Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Suriye bataklığındaki Türk varlığı

15.12.2012
57
A+
A-

Suriye bataklığının oluşmaya başlamasından sonra Esad’ın durumunu, ülkenin iç dengelerini, etnik ve mezhep farklılıklarını, muhalif grup yapılarını, Barzani etkisini ve batı Kürdistan hayallerini anlatan yüzlerce, belki binlerce yazı yazıldı. Televizyon programları yapıldı. Ancak her ne hikmetse bu ülkedeki Türk varlığının karşı karşıya kaldığı sorunlar, çok daha acı olanı yaşadığı katliamlar ve zulümler hiç kimsenin aklına gelmedi. Suriye’deki yaklaşık 4 milyon civarındaki Türk varlığı ya yok sayıldı veya görmezden gelindi.

Aynı oyun

Biz bu filmi daha önce Irak’da görmüştük. Bütün dünyanın gözleri önünde 5 milyon Türkmen’in yerlerinden yurtlarından nasıl sürüldüklerini, katledildikleri, nüfus kayıtlarının dahi silindiğini unutmadık ve hiçbir zaman unutmayacağız. Gün ola, harman ola. Zamanı geldiğinde bunun hesabı elbette Barzani’den de, onu onur konuğu yaparak, bu ihanete yol verenlerden de sorulur. Şimdi aynı oyun Suriye’de oynanıyor. Ancak bu defa o kadar kolay olmayacak. Suriye Türkleri sahipsiz bırakılmayacaktır.

En büyük mağdur Suriye Türkleri

Suriye’de yaşanan olayların en büyük mağduru olan Suriye Türkleri, kendi sorunlarını ve geleceklerini birlikte konuşmak için bugün İstanbul’da biraraya geliyorlar. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın başkanı olduğu Bayır Bucak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde yapılacak toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’da katılacak ve bir konuşma yapacak. Bir çok devlet adamının, siyasi parti temsilcilerinin, Suriyeli Türkmen liderler ve Türkiye’de yaşayan ve bu olaylardan sonra Türkiye’ye sığınan Suriyeli Türkmenlerin de katılacağı toplantı da, şimdiye kadar yaşananlar ve bundan sonra ne yapılması gerektiği tartışılacak.

Her zaman devletleri oldu

Bugün Suriye’de, çeşitli sebeplerle birçoğu Türkçeyi unutmuş olsa da Türklüklerini iftiharla ifade eden yaklaşık 4 milyon civarında Türk yaşıyor. Bu nüfus o bölgeye sonradan yerleşmedi. Bin yıldır bu toprakları vatan bellediler ve son yüzyıl dışında her zaman egemen ve bağımsız bir devletleri oldu. Mısır’ın Türksoylu valisi Tolunoğlu Ahmet Bey, 877 yılından itibaren Suriye’nin de valisidir. 1069 yılından itibaren Atsız Bey yönetiminde Suriye Selçuklu Devleti, 1250 yılından itibaren Mısır Memlüklü Devleti, 1516 yılından 1918 yılına kadar da Osmanlı Devleti, Suriye Türklüğünün devletleri olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Bu gerçekler Suriye’nin uzun yıllardır Türklerin yaşadığı bir coğrafya olduğunu tartışmasız biçimde ortaya koyuyor.

Türk olmanın bedeli

Şu tesadüfe bakın ki, Suriye Türkleri bugün yaşadıkları bölgenin en büyük mağduru durumundadırlar. Tarihi ve coğrafi gerçeklerle en büyük hak sahipleri olmalarına rağmen, BOP’un ağır ve acı faturasını, Türk olma sıfatıyla canlarıyla ödüyorlar. Özellikle Hama-Humus bölgesi ve Halep çevresinde olmak üzere Suriye’nin her bölgesinde yaklaşık 5 bin soydaşımız acımasızca ve hunharca katledilmiştir. Birçok köy boşaltılmış yaklaşık 40 bin kişi Türkiye’ye ve çevre ülkelere sığınmıştır. Bugün ülkemizde bulunan, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa’daki kamplarda kadın, yaşlı, çocuk 16-17 bin Suriye Türkmeni çadırlarda hayatlarını sürdürme gayreti içindedir.

Yaşama hakkı tehdit altında

Oluşturulan Suriye bataklığında en büyük acıyı bu bölgede bulunan Türkler yaşıyor. En ağır bedeli onlar ödüyor. En temel insan hakkı olan yaşama hakkı dahi büyük tehdit altındadır. Evlerini-köylerini terk etmek zorunda kalmışlardır ve yeme, içme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadırlar. Bütün bu ıstıraba rağmen hala ümitsiz değillerdir. Suriye’nin geleceği tanzim edilirken, Türkmenlerinin “kurucu unsur” olarak temsil edilmesi hayati önemdedir. Türkiye’nin bu defa çok daha tutarlı bir politika izlemesi, ağırlık koyması ve bunu bir “onur ve özgürlük mücadelesi” olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Önemli toplantı

Bugün İstanbul’da yapılacak ve Şişli’deki Grand Cevhair Otel’de saat 9.00’da başlayacak toplantı Suriye Türklerinin varlığını, sorunlarını ve gelecek taleplerini Türkiye ve Dünya kamuoyuna duyurabilmek bakımından büyük önem taşıyor. Türk medyasının bu hayati meselede hiç olmazsa bu defa üzerine düşeni yapması, tertip komitesinin ve Suriye’deki katliamdan rahatsızlık duyan, bölgedeki Türk varlığından ve devamından yana olan herkesin ortak beklentisidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.