Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Sopadan sonra belalar arttı

12.10.2012
A+
A-

Türkiye’nin dış politikadaki vahim çöküşünün ülke menfaati, dünya dengeleri, bölgedeki gelişmeler, akıl ve vicdan ölçüleri içinde izahını yapabilmek mümkün değildir. “Stratejik derinlik” diyerek, saplandığımız stratejik bataklıkta çırpındıkça batıyor, battıkça çırpınıyoruz. Gün geçtikçe daha zor duruma düşüyoruz. Fiili olarak savaşın eşiğine gelmediğimiz ne bir komşumuz kaldı, ne de bizimle hareket eden aklı başında tek bir dostumuz.

Rusya krizi büyüyor

Suriye ile bizim ne gibi bir meselemiz vardı da, bu kadar şeyi göze aldık? Bütün dünya bir savaş tedirginliği içindedir. Kaldı ki, bir savaş noktasına gelinmese dahi, ekonomik olarak, siyasi olarak, itibar olarak kaybeden, zarara uğrayan ve bunun bedelini kendi milletine ödeten dünyadaki tek ülke Türkiye’dir. Stratejik derinlik peşinde koşarken düştüğümüz durumun Suriye ile sınırlı kalmayacağı ve daha büyük belaların kaçınılmaz olduğunu görüyor ve söylüyorduk. Nitekim, Rusya ile aramızda gün geçtikçe dozu artan bir gerginlik yaşanmaktadır. Putin’in hafta sonu yapacağı Türkiye ziyaretini ertelemesinin sebebin altında bu gerginliğin yattığını bütün dünya görüyor. Tam da bunun üzerine birden bire yeni ve gittikçe büyüyeceği anlaşılan bir uçak krizi ile karşı karşıya kaldık.

BOP’un beklentileri

Neler oluyor, nereye sürükleniyoruz? Irak’daki teslimiyetin, Suriye ve İran gibi komşularımızla savaş noktasına gelmemizin, Rusya ile restleşmenin altında ne yatıyor? Bu duruma gelmemize sebep olan şey hangi menfaatimizin çiğnenmesi, hangi yakın ve büyük tehlikenin varlığıdır? Nasıl bir tehditle karşı karşıyayız ki, bu kadar şeyi göze alıyoruz? AKP’nin sicili bunların hiçbirinin tesadüf olmadığını anlamamıza fazlasıyla yetiyor. Zira, önemli olan Türkiye’nin öncelikleri değil, BOP’un talep ve beklentileridir. Obama’nın eline beyzbol sopası alarak, telefonun diğer ucuna taleplerini sıraladığını bütün dünyaya ilanından sonra Türkiye’nin başına açılan belaların daha da yoğunlaşmasının ve düşürüldüğü bataklıkta nefessiz bırakılmasının bir rastlantı olduğunu söyleyebilen var mıdır?

Yüzde 50’nin karşılığı

Ne yanaşmaların gayreti, ne beslemelerin marifeti, ne de iktidar imkanlarının seferber edilmesi bu vahameti örtmeye yetmiyor. Bir taraf hep açıkta kalıyor. Türk milleti tedirgindir. Suriye’den sonra Rusya ile de karşı karşıya gelmenin sonuçları çok daha ağır olacak ve bu bedeli Türk milleti pahalı şekilde ödemek zorunda kalacaktır. Aslına bakarsanız bu noktaya gelinmesi bizim için sürpriz değildir. Zira özellikle son seçimden sonra bu akıl tutulmasının çok ağır bedellerinin olacağını görüyor ve içimiz sızlayarak söylüyorduk. BOP Eşbaşkanlığının herşeyin önüne geçmesinin karşılığı yüzde 50 oy olursa, elbette bunun yansıması da buna uygun olacaktır ki, şu anda Türkiye’nin yaşadığı tam olarak budur.

İzahat bekliyoruz

Moskova-Şam seferini yapan uçağın Ankara’ya indirilmesinden sonra Rusya Türkiye’den izahat beklediğini duyurdu. Evet, AKP artık bir izahat yapmak zorundadır. Ancak bu izahatı öncelikle ve ivedilikle Türk milletine yapmalıdır. Bu açıklama afaki söylemler, içi boş övünmeler, ucuz kahramanlıklar olmamalıdır. 10 yıldır bunları dinliyoruz ve vardığımız nokta zarar, kayıp ve yalnızlıktır. Türkiye’nin neden kuşatıldığı, Suriye’de niçin bu kadar angaje olunduğu, Rusya ile hangi meselemizin bulunduğu, Barzani’den hangi icraatından dolayı gurur duyulduğu bu millete dürüstçe izah edilmelidir. Telefonun öbür ucunda elinde sopa tutan Obama’nın ne istediği, bu isteğin neden bu kadar önemli olduğu ve herşeyin önüne geçtiği Türk milletine anlatılmalıdır.

Kış ortasında kaderimizle baş başa

Çok iyi biliyoruz ki, ilk fırsatta çıkacak yine zihin bulandırarak, yine efelenerek, yine milattan önce yaşanmışları karıştırarak, yine damardan girerek milleti oyalamaya ve yaşananları unutturmaya çalışacaklardır. Sonra bir bakacağız topraklarımıza bombalar düşüyor. Komşularımızı tehditleri daha da ağırlaşıyor. Ve çok daha tehlikelisi kış ortasında kaderimizle başbaşa kalmışız. Unutmamak lazımdır ki, bugün gırtlak gırlağa geldiğimiz Suriye, İran ve Rusya gibi ülkeler aynı zamanda petrol ve doğalgazda ipimizi elinde tutan ülkelerdir. İstedikleri anda fişi çekerler.

Bedeli millet ödeyecek

Şu dakika itibariyle AKP bütün yanlışlarından vazgeçse, Suriye politikalarını tamamen değiştirip, Türkiye’nin menfaatlerini öne alsa, İsrail’in hamiliği için İran’la takışmayı bir kenara bıraksa, BOP’un hesapları yerine ülkenin çıkarlarının peşinden gitse, Barzani’yle gururlanmak yerine ordusundan milletinden şeref duysa, İmralı canisiyle pazarlığı bırakıp terörle anladığı dilden konuşsa, yine de her şey bir anda düzelmez. 10 yıllık yanlışların birikmiş faturasını bu millet ağır ve acı şekilde ödemek zorunda kalır. Nitekim, bu fatura her alanda önümüze konulmaktadır. Zamların, vergilerin yağmur gibi yağması bu yüzdendir. Anaların göz yaşının sel olmasının altında bu fatura vardır. Etrafımızda oluşan ateş çemberi bu faturanın doğal sonucudur. Ve korkarım ki, bütün bunlar henüz bir başlangıçtır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.