine yönelik çeşitli farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Özellikle düğünlerde maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri patlayıcıların kullanılmamasına yönelik tedbirler alınmalıdır.
 • Gaziantep Sanayi şehridir bunun bir sonucu olarak en önemli problemlerinden biri de ambalaj atıklarının kontrolüdür. Bu konuda çeşitli çalışmalar olsa da yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu anlamda ambalaj atıklarının toplanması ve geri kazanılması çok önemli bir sorun alanıdır. Bunun yanı sıra bölgemizde ve Ortadoğu da sağlık turizminin önemli merkezi olan Gazi şehrimizde Tıbbi atık eğitimlerine önem verilmeli ve atık planları üzerinde önemle durulmalıdır.
 • Oğuzeli ilçemiz Körkün mahallesine çok yakın bir mesafede olan katı atık depolama merkezi çevreye son derece kötü koku yaymasının yanı sıra yerleşim birimine yakın olmasından dolayı bulaşıcı hastalıklar konusunda tedirginlik yaratmaktadır. Ayrıca ilçe merkezinden geçen Sacır Deresi ıslah çalışmaları taahhüt edilen zamanı geçmiştir bir an önce tamamlanması büyük önem taşımaktadır.
 • Tabi sorunların yanı sıra Gaziantep’te güzel durumlarda yaşanıyor. Sizlerinde bildiği gibi Gaziantep’in tanıtımına büyük katkılar sağlayan Çingene Kız mozaiğinin parçaları uzun bir aranın ardından yuvasına kavuşuyor. ABD’ye kaçırılmış Çingene Kızı Mozaiği ‘nin kayıp parçalarının yıllar sonra vatanına kavuşmasına tanık olacağız. 1965 yılında üniversiteye satılmış olan 12 mozaik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından altı yıl süren bir mücadeleyle geri alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, altı yıl süren bu mücadelenin sonucunu almış ve bu topraklara ait Çingene Kızı’nın parçalarını tekrar vatanına kavuşturmuştur. Geçici bir teşhir hazırlayan Bakanlık 8 Aralık’ta bunu halka açacak. Bu konuyla ilgili çalışmalar yürüten mesai harcayan herkesi tebrik ediyor, şehrimiz adına teşekkür ediyorum.

 

İyi çalışmalar dilerim…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.