Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Süpürme Operasyonu ve AKP’nin günahı

19.12.2013
A+
A-

Neval KAVCAR

Mardin ilinin adının ‘Merdin’, ŞanlıUrfa’nın adının ‘Riha’, Iğdır İlinin Tuzluca ilçesinin adının ‘Kulp’, Şırnak İlinin adının ‘Şırnex’, Nusaybin ilçesinin adının ‘Nsibin’, Diyarbakır ilinin adının ‘Amed’, Hakkari ilinin adının ‘Colemêrg’, Batman İlinin adının ‘Êlih’, Erzurum İlinin adının ‘Erzerom’, ‘Ağrı’ ilinin adının ‘Agirî’; Ağrı ili ‘Doğubeyazıt’, ‘Patnos’, ‘Tutak’, ‘Taşlıçay’, ‘Diyadin’, ‘Eleşkirt’ ve ‘Hamur’ ilçelerinin adlarının sırasıyla ‘Bazîd’, ‘Panos’, ‘Dûtax’, ‘Avkevir’, ‘Gihadîn’, ‘Zêdka’ ve ‘Xemûr’ şeklinde değiştirilmesi amacıyla BDP TBMM’ye kanun teklifi verdiğini, şu anda komisyonda olduğunu biliyor musunuz?

Teklifin verilme nedeni şöyle açıklanmış: “30 Eylül 2013 günü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Demokrasi paketi’ içersinde eski yer adlarının iadesi gündeme gelmiş olup, bu düzenlemenin hayata geçirilmesi noktasında işbu kanun teklifini vermiş bulunmaktayız.”

30 Mart yerel seçimine kadar bu kanun teklifleri komisyonda uyutulacak, o tarihte AKP oy oranını koruduğunu gördüğü anda teklifler yasalaşmak üzere TBMM’ye gelecek, muhtemeldir ki kabul edilecek. Erdoğan ‘yapacağız’ demiş, BDP’liler ‘kanun metnini’ hazırlamış. Geriye, ortam müsait olduğunda kabulü kalmış.

O bakımdan önümüzdeki yerel seçim, sıradan bir seçim değil Türk Milletinin varlık yokluk mücadelesini vereceği gündür.

Anayasa’dan Türk’ü çıkararak kozmopolit Hawai türü, dağınık bir devletin yolunu açma mücadelesini “demokratikleşme-PKK’yı bitirme’ olarak gören, gösteren AKP’yi 30 Mart 2013’de durdurmak şart olmuştur. Bizler Türk Milletin varlığı için bunu isterken, başka bir irade de anlaşılmaz başka sebepten istiyor.

Hayal görmüyor, niyet okumuyorum. AKP-Cemaat kavgasında farkında iseniz, AKP yıpratılırken CHP’nin önü açılıyor. Cemaat ve CHP, al gülüm ver gülüm halindeler. Mansur Yavaş’ta o birlikteliğin mahsulü olarak CHP’ye koştu. Hakan Şükür’ün AKP’den istifası ile Mansur Yavaş’ın CHP’den adaylığı aynı kategoridedir.

Farkında iseniz YCHP yerel seçimlerde zafer kazanmaya, hazırlanıyor gibi hisse kapılıyorsunuz değil mi? İstanbul’da başlayan yolsuzluk operasyonunda ses getirici iş adamları, bakan çocukları ve AKP’li Belediye Başkanının bulunması bunun göstergesi.

Bu operasyonlar keşke ‘Temiz Türkiye’ için yapılıyor olsaydı. Ergenekon sürecini başlatan savcı, bu işin direksiyonunda. Askeri vesayetten kurtulduk diye takkayı göğe atanlar sıranın ‘AKP vesayeti’ diye kendilerine geldiğinin bilmem farkında mı?

Erdoğan’ın Konya’da verdiği mesaj neydi? Bu işi ‘Kirli ittifak yapıyor’ dedi. Bahsettiği ittifak neyse açıklamalı. Türk siyasetini dizayn edenler, hukuk yolu ile benzeri yola mı girmekte?

Türk siyasi yapısı, milli iradesi ve hukukunu hiçe sayanlar kim-ler-dir?

Bu arada iktidar merkezli yolsuzluk iddiaları hiç sır değil. Bundan sonra duyacaklarımız malumun ilanı olacak.

***

Verilmiş sadakamız varmış

Birkaç kişiden gelen e-postada ‘Mansur Yavaş’ın CHP’den aday olması üzücü müdür?’ mealinde satırlar vardı.

MHP açısından değil de CHP açısından belki üzücü durum olabilir. Çünkü bu olay geliştiğinde, CHP’li olduğunu bildiğim bir kişide şunu diyordu.

‘CHP mademki Ankara’da geleceğini MHP’li birine bağladı, o halde niye sahtesi ile uğraşacağız. Ailecek oyumuz bu seçimde kesinkes MHP’ye. Yüreğim kan ağlayarak da olsa şimdiden helali hoş olsun’ gibi serzeniş içindeydi.

O bakımdan Mansur Yavaş’ın MHP liderine gönderdiği mektuptaki farklı tavrını o dönem görmüş ve eleştirmiştim. Ayrıca, MHP’nin elindeki Beypazarı Belediyesinin AKP’ye geçmesinde Yavaş’ın dahli olduğu iddiaları can sıkıcıydı.

Şu an CHP ile anlaşmadan önce yana yakıla AKP’den teklif beklediğini, olmayınca Gökçek kontrolünde seçim stratejisi başlattığı iddiası dillendirilmişti. MHP’li seçmenin oyunu alabilmek için ‘MHP’den teklif beklermiş’ numarasına yatıp, ne kadar çok istenen bir adaymış havası estirmişti. Oysa 2011 genel seçimi öncesinde malum mektubu yazdığından beri, MHP ile ilgisi kalmamış biridir. Nerde ise üç yıl bitecek.

Nerde kaldı MHP’den aday gösterilecekmiş, çok isteniyormuş deyip görev verilmesini bekleyecek. Böyle bir durum hiç olmadı. Bunu nerden uydurdu onu da bilmiyorum.

MHP’li seçmeni eğer tanıyorsam, oradan oraya kayan bir Mansur Yavaş’a tek oy vermeyeceğini biliyorum. CHP, MHP’nin geçen yerel seçimdeki paydan kendine biraz geleceğini sanıyorsa havasını alır. Net olarak diyorum ki belki birkaç ülkücü oy verecek olsaydı bile bu Mansur Yavaşlı CHP’ye olmaz.

AKP, BBP, DP nihayet CHP. Şimdi bu tıynetteki biri MHP’den aday olmadı diye üzülür mü insan? Verilmiş sadakamız varmış.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.