Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Suriye de asıl sorun,terörist ve radikal güçler

25.07.2013
A+
A-

Suriye’de Esad güçlerinin üst üste aldıkları başarılarla Esad’ın kolay kolay koltuğu bırakmayacağı bir kez daha görüldü. Ortadoğu uzmanları “Esad, yıllarca iktidarda kalabilir, gitmesi kolay olmayacak” diyorlar. Yıllar süren iç çatışmaların da devam edebileceğine dikkat çekiyorlar. Politikalarını Suriye Devlet Başkanı’nın gitmesi üzerine kuranların bu noktada yanlış politikalar uyguladıklarını artık görüp yeni Suriye politikaları oluşturmaları gerekiyor.

Yazımızın başlığını “Suriye’de asıl sorun nedir?” diye attık. Buna bir bakalım:

Esad’a karşı mücadele eden Suriyeli muhalifler (ÖSO) çok parçalı hali ile dikkat çekiyor. Çünkü Suriye’de artık Esad’la mücadeleyi muhalifler değil, dışarıdan getirilen ve Türkiye’nin de desteklediği terörist ve radikal gruplar sürdürüyor. Bu grupların bazıları Amerika ve AB’nin “Terörist Listesi”nde yer alıyor. Bu nedenle bunların silahlanmasına, desteklenmesine adı geçen ülkeler sıcak bakmıyor.

SURİYE’NİN YÜKÜ ÜZERİMİZDE

Esad’a başta Rusya, Çin ve İran’dan çok büyük destek yağıyor. Zaten İran’dan gelen Hizbullah gruplar, Suriye’de savaşın Esad’ın lehine dönmesinde önemli rol oynadılar. Bu çatışmalardan da en karlı çıkan taraf PKK’nın PYD kolu oldu. Şimdi özellikle Nusra cephesinin PYD ile çatışmaya başlaması Esad’ı da rahatlatmış oluyor.

Şimdi gelelim bizim durumumuza:

Esad’ı deviremedik. İş bununla da kalmadığı gibi, şimdi başımıza bir de PKK’nın Suriye kolu PYD çıktı. Etrafımız bir yerde Kürt gruplarla çevrildi. 5 bin kadar Suriye sığınmacı da topraklarımızda barınıyor. Sınır yolgeçen hanından beter halde bulunuyor. Suriye konusunda da çırpındıkça batıyoruz. Bizi Suriye batağına çekenler, şimdi de burada savaşa sokmaya çabalıyorlar. Baştan bu yana iflas eden Suriye politikalarında hala ısrar etmenin getirisinin ne olacağını biz de merak ediyoruz?

RUSYA’NIN DESTEĞİ SÜRÜYOR

Dilerseniz konuyu biraz daha açalım:

Geçenlerde Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir görüşme yaptı. Lavrov görüşme sonrası, Suriye’ye desteği sürdüreceklerini, iki ülke arasındaki anlaşma gereğince de Suriye’ye yeni S-300 füzelerinin sevkiyatını sürdüreceklerini söyledi. Lavrov’un asıl üzerinde durduğu konu, yazımızın konusu Suriye’de Esad’a karşı savaşan gruplar oldu. Rusya Dışişleri Bakanı “ Terörist ve radikal grupları ülkeden çıkarı çıkarmak için, Esad ile Suriyeli muhaliflerin mutlaka bir araya geleceği Cenevre’deki Uluslar arası toplantı çok önemli bir şanstır. Biz, bu nedenle bu toplantıya her iki tarafın da katılması gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

Rusya, Suriye’ye sadece füze değil, çok önemli miktarda da kredi de verecek. Lavrov, yaptığı açıklamada “Bizim bu görüş ve düşüncelerimizi Çin de paylaşmaktadır” diyor. Rusya’nın baştan bu yana dik duruşu ve Suriye’ye olan desteği Esad’a daha da güç kazandırıyor.

TERÖRİST VE RADİKAL GÜÇLER

Dikkat edilecek olursa her şey açık ve ortada. Suriye’de dış güçlere en büyük rahatsızlığı terörist ve radikal güçler veriyor. Bunlardan Amerika da, Batı ülkeleri de, Rusya da, Çin de, İran da herkes rahatsız. Bu noktada bu gruplara destek veren Türkiye, şimdi ortada kalmış durumda görünüyor. Biz, daha önceden konu ile ilgili yazdığımız yazılarda, Türkiye’nin baştan bu yana yanlış olan Suriye politikalarını değiştirmesi gerektiğini hep vurguladık. Bugün bunu yineliyoruz.

Burada hiç kuşkusuz, Hizbullah’ı da savunacak halimiz yok. Dışarıdan gelen ve Esad ordusunun yanında muhaliflere karşı savaşan Hizbullah da terörist listelerinde yer alan bir grup olarak biliniyor. Eğer, Esad ile Suriyeli muhalifler Cenevre’de bir araya gelip, anlaşma sağlarsa, bu ithal grupların Suriye topraklarını terk etmesi gündeme gelecektir.

Bugünkü durumu ve gelişmeleri iyi okumak gerekiyor. Suriye’de dengeler giderek değişiyor ve bundan en büyük zararı Türkiye görüyor. Bugün, neredeyse savaşa girmek üzereyiz. PYD’nin sınırı kontrol etmesi, Bağımsız Kürt Devleti bayraklarını asması ve Türkiye’nin desteklediği terörist ve radikal güçlerle savaşmaya başlaması endişe ettiğimiz yangını daha da şiddetlendirmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.