Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Tasaya yer yok

12.02.2013
85
A+
A-

Literatüründe “Ben bu dava için şunu yaptım, bunu yaptım. Şöyle işler becerdim, böyle işler becerdim…” şeklinde ifadelere yer veren bir takım karakterlerin, bu yazıyı anlamaları mümkün olmadığı için, zahmet edip okumalarına da gerek yoktur. Zira bu tip ifadelerin devamında gelecek cümleler “Öyleyse ben alacaklıyım, artık verdiklerimin veya yaptıklarımın karşılığını alma zamanım geldi, artık kıymetim bilinsin, ahde vefa gösterilsin…” vs. şeklinde cümleler olacaktır. Kendini, mensubu olduğu camiadan, inandığını iddia ettiği davadan alacaklı zannedenlere söylenebilecek bir şey yoktur. En azından benim söyleyeceğim bir söz yoktur.

Söze neden böyle bir açıklamayla girdiğimi sanırım anlamışsınızdır. Malûmunuz olduğu üzere; geride bıraktığımız hafta içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Teşkilâtı, Parti Genel Merkezi tarafından görevden alınarak kapatıldı. Parti tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgi maddeleri dâhilinde sadece İl Teşkilatı’dır görevden alınan. İlçe Teşkilatları’yla ilgili olarak böyle bir tasarruf söz konusu değildir. Muhakkak ki; bu gelişme, herkesten önce partinin genel merkez yöneticileri başta olmak üzere, bu partiye yönetici, delege, üye, mensup veya sempatizanlık bağıyla bağlı olan herkes için üzücü ve rahatsız edici bir gelişmedir. Ancak bu gelişmenin ardından ortalığı saran vaveylaya bakılınca, camia mensuplarının her zamankinden daha fazla itidal ve sağduyu ya sarılmaları gerektiğini görüyoruz. Etrafta birilerinin sol dizine yatırdığı davuluna, gerdirebildiği kadar gerdirdiği sağ elinde tuttuğu tokmağı vurmaya hazır beklediğini görmemek için kör olmak gerek. Sadece kenarda aletse bekleyen o güruha davul çaldırmamak için bile herkesin sağduyulu olması gerektiğine inanıyorum.

Köşemizin sürekli okurları hatırlayacaklardır; 4 Kasım’da yapılan MHP Genel Merkez Kongresi’nin ardından “Kurultaya Takılıp Kalanlar” başlıklı bir yazı yazmış ve o yazımın bir yerinde, “Birçoklarının aksine ben, İl Başkanı Sayın Mehmet Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde görevinden istifa edeceği kanaatindeyim” şeklinde bir ifade kullanmış, üzerine basarak da bunun bir temenni veya beklenti değil, bir kanaat olduğunu belirtmiştim. Bu kanaatimin gerekçesini de eğer merak eder ve öğrenmek isterse, Mehmet Başkan’ın kendisiyle paylaşacağımı eklemiştim.

Ben şahsen, salim kafayla ve sükûnetle düşündüğünde Mehmet Erdoğan’ın, bugün gelinen noktaya gelineceğini, daha o zamandan öngörebilecek bir siyasi tecrübeye ve birikime sahip olduğuna inandığım için, bu gelişmelere müsaade etmemek adına istifa edeceğine kanaat getirmiştim. Bugün yaşanan gelişmelerin yaşanmaması adına, Mehmet Başkan’ın bu feraseti göstermesini gönülden de arzulamıştım ama olmadı.

Derenin kenarında elleri cepte dikilipte, derede boğulmamak için çırpınan adama yüzme tarifi yapan madrabazlar gibi, “Yok efendim demokratik hakların ihlali, yok efendim demokratik tercihlere saygı, yok partinin kapısına kilit vurma …” vs. gibi çığırtkanlıklarla hariçten gazel okuyan demokrasi havarilerini çok da umursadığım yok. Ancak, bu camiaya mensubiyet şuuruyla bağlı herkes görmeli ve bilmelidir ki gelinen bu noktanın önüne geçebilecek tek kişi bizzat Mehmet Başkan’ın kendisi idi. Hafızalarımızı birazcık zorlarsak hatırlayabiliriz.

Kurultay öncesi özellikle Sakarya’da yaşanan ve o zaman da ilgili ve yetkili arkadaşlarımızı dilimizin döndüğünce uyarmaya çalıştığımız, yanlış tavır ve davranışlar hafızalarda hala canlılığını korumaktadır. Özellikle belirtmek istiyorum, “Yanlış tercih” demiyorum, “yanlış tavır ve davranışlar” diyorum. Bir başkasına göre yanlış olanı, siz kendiniz için doğru tercih olarak kabul edebilirsiniz. Bu sizin en tabii ve demokratik hakkınızdır. Bu beyanda, yapılan kurultayda herhangi bir adaydan yana tercih de beyan edebilirsiniz ve hepimiz biliyoruz ki; Büyük Kurultay öncesinde Sakarya İl Teşkilatı’nın ve delegasyonuna Genel Merkez tarafından en küçük bir engel dahi çıkartılmamıştır. Ancak bir kısım ifadeler, tavır ve davranışlar var ki, bunlar hür iradenin, demokratik tercih hakkının filan çok çok ötesinde şeyler. O zamanlarda da ısrarla işaret ettiğimiz gibi; bir siyasi partinin İl Başkanı olarak, “Biz Sakarya’dan bu hareketi başlatıyoruz. Bütün Türkiye’yi de bize katılmaya çağırıyorum. MHP Yönetimini değiştireceğiz…” şeklindeki bir ifade tarzı, şık ve doğru olmayan bir ifade tarzıdır. Kamuoyu önünde beyan edilen bu ve benzeri ifadeleri eğer demokratik hak olarak kabul ederseniz, değiştireceğinizi ve yönetim tarzını beğenmediğiniz için birlikte çalışamayacağınızı beyan ettiğiniz Genel Merkez Yönetimi de sizden nezaketen bile olsa görevinizden istifa etmenizi ister. Benim bildiğim kadarıyla Sayın Erdoğan’dan da istifası istenmiştir. Kurultayın üzerinden geçen üç aylık süre içerisinde beklenen istifa gerçekleşmeyince, bugünkü çok da arzu edilmeyen bu gelişmeler yaşanmıştır.

MHP’ de yaşanan bu gelişmelere bakarak ilimizin siyasi geleceğine yönelik senaryolar üretme sevdasına kapılanlar, çok kısa zamanda yanıldıklarını göreceklerdir. Ben bu sürecin, MHP için yeni bir toparlanma, hücre yenileme ve yeni hamleler yapma süreci olacağına inanıyorum. Hiç kimse ne Sayın Mehmet Erdoğan’dan ne de bu camianın yetkili veya yetkisiz herhangi bir mensubundan, birilerinin değirmenine su taşıyacak bir davranış beklemesin. Bu camianın insanları, belediye otobüs durağında tesadüfen karşılaşmış ve aynı otobüse binmiş insanlar değildir. Eksikleriyle- fazlalarıyla, hatalarıyla- sevaplarıyla, kederleriyle- kıvançlarıyla, çileleriyle- mutluluklarıyla gönül ve kader birliği etmiş insanlardır.

Tasaya yer yok. Sadece biraz sabır ve itidal

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.