DOLAR 5,9559
EURO 6,6553
ALTIN 289,3
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Süre Uzadıkça Suç Büyüyor

25.03.2014
75
A+
A-

Orhan Karataş

Cumhurbaşkanı karşı çıkıyor ve eleştiriyor. Kendi partisinin içinden bunun yanlış olduğunu söyleyenler var. Bütün dünya ayağa kalktı ve çok ağır eleştiriler geliyor. Kuzey Kore ile Hitler’le kıyaslamalar yapılıyor. Muhalefet partileri seçim meydanlarında söze, sansür ve yasaklamalarla başlıyor. Aklı başında hiçbir parti, hiçbir lider Twitter gibi, büyük ses getiren ve bütün dünyanın dikkatini çeken bir sosyal paylaşım sitesine yasaklama getirmez. Hele seçim arifesinde hiç getirmez. Bir tek oyun bile hesabını yapan, milletin aklını karıştırmak için taşıma ve montaj kalabalıklara sığınan bir zihniyet, neden her şeyi göze alıp böyle bir yasaklamaya gidiyor?

Kazansa bile kaybetmiştir

Bu sorunun cevabın aklı başında olan herkes kolayca verebilir. Bu bir korkunun tezahürüdür. Ortalığa saçılan tarihin en büyük hırsızlıklarına, en ağır ihanetlerine yenilerinin eklenmesinden korkuyorlar. Şu ana kadar ortaya çıkanlar karşısında hiçbir şey yapamadılar. İnkar ettiler, olmadı. “Montaj” dediler, arkasını dolduramadılar. Hakaret ettiler, kimse ciddiye almadı. Bu ülkede yaşayan 75 milyon insanla beraber, bütün dünya nasıl bir talan düzeni kurulduğunu, bunu örtmek için bütün değerlerin ayaklar altına alınarak yalan söylendiğini ibretle gördü. Artık bundan sonra ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar oy alırlarsa alsınlar, bir şey değişmeyecektir. Ortada bir hırsızlık, bir kanunsuzluk, bir suç var ve bunu değiştirecek hiçbir bilgi, hiçbir belge gösterilememiştir. Sayın başbakan, “Ahlakı olmayan bir hareket kazansa bile kaybetmiştir.” Diyor. Bu kadar rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmış bir hareket, kazansa bile kaybetmiştir. Saygınlığını kaybetmiştir. İtibarını kaybetmiştir. Geçerliliğini kaybetmiştir. Dolayısı ile 30 Mart ve bundan sonraki seçimlerde AKP’nin aldığı oy kendilerini kandırmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. Hem içeride, hem dışarıda ciddiye alınmayacaklardır.

Kişi kendini bilir

Bu kadarla da kalmayacağı anlaşılıyor. Çok daha vahim ve ağır kayıtlardan söz edilmektedir. Başbakan bunun endişesini yaşadığını bizzat itiraf etmiş ve daha şimdiden karşı hareket başlatmak için seferber olmuştur. Kişi en iyi kendini bilir. Ne yaptıkların çok iyi bildikleri için, korkuları daha fazla. Aksi olsaydı, bugüne kadar saçılanların bir tekinin dahi montaj veya dublaj olduğunu ispat edebilselerdi, ortaya çıkma ihtimali olan kayıtların ne olabileceğini bilmeselerdi tavırları çok farklı olurdu. Abdestlerinden şüpheleri olmadığını söylemişlerdir, ama tavırları ve eylemleri tam tersini ortaya koymuştur. Nelerin ortalığa saçılabileceğini tahmin ediyorlar. Nitekim, “muta nikahı” diyerek, bizzat kendileri ayrıntı vermişlerdir. Şimdi de güya, bu ihtimallere karşı tedbir alıyorlar. Ortaya çıkabilecek kayıtları engellemeye ve yayılmasının önüne geçmeye çabalıyorlar. Böyle bir zamanda, bütün dünyayı karşınıza alarak Twitter’i yasaklamanın başka hiçbir anlamı ve izahı yoktur.

Söylentisi yetti

Eskiler, “şüyuu vukuundan beter” derler. Yani, söylentisi gerçekleşmesinden kötü. Yeni kayıtların gelebileceği söylentisi, AKP’nin zaten bozulmuş olan kimyasını hepten yok etmeye fazlasıyla yetmiştir. Büyük bir panik ve telaş içindeler. Bir taraftan meydan okuyorlar, bir taraftan yalanlamaya çabalıyorlar, bir taraftan gündem değiştirmek için savaş çıkarmak dahil, neler yapabileceklerini araştırıyor ve hayata geçirmeye uğraşıyorlar. Yasaklayarak, susturarak, gizleyerek, sansürleyerek bu yalan, talan ve ihanet düzenini bu milletten kaçırabileceklerini zannediyorlar. Medyayı susturmanın, satın alma havuzlarının, “Alo Fatih” vahametlerinin, Twitter yasaklamanın altında yatan sebep budur. Bunun adı çırpındıkça batmak, battıkça çırpınmaktır. Bu yaptıklarınızla daha çok şüpheli duruma düşüyor, daha çok uzaklaştırıyor, daha çok yalnızlaşıyorsunuz. Buradan ne sizin için, ne partiniz için, ne ülke ve millet için hayırlı ve faydalı bir sonuç çıkmaz. Sadece kendinizle birlikte ülkeyi de rezil ediyor ve elalemin diline düşürüyorsunuz.

Bu iktidar bitmiştir

Her durumda bu iktidar bitmiştir. Ne kadar oy alırsa alsın, bitmiştir. Bu kirle, bu yasaklarla, bu telaşla, bu baskıyla belki siyasi ömrünü kısa bir süre daha uzatır, ama kalıcı olamaz. Yaptıkları ve telaşları sadece daha çok ifşa olmaları ve verilecek hesaplarına yeni sayfalar eklenmesini beraberinde getirmekten başka bir sonuç doğurmamaktadır. Bu hesabın görüleceği yer sandık değil yargıdır. Eğer zerre kadar hukuk olsaydı, eğer iğne ucu kadar demokrasi kültürümüz bulunsaydı, eğer bu ülkede yargı düşe-kalka da olsa işleseydi, şimdiye kadar çoktan mahkeme sürece başlamış olurdu. İktidar gücünü kullanarak yargıyı ele geçirerek belki bunu bir süre ertelersiniz, ama bir gün bir yürekli iktidar gelir, hesabını sorar. Bugün kurduğunuz düzen, döner sizi vurur. Eninde sonunda olacağı budur. Bu kadarla da kalmayacaktır. AKP’nin yanaşmaları, beslemeleri, işbirlikçileri en büyük ifşaatları yapacak ve şahitlik edeceklerdir. Kitaplar yazacak ve bugün hiç bilmediğimiz, duymadığımız kim bilir neleri ortalığa dökeceklerdir.

AKP’ye iyilik yapın, oy vermeyin

Beklentimiz ve ümidimiz, Türk milletinin duruma el koyması ve bu yalan, talan ve ihanet düzenine daha fazla uzatmadan sandıkta son vermesidir. Aslında bunu yaparak AKP’ye de en büyük iyiliği yapmış olacaklardır. Zira iktidarın uzaması, suç dosyasının daha da kabarmasından ve Türkiye’yi dünyaya daha fazla rezil edilmesinden başka bir işe yaramayacaktır. İman sahibi, vicdan sahibi olan, ülkesini ve milletini seven hiç kimsenin bu düzeni daha fazla uzatmak gibi bir hakkı yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.