Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Söylenen Başka Yapılan Başka

21.07.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Türkiye’nin hükümeti Türkiye’nin sırtındaki en ağır yük olmakla kalmamış, ağır ve acı bedeller de ödetmeye başlamıştır. 12 yıllık bir iktidarın geldiği yer çok hazindir. Ülke içeriden bölünürken, dışarıdaki itibarı ve ağırlığı da sıfır noktasına inmiş durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne tarihinin en ağır ve acı tablosunu yaşatanların, bir de Cumhurbaşkanı adayı olmalarının akıl ve mantık ölçüleri içinde izahı mümkün değildir.

Barzani’de itibar aranıyor

Boşuna “yeni Türkiye” demiyorlar. Gerçekten de bu durum yeni bir haldir. Ne 91 yıllık Cumhuriyet tarihinde, ne onun öncesinde hiçbir zaman bu durumlara düşülmemiştir, AKP sonrasında bir daha asla düşülmeyecektir.Erdoğan’ın yeni Türkiye’si PKK’nın Türk bayraklarını indirip, kendi paçavralarını sallandırdığı, İmralı’daki bebek katilinin TBMM’nin gündemini belirlediği, bölücü hainlerin devleti tanımayıp sınır çizerek azgınlığın her türlüsünü yapabildikleri Türkiye’dir. Dışarıdaki durum da en az içerideki kadar vahimdir. Erdoğan’ı artık ciddiye alan, muhatap olan hiçbir ülke, hiçbir devlet ne yazık ki kalmamıştır. Yeni Türkiye’de itibar, saygınlık, dostluk ve gelecek Barzani ve bebek katilinde aranıyor.

Yetersizliği itiraf etti

Bu yazdıklarımız bir iddia değil, bizzat aday Erdoğan’ın sözlerinin ve AKP icraatlarının ortaya koyduğu gerçeklerin tespitidir. Aday Erdoğan trajikomik sebepler göstererek durumunu izah etmeye kalkışsa da, hiçbir ülke tarafından sevilmediğini, muhatap alınmadığını yine kendisi itiraf etmiştir. Yanaşmaları ve beslemeleri bu vahim durumdan bile bir keramet çıkarmış ve “değerli yalnızlık” gibi, duyunca gülmekle, ağlamak arasında kaldığımız bir izah bulmuşlardır. Halının altına süpürülmeyip, kullanılması teminatı verilerek yola çıkanların, beyzbol sopasıyla ayar verilenlerin, Türkiye’ye başbakan olmak yerine BOP’a Eşbaşkan olmakla övünenlerin varacağı yer ancak burası olabilir.

İhanet nasıl büyüdü?

Tutarsızlığın, yetersizliğin, teslimiyetin bütün dünyanın bildiği ve yaşadığı daha net ve kesin örneklerini verelim. Bu örnekler Yeni Türkiye’nin ahvalini de, niçin bu durumlara düştüğümüzü de acı biçimde belgelemektedir.

PKK ihanetinin nasıl büyüdüğünü ve ülkeyi bölme noktasına ulaştığını, bu ülkede yaşayan ve biraz aklı, biraz vicdanı, biraz imanı olan herkes biliyor. Defalarca yazdık ve bu iktidar devam ettikçe daha çok yazacağız. Bu defa dışarıdaki perişanlığımızın altında yatan sebebi, şu anda dünyanın odaklandığı İsrail’in Gazze’ye yaptığı kalleşlikler üzerinden ortaya koyalım.

Elinizi vicdanınıza koyun

İsrail’in azgınlığı, devlet terörü yaptığı ve giderek dünyanın başına bela olduğu herkesin malumudur. Gazze’de alçak ve adi bir soykırım yapıyor. Aday Erdoğan her gün defalarca bu konuda esip-gürlüyor. Ne duyan var, ne ciddiye alan var. Daha da ilginç olanı İsrail’in Türkiye’ye yaptırım uygulamaya kalkışmasıdır. Şimdi eğri oturup, doğru konuşalım. Akıl ve izah sahibi herkes, özellikle de AKP’nin yanaşmaları, beslemeleri ve hatta seçmeni, bu mübarek günde Allah için ellerini vicdanlarına koyup şu söyleyeceklerimizi düşünsünler:

Arap baharı kime yaradı?

Adına “Arap baharı” denilen büyük yıkım projesi öncesinde İsrail için en büyük tehdit olan ülkeler ve liderler kimlerdi? Saddam’ın Irak’ı, Kaddafi’nin Libya’sı, Esad’ın Suriye’si ve barış görüşmeleri üzerinden İsrail’i dizginleyen Mübarek’in Mısır’ı değil miydi? Aday Erdoğan’ın BOP Eşbaşkanı olarak herkesten önce koştuğu ve adına “Arap baharı” denilen rezillikler yaşanmasaydı, İsrail acaba bugünkü kadar ileri gidebilir miydi? BOP’un aslının “Büyük İsrail Projesi” olduğuna kimsenin itirazı var mı? Bu sorular aynı zamanda aday Erdoğan’ın kime ve neye hizmet ettiğini de kesin ve net biçimde ortaya koymuyor

Ses var görüntü yok

Bu soruları tamamlayan çok açık ve çok kesin başka gelişmeler de var. Malum aday Erdoğan, İsrail için söylemediğini bırakmıyor. Hatta, “ben bu görevlerde oldukça İsrail’le bir daha aynı masada olmamız mümkün değil” türünden bir kabadayılık da yaptı. Ancak, yine ciddiye alınmadı, yine duymazdan gelindi. Çünkü, söylenen başka, yapılan başka. Ses var, ama görüntü yok. En ağır sözler söyleniyor, fakat İsrail’e yönelik en küçük bir yaptırım kararı alınmadığı gibi, kurulan düzen aynen devam ettiriliyor.

İsrail’le kurulan kumpaslar

Türkiye’den İsrail’e jet yakıtı satıldığına konusunda çok ileri iddialar var. Bu iddialar için hiçbir açıklama yapılmamıştır. İsrail’in arkasında olduğunu söyleyen başta ABD ve Almanya olmak üzere batılı ülkelere en küçük bir itirazda bulunulamamıştır. AKP’nin BOP yolunda İsrail’le kurduğu kumpaslarla ilgili başka iddialar da var. Mesela, Türkiye’nin 50 yıllık vetosunu kaldırması sonucu İsrail’in OECD’ye girdiği konusundaki iddialara bir cevap verilememiştir. Aday Erdoğan’ın oğlunun kurduğu gemi filosunun İsrail’e dünyanın çeşitli yerlerinden ticari mal taşıdığı ve büyük gelir elde ettiği yine gazetelerde manşet oldu. Aday Erdoğan, oğlunun gemi filosunun İsrail’e bir daha mal taşımayacağını veya bu iddiaların aslının olmadığını söyleyememiştir.

Madalya duruyor

Bir de iddia olmayıp herkesin bildiği, gördüğü, duyduğu şeyler var. Mesela sayın aday Erdoğan’ın boyundaki “Yahudi Cesaret Ödülü” aynen duruyor. Bırakın iade etmeyi, lafını bile etmiyor. İslam ülkelerinden gelecek saldırılara karşı İsrail’i korumak için Malatya-Kürecik’e savunma radarları yerleştirilmiştir. Hergün esip savuran aday Erdoğan, bu konuda tek bir laf dahi edemiyor. Bunlar bizim bilip duyduklarımız. Kim bilir haberimizin olmadığı daha neler, ne tür ilişkiler vardır.

AKP ganimet sayılıyor

Her şey ortada. Bir yapılana bakın, bir de söylenene. Bu kadar çelişki, bu kadar yanlış, bu kadar tutarsızlık içinde yüzen bir iktidarın dünyada başka bir örneği var mıdır? İşte bu yüzden ciddiye alınmıyor. İşte bu yüzden hep kaybeden taraf oluyor. İşte bu yüzden sadece ülke ve millet düşmanları seviniyor. İşte bu yüzden AKP’nin varlığı ganimet sayılıyor. İşte bu yüzden İsrail bu kadar vahşi ve alçak saldırılar yapabiliyor. Gerçekler bunları söylüyor, peki ya vicdanlar?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.