Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

Talihsiz Tarihsizlik

17.10.2018
A+
A-

“Kemal Günü” Bunu Biliyor Muyduk?

Atatürk’ün ölümü bütün dünyada değişik şekilde karşılandı. Her milletin tepkisi değişik oldu. Kimi devlet acımızı koyduğu 10 Kasım yaptıkları gün gibi acımızı paylaştılar. Hintli Müslümanlar büyük bir üzüntü duydular. Bunu göstermek için, şu şekilde tanımladığı

Atatürk’ü Muhammed Ali Cinnah:  “Hayatımda iki büyük Müslüman bilirim. Birisi o dini tebliğ eden Hazreti Muhammed, diğeri ise İslam’ı hurafelerden temizleyen büyük lider Gazi Mustafa Kemal Paşa.”

Muhammed Ali Cinnah, hem Hindistan Ligi Genel Başkanı, Pakistan’ın kurucusu 11 Kasım 1938 günü bir duyuru yayımlayarak 18 Kasım 1938 günü bütün Hindistan’da “Kemal günü” olarak kutlanmasını, hatırlanıp anılmasını önerdi.

“Modern Türkiye’nin kurtarıcısı ve yaratıcısı, İslam’ın en büyük evlatlarından biri ve dünyaca ünlü sima Mustafa Kemal Atatürk’ün” açık hava toplantıları düzenlenerek anılmasını istedi.

Bu doğrultuda bütün Hindistan’da 18 Kasım1938 günü “Kemal günü” ilan edilerek okullarda, devlet dairelerinde, camilerde Atatürk’ü anma tolantıları yapıldı. Bayraklar yarıya indirildi. Bütün camilerde Atatürk’e dualar edildi.

“Atatürk insanlığın büyük evlatlarından biriydi. O inançlı bir savaşçının yurdunu kurtarabileceğini kanıtladı. Dünya onun eyleminden bir özgürlük dersi çıkarmıştır. Böylesine azimli, ulusuna ve yurduna bu kadar bağlı bir devlet adamı, böyle bir reformcu ancak birkaç yüzyılda bir doğar.” Mahatma Gandhi

Kongre Başkanı Subhas Chandra Bose’un tüm Hindistan’da bir “Kemal günü” düzenlemesi yolundaki önerisi de ilginç bir gerekçeye dayanmaktadır: “Eğer Avrupa devletleri Asya’yı bir kez daha işgale kalkışırlarsa, Batı yanımızı savunacak, Kemal’ in Türkiye si olacaktır. Böylesine eşsiz bir kişinin ölümü, doğaldır ki bütün dünyayı ve özellikle bizim gibi tüm ezilmiş ve sömürülmüş ulusları üzecektir”

Atatürk’ü kendine örnek alan milletler tüm mazlum milletlerin bağımsızlık mücadelelerinde O’nun izinden yürüyerek emperyalizmin boyunduruğundan kendilerini kurtarmaları bunun bir göstergesidir. Çünkü o, Türk milletinin bağımsızlığını kurtarırken emperyalist güçler ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar imkansızlıkları da yenerek bir milletin milli bir lider etrafında toplanarak neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermiştir.

Atatürk sadece Üçüncü Dünya’ ya siyasal bağımsızlık ruhunu aşılamakla kalmamış, ekonomi ve kültürel bağımsızlık gibi çağdaş değerleri de bu milletlere takdim etmiştir. Millet üstü bir· ümmetçilik yerine milliyetçilik, dogmatizm yerine aklın özgürlüğü ilkelerinin özünü oluşturduğu bu hareket Fas’tan Endonezya’ya kadar bütün İslam dünyasına da modern çağın gereklerine uymaları yolunu açmıştır.

Ayrıca İslam ülkelerinde modern hukuk kurallarına göre bazı değişiklikler yapılması, özellikle kadınlara eşit statü sağlama gibi reformlar neticesinde Pakistan’da Benazir Butto’nun, Bangladeş’te Begum Halide Ziya’nın başbakanlığa kadar varan yükselişleri Atatürk’ün etkilerinden başka bir şey değildir. Bu çağdaşlaşma hareketinin bugün artık hepsi de bağımsızlığına kavuşmuş olan İslam ülkeleri üzerindeki önemli etkilerinden birisi de çağdaş ekonomik kavramların benimsenmesi ve ekonominin millileştirilmesi gerçeğidir. Ancak yaşanılan ve elde edilen büyük tecrübeye rağmen hala bazı İslam ülkeleri bildiklerini okumakta Amerika’ya kullukta bulunmaktadır. (ATATÜRK DEVRİMLERi’NiN İSLAM ÜLKELERiNDEKİ İZLERİ Yüksek Lisans Tezi. Hazırlayan SEÇKİN Salih)

Şimdi şu soruyu sormak hakkımızdır, bazı İslam ülkelerinde örneğin Mısırda 7, İran’da 11 gün yas ilan edildi. Bayraklar yarıya indi ama en güzel şey yapıldı: Hindistan’da 18 Kasım 1938 “Kemal günü” olarak ilan edildi. Şimdi herkese soruyorum, ben bunca yıllık öğretim hayatımda ne okudum ne de hoclarımdan duydum. Eminim İnkılapçılar dahi bilmiyordur. İyi de böyle bir güzellik Türk Milletinden, Türk geçlerinden niye saklanmıştır? 18 Kasım 1938 gününü Atatürk için milletine armağan eden bir günün olduğunu bilmemek talihsiz tarihsizliktir. Başka milletlerin cihan kahramanı Atatürk’ü, nasıl tanıdıklarını bilmek zorundayız. Kendimize olan saygımız yerindeyse bunu yapmak zorundayız.

 

Sağlıcakla kalın!

Fikri Atılbaz

YORUMLAR
  1. Erdoğan Tahmaz dedi ki:

    1947 askeri anlaşmaları içine milli eğitim müfratatları da sokularak Türk çocuğunun neleri okuyacağı ABD büyükelçisine bırakılmış şimdiye kadar kimse sorgulamamış kaldırılmamış devamında köy enstitüleri kapatılmış sonuç belli