Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Taksim’in Kızıl Meydana çevrilmesi kime yarar?

11.06.2013
A+
A-

Neval KAVCAR

80 Öncesi mücadelesini yaşamayan, Taksim’e geçtiğimiz Çarşamba KESK-DİSK’in girişinden sonra, sağa sola asılı propagandist söylem ve atılan sloganların anlamını çözemez. Bugün Erdoğan iktidarını yaşayanlar olarak ‘faşizme karşı omuz omuza’ sloganından rahatsız olmasak da, solun 1980 öncesi demirlediği limanda bekliyor olması toplum için handikap.

Gezi parkından yükselen çığlığa kulak veren, ellerinde Türk bayrakları ile yollara dökülen millet Taksim’de yükselen ‘yaşasın halkların kardeşliği’ sloganının anlamını çözemiyor. 80 Öncesi o sloganı atan azgın solun yanındaki Kürtçüler, bugün 36 etnik köken diyen Erdoğan’la birlikte.

Yola Türk bayrakları ile çıkan sıradan vatandaş, Taksim’in giderek kızıl meydana dönüşmesi karşısında hayal kırıklığına uğradı. Ortalık ‘yoldaş, komün, barikat..vb’ Komünist lügattan geçilmiyor. AKM duvarında, Deniz Gezmiş, Kaypakkaya başta olmak üzere meydanda sol grupların pankartları ile Kızıl Meydana dönmüş durumda.

BDP’yi Öcalan posterleri ile Taksim’e kim yolladıysa aşırı solu da yollayan odur. AKP’nin ekmeğine yağ sürdüler. Taksim Meydanı kızıl şarlatanlık sebebiyle, milletin geri çekildiği yer haline geldi. Erdoğan’ın bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Haklı platform, çökmek üzere. ‘Farklı görüş’ onlarca aşırı sol fraksiyon demek artık.

Millet nezdinde karşılığı olmayan, solcuların bile bilmediği bu fraksiyonlar, Taksim alanını Erdoğan’la el ele provoke ediyor.

İzmir’de BDP’yi alana almamaları sevindirici.

Taksim’de Sırrı Süreyya Önder’i konuşturmamaları önemli.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, PKK ile ilgili şüpheleri Taksim Platformunda karşılık bulmuş.

Sırada sol karargâh görüntüsünden kurtulma var.

***

‘Tayyibin askerleri’ slogan atmayı bilmiyor

Gezi Direnişi adı altında başlayan, AKP iktidarının talan stratejisini tüm ülkeye duyuran olaydan, Erdoğan yıprandı. Yurt dışından dönüşte yapılan derme çatma törende slogan atmayı bile beceremeyen ‘Tayyibin askerleri’, ‘Tayyip şaşırma, sabrımızı taşırma’ diyordu. Erdoğan fener ışığında okuduğu yazı ile hitap ederken, Emine hanım sürekli salladığı başıyla acaba ne demek istiyordu?

Faiz lobisinden bahseden Başbakanımıza sormak lâzım. Onlarla çok mücadele ettiği için mi bankalarımız, haberleşmemiz, sigorta şirketlerimizin tamamına yakını yabancının eline geçti. Türk parasını kıymetlendirerek döviz üzerindeki kayıplarımızı söylemiyorum bile.

Türk Milliyetçileri olarak, cambaza baktırılmaktan usandık. AKP’nin son birkaç gündür sığındığı Türk Milliyetçisi söylemlere kimse demiyor ki ‘sen ayaklar altına almadı mıydın Türk Milliyetçiliğini?’ Bıktık bu iki yüzlü siyasetten.

Sonra, AKP şu anda kime karşı miting yapıyor? Karşılarında siyasi parti varmışçasına. Kimle, ne yarıştırıyor?

***

CHP – AKP bir elmanın iki yarısı..

Taksim’de ‘Güneş yine doğuyor’ şarkısı çalınırken, Erdoğan Mersin’de on gün sonra yapılacak Akdeniz Oyunları açılışı yerine alel acele önceden yaptı. Ankara’ya gelişinde ise yine bindirilmiş kıtalarca karşılandı.

MKYK’da yapılan toplantıdan çıkan iki miting kararı, Erdoğan’ın çizilen karizmasını kurtarmaya yetecek mi diye sormuyorum bile. Millet hakkını aramak için bir kez kafayı doğrulttuysa, Erdoğan bundan böyle millete rağmen stratejiyi zor yürütür. Aklındaki başkanlık hayali de ağır yara aldı.

İki miting kararı, AKP’nin gücünü göstermeye yönelmesidir. ‘Biz sizden daha kalabalığız’ zıtlaşması iktidarın dengesini kaybettiğinin işareti. ‘Valim, müdürüm, bakanım,polisim..benim..benim’ zihniyetinin sonu bugünden yarına gelmese de, yolun sonu göründü.

Gezi parkı eylemini kendi menfaatine çevirmeye çalışan AKP ve oya tahvil etmeye çalışan CHP’nin tepişmesi arasında, Gezi parkı ezilmez umarım ki.

Çürük çarık, çapulcu, baldırı çıplak, köpek, karınca gibi karşısındakini geren kelimeleri söyleyen iktidar cephesi, Taksim kızıllaşmayı bırakmazsa kontrolü ele geçirecek.

O meydanın meşrulaşması için ellerde Türk bayrağı olmalı. Ortak vatan Türkiye vurgusu yapılmalı. ‘Birleşe birleşe kazanmak’ istiyorlarsa, değişmez maddeler temel alınmalı. BDP ise kesinlikle o meydana girmemeli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.