DOLAR 5,9488
EURO 6,6524
ALTIN 289,5
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

Söz bitti, haddini bildirme zamanı

26.09.2017
2.173
A+
A-

Bütün uyarılara, doğabilecek sonuçlarla ilgili ikaz ve buna bağlı tavsiyelere rağmen, peşmergebaşı Barzani Kuzey Irak’da planladığı İsrail uydusu bir terör devletinin temelini oluşturacak referandum oldu-bittisini uyguladı. Bu uygulamayı yaparken, Irak Anayasası’nı, Irak Devletinin mahkeme kararlarını, uluslararası antlaşmaları da hiçe saydı. Bu durumda yapılacak tek şey kaldı:Söylenecek her şey söylenmiştir ve bizden günah gitmiştir. Artık ne pahasına olursa olsun bu terörist peşmergeye haddini bildirmek bir mecburiyettir.

YOK HÜKMÜNDE
Artık geri dönüşü olmayan bir noktaya gelinmiştir. Şimdi, ivedilikle ve kararlılıkla bu referandumun yok hükmünde olduğunu bütün dünyaya göstermek gerekiyor. Barzani ve yanındaki teröristlerin bu referandumun bağımsızlık anlamına gelmediğini söylemeleri tamamen konjonktür gereğidir ve asla dikkate alınmamalıdır. Yapılabilecek çok şey var. Irak Merkezi hükümeti ve İran anında harekete geçmiş ve en sert tedbirleri almışlardır. Türkiye’nin Irak hükümeti ve İran’la her türlü işbirliği yapacağı anlaşılmaktadır. Bu son derece yerindedir ve isabetlidir. Gerek sayın Cumhurbaşkanı, gerek sayın Başbakan açıklamalarında, tek muhatabın artık Irak Merkezi hükümeti olacağını göstermişlerdir. En başından itibaren doğrusu buydu.Bu peşmergeye hiçbir zaman güvenilmemeli ve bu duruma gelmesinin önü mutlaka çok önceden kesilmeliydi.

BEKA SORUNU
Gösterilecek en küçük bir zaaf, yanlış bir adım bölgeyi ateşe atmakla kalmayacak, Türkiye’nin yeni ve çok ağır bedeller ödemesi sonucunu doğuracaktır. Kelimenin tam anlamıyla bir beka sorunuyla karşı karşıyayız. Barzani’nin kurmaya çabaladığı İsrail uydusu terör devleti, Türkiye’nin varlığı ve birliğine açık ve yüksek bir tehdittir. Bunun önüne geçmenin birinci şartı, bu referandum oyununun boş olduğunu bütün dünyaya göstermektir. Barzani ve aynı yolun yolcusu olan GORAN hareketi, PKK uzantıları, Talabani peşmergesi gibi unsurlar dışında Kuzey Irak’da hak ve yetki sahibi olan hiçbir grup bu referanduma katılmamıştır ve sonuç ne olursa olsun tanımayacaklarını açıklamışlardır. Özellikle Türkmenler bizim için hayati önemdedir. Bir Türkmen şehri olan Kerkük’e sandık kurulması dahi, başlı başına bir büyük rezalettir ve Barzani’ye haddini bildirmek için fazlasıyla yeterli bir sebeptir.

ANKARA ANTLAŞMASI
Bu referandumla birlikte Ankara Antlaşması tartışmalı hale gelmiştir. Bu antlaşmanın akıbetini Irak Merkezi hükümetinin alacağı tedbirler ve bu tedbirlerin uygulamada ne tür karşılık bulacağı belirleyecektir. Merkezi hükümet Irak’ın toprak bütünlüğünü korumayı başarır ve bu referandum oyununun bir sonucu olmayacağını başta Türkiye olmak üzere, bütün dünyaya gösterir ve terörist Barzani’ye hak ettiği cezayı verirse sorun kalmayacaktır. Bunu tek başına yapmasının çok zor, hatta imkansız olduğu ayrı bir gerçektir. Dolayısı ile İran ve Türkiye gibi durumdan doğrudan etkilenen ülkelerin Irak merkezi hükümetine yardımcı olmaları kaçınılmazdır. Irak hükümetinin yetersiz kalması ve buna bağlı olarak yeni bir terör devleti kurma girişiminin devam etmesi, Irak sınırlarının değişmesi demektir. Bu durum Ankara Antlaşmasının ihlalidir. Lozan Antlaşmasına dönülür ve Türkiye’ye müdahale etme ve Misak-ı Milliye dönme hakkı doğar.

TERÖR DEVLETİ KURULAMAZ
Gerek Milli Güvenlik Kurulu kararı ve bakanlar kurulu toplantısı sonrası yapılan değerlendirmeler, gerek Meclis’ten ittifakla geçen tezkere, ne yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. HDP zaten bizim için flu olduğundan ne yaptığının, ne söylediğinin ve ne tür oy kullandığının hiçbir önemi ve hükmü yoktur. Sayın Cumhurbaşkanının, “Referandum bizim için yok hükmündedir. Giriş, çıkış kapatılacak, farklı tedbirlerimiz de devreye sokulacak. Taviz yok. Aynı şekilde Suriye’de de bir veya birden fazla terör devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz. PYD-YPG devlet kuracaklarmış, bunların hepsi kuru bir rüya. Başkaları için stratejik bir hamle olan bu mesele bizim için beka sorunudur. Biz buralarda böyle bir yapılanmaya asla müsaade etmeyiz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Fırat Kalkanı Harekatı ile bunu yaptık. Benzer adımları Irak’da da atmaktan geri durmayacağız.” Açıklaması bizim için teminattır.

ERTELENEMEZ MECBURİYET
Irak’daki bütün sınır kapılarının ve havalimanlarını Bağdat’a teslim edilmesi, meşru irade olarak Bağdat’ın görülmesi çok önemli adımlardır. Sayın Cumhurbaşkanının sözlerinden Habur’da tatbikat yapan birliklerimizin gerektiğinde kullanılabileceğini de anlıyoruz. Bütün bu değerlendirmeler lafta kalmamalıdır. “Bir gece ansızın gelebiliriz” lafı, bir şarkı sözü olmaktan çıkarılmalı ve mutlaka gerçeğe dönüştürülmelidir.En küçük bir zafiyet Türkiye’nin felaketi olur. Bu defa da söylediğimizi yapamazsak, ne Türkmenlere sahip çıkabiliriz, ne sınırlarımızın emniyetini sağlayabiliriz, ne de sıranın bize gelmesini önleyebiliriz. Milli bekamıza yönelmiş bu ağır ve yüksek tehdidi odağında yok etmek bir tercih değil, kaçınılmaz ve ertelenemez bir mecburiyettir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.