DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Tarihin en büyük rezilliği

Orhan Karataş

Ne kadar şanssız bir nesiliz ki, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gördüğü ve görebileceği en büyür rezilliklere, en büyük ihanetlere, en derin yıkımlara şahitlik ediyoruz. Her ne kadar bu rezilliğin asla hedefine ulaşamayacağından emin olsak da, hainlerin cüreti, ihanetin mesafesi yüreğimizi sızlatıyor.

AKP bunun için var

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti, üç-beş çapulcunun, dağdaki eli kanlı katillerin, İmralı’daki cininin, Kandilli karayılanın insaf ve inisiyatifine kaldı. Gündemi onlar belirliyor, rotayı onlar çiziyor, haritayı onlar veriyor, takvimi onlar açıklıyor ve ne olacağını onlar söylüyor. Milletin yüzde 50 verdiği AKP iktidarı ise çaresiz, sinmiş, teslim olmuş bir şekilde olup biteni seyrediyor ve bu rezillikten hayırlı ve faydalı bir sonuç çıkmasını bekliyor. Aslında bu durum tesadüf değildir. Bu çaresizlik, bu sinmişlik, bu teslimiyet 11 yılın özeti ve varılmak istenen hedefin sonucudur. AKP zaten bunun için vardır. Zaten bunun için iktidara taşınmıştır ve zaten bununla görevlendirilmiştir. Haliyle varlık sebebinin gereğini yapmaktadır.

MHP izin vermedi

Bu tespitimize itirazı olan varsa, AKP ile birlikte Türkiye’de ve bölgemizde yaşananları makul ve mantıklı bir şekilde bize izah etsinler de görelim. BOP Eşbaşkanlığı’nın neye ve kime hizmet olduğunu anlatsınlar da öğrenelim. Hani sayın başbakanın son günlerde diline doladığı kendilerinden önceki MHP’nin de içinde olduğu koalisyon hükümetinin neden ve nasıl yıkıldığını bu millet unuttu mu zannediyorsunuz? O hükümetin en büyük özelliği BOP’a karşı çıkması, Eşbaşkanlığı kabullenmemesi ve dolayısı ile bölgenin yeniden şekillendirilmesine izin vermemesiydi. ABD’nin bütün baskı ve tekliflerine rağmen Irak’a müdahale için Türkiye’den geçit ve onay verilmedi. Sonrası malum, önce DSP’yi parçaladılar, sonra ANAP’ı şekillendirdiler ve içinde MHP’nin olmadığı, ABD güdümlü bir hükümet oluşturmaya uğraştılar. MHP bu rezil oyunu gördü ve millete giderek, bu ihaneti durdurdu. Ancak, alternatif çoktan hazırlanmış ve AKP uygun konjonktür oluşturularak yola çıkarılmıştı.

Daha ilk günden belliydi

AKP’yi ABD’nin kurdurduğunu o dönem bizzat işin içinde olanlar defalarca açıkladılar. Zamanın ABD Büyükelçisinin kimlere teklif gördüğünü, AKP’ye katılmasını istediğini internet sitelerinde bir tur atan herkes kolaylıkla bulabilir. Böyle bir hükümetten milli duruş beklemek, Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatlerini önde tutmak, üniter yapıyı savunmak, terörü bitirmek ve ihanete karşı çıkmak gibi bir beklenti, elbette boşuna olurdu. Nitekim, Allah şahittir ki, AKP’nin iktidar olduğu daha ilk dönemde bütün bunları yazmış ve söylemiştik. Türkiye’nin büyük ve derin bir tehditle karşı karşıya olduğunu, kendi aramızdaki çekişmeleri bir kenara bırakıp ülkemize, bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkmamız gerektiğini defalarca yazdık.

BOP bataklığı

Geldiğimiz nokta tam bir BOP bataklığıdır. İçeride de, dışarıda da Türkiye tarihinin en zor ve en karanlık dönemini yaşıyor. Bütün Ortadoğu bölgesi AKP üzerinden karıştırılmış ve kan gövdeyi götürmüştür. Aynı durum ne yazık ki içeride de aynıdır. Irak’da, Tunus’da, Mısır’da Libya’da Suriye’de yaşananlarla Türkiye’de olanlar arasındaki fark, sadece şekildedir. Hedef ve sonuçta hiçbir fark yoktur. Oralarda halk tahrik edilerek kan akıtılmış, yönetimler değiştirilmiş ve ülkeler bölünmüştür. Türkiye’de PKK ve AKP kullanılarak kan akıtılmış ve ülke bölünme noktasına getirilmiştir. O ülkelerde halkın iktidara karşı olma bahanesi kullanılmış, Türkiye’de ise bizzat iktidarın kendisi devreye sokulmuştur.

Obama’nın sopası

Irak’daki, Mısır’daki, Libya’daki şu an içinde bulunulan durumla, Türkiye’nin şu andaki durumu arasında hiçbir fark yoktur. Oralarda da içerisi kaynıyor ve bölünme sancıları yaşanıyor, Türkiye’de de eli kanlı katiller inisiyatif almış ve ülkeyi bölünmenin eşiğine getirmişlerdir. Oralarda da iş başına getirilenler ABD’nin güdümündedir, Türkiye’deki hükümet de Obama’nın sopasının ucundadır. ABD Dışişleri Bakanı bir ay içinde defalarca geldi ve ayar verdi. Sonra bir baktık, güya çözüm sürecine girmişiz ve her şey PKK’nın kontrolüne geçmiş. Şimdi de sayın başbakanımız ABD yolcusudur. Irak’daki oyun aynıyla tekrarlanmakta ve Suriye’de gelişmeler Türkiye ile eş zamanlı götürülmektedir. Ve yine şu tesadüfe bakın ki, bütün bu gelişmelerden memnun olan, karlı çıkan ve hinterlandını genişleten tek ülke İsrail’dir. Hani “van minüt” demiştik ya, işte o devletten bahsediyorum. Hani şu 9 Türk vatandaşının göz göre göre katlettirildiği ve sonrasında da İran’dan gelebilecek bir saldırıya karşı Kürecik’e kurdurduğumuz savunma sistemiyle korumaya aldığımız İsrail’den söz ediyorum.

İktidarda AKP mi PKK mı var?

PKK’nın eli kanlı teröristleri çekiliyormuş. Yarın gündüz vakti havai fişekler patlatarak kutlamalar yaparlarsa hiç şaşırmayacağız. Kim, nereden çekiliyor? Bir düşman işgali mi yaşadık ki, şimdi de çekilmeye sevinelim? Bu eli kanlı katillerin yaptıkları yanlarına kar kaldığı gibi, bir de inisiyatif kullanıyorlar. İktidar da AKP mi var, PKK mı var belli değil. Bu millet yüzde 50 oy vererek PKK’yı iktidara getirseydi, bundan daha fazlasını yapamazdı. Türk milletinin gazabından korkar, daha fazlasına cüret edemezdi. Ama AKP üzerinden yaptılar ve yapıyorlar. Hedeflerinin İmralı canisinin serbest kalması, ülkenin şimdilik federasyona dönüşmesi ve belli bir bölgenin kontrolünün tamamen kendilerine bırakılması, dağdaki katillerin affı ve siyaset yapma hakkı kazanması olduğunu ve bu konuda AKP ile aralarında bir sorun bulunmadığını da yine kendileri söylüyorlar.

Bu hesap tekrar açılır

Bu hedefe ulaşmaları demek ülkenin sonu demektir. Adına çözüm dedikleri şeyin neyi çözdüğünü, bu gidişin sonunda Irak’ın, Libya’nın, Mısır’ın, Suriye’nin akıbetinden farklı bir şey ortaya çıkacağını gören, bilen veya söylen varsa beri gelsin. Unutulan tek şey, bu milletin henüz son sözünü söylemediğidir ki, işte o söz sandıkta söylendiği gün, bu hesabın tekrar açılacağı gün olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.