Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Soma Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

17.05.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Soma’da meydana gelen tarihin en büyük maden kazasının üzerinden 4 gün geçtikten sonra, ne olduğunun ve ne olacağının fotoğrafı netleşmeye başladı. Bugüne kadar benzerine çok rastladığımız örtme, yanıltma, yok sayma, hatta daha da ileri giderek buradan bir kahramanlık çıkarma uyanıklığının hızlı biçimde devreye girdiğini, ibretle izliyoruz.

HER TEDBİRİ ALMIŞLAR!

Olayın meydana geldiği ocağın sahipleri ve yetkililerinin açıklamalarına bakılırsa, bu kazaya, tıpkı sayın başbakan gibi, ” kader” deyip geçmekten başka yapacak bir şey görünmüyor. 2 saat konuşup, eksiklerini, yetersizliklerini dile getirdiler, ama hiçbir sorumluluğu kabul etmediler. Her şeyi doğru yapmışlar, dünyada bu işi en iyi bilenlerle çalışmış, en ileri teknikleri kullanmışlar. Böyle bir kazanın olmasının makul ve mantıklı hiçbir sebebini izah etmek mümkün değilmiş. Geriye kalıyor, sayın başbakanın daha ilk günden ilan ettiği, “bunlar olağan şeyler” sözü. Zaten onlar da ustalarını örnek aldılar ve bunu söyledi, bunun izahını yaptılar. Gerçekten de hiçbir yerde boşluk bırakmadan, her şeyi kitabına uydurmuş, her tedbiri almışlar!

MONTAJDIR MONTAJ

Bu tespiti doğrulayan bir başka gelişme de AKP’nin her şeyi bilen sözcüsü Hüseyin Çelik’in yaptığı açıklamalardır. Bütün dünyanın izlediği fotoğraf ve görüntülere, bizzat yaşayanların anlattıklarına rağmen, sayın başbakanın bir vatandaşı tokatlaması bir iddiadan ibaretmiş. Hiç şaşırmadık. Bunun arkasından görüntülerle ilgili, “montaj”, konuşanlarla ilgili, “paralel yapının adamları, onların da kasetleri var” açıklamalarının gelmesi artık an meselesidir. Yerde yatan vatandaşı tekmeleyen danışman 7 günlük rapor aldığı ve asıl mağdurun kendisi olduğunu da yine bay Çelik ilan etti. Attığı tekmelerden dolayı ayağını incitip rapor aldığı için yarın o vatandaş hakkında suç duyurusunda bulunup, ağır bir tazminat davası açmalarına herkes hazırlıklı olmalıdır. Var mı öyle AKP’ye itiraz edip, sesini yükseltmek? Bunu yapan, her şeye müstahaktır ve mutlaka karşılığını görecektir!

SUÇLU BULUNDU!

Görüyorsunuz işte, demokrasi ve hukuk ne güzel işliyor. Dünyanın neresinde böyle bir basın özgürlüğü, böyle bir demokrasi bulabilirsiniz? Her şey şeffaf ve herkesin gözleri önünde yaşanıyor. Daha ilk günden itibaren suçlular bulundu. Şirket sahipleri ve yetkililerinin hiçbir eksiği ve ihmali olmadığına göre, suçlu canını kurtaramayıp, ocakta kalarak hayatını kaybeden işçilerdir. Hükümet denetimleri fazlasıyla yaptırıp, bütün teftişleri gerçekleştirdiğine göre, suçlu yangının beklenmedik şekilde çıkmasıdır. Hatta, Bay Burhan Kuzu’nun ima ettiği gibi, AKP’nin bu yüksek başarısını ve dünyaya ayar veren siyasetini çekemeyip, sırf hükümet zor duruma düşsün diye birileri sabotaj da yapmış olabilir. Kesin olan ve hiç kimsenin aklına bile getirmemesi gereken tek şey, hükümetin ve yanaşmalarının bu işle uzaktan yakından bir alakalarının olmadığıdır! Siz bakmayın benzer şeylerin çok daha azının yaşandığı ülkelerde bakanların ve hatta hükümetlerin istifa etmesine. Onlar ne anlarlar bu işten? Muhalefet partilerinin yaptıkları inceleme ve tespitlerde ispatlı şahitli de olsa hükümete sorumluluk yükleyecek zerre kadar bir şey bulmalarının adı, en hafif şekliyle “edepsizlik ve terbiyesizliktir” ve sayın başbakan bunu en kısa zamanda yüzlerine söyleyecektir.

DİĞER ÜLKELER EMSAL ALMALI!

Görün de bakın, birileri bu olayı kurcalamaya, ihmali olanları ortaya çıkarmaya, bir daha bu tür vahametler yaşanmaması için tedbir almaya çabalarken, hükümetimiz bunları elinin tersiyle itecek ve işin özüne inecektir. Şehit işçilerin yakınlarına tazminat ödeyerek, işe alarak, vaatlerde bulunarak, sesini yükseltenleri tehdit ederek, bazılarına maaş bağlayarak büyük bir lütufta bulacaktır. Bu konuda dünyada eşi emsali görülmemiş bir kahramanlığa soyunmalarına da yine bütün Türk milleti, hatta dünya hazır olmalıdır. Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var: Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya gibi bizim birkaç katımız büyüklükte maden ocağı işleten ülkeler AKP’nin bu yüksek ve erişilmez başarısını emsal alıp, kendilerine çeki-düzen vermelidirler!

BUNU DA HAZMETTİRİRLER

Bütün bu yazdıklarımızı, bu tespitlerimizi uçuk bulan, ayağının yere basmadığını, haksızlık ettiğimizi düşünen varsa, şaşarım. Fazla beklemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Biraz sabır istiyorum. Önümüzdeki hafta içinde yaşanacak gelişmelerde, bu yazdıklarımızın bir cümlesi, hatta bir tek kelimesi yanlış çıkarsa, işte biz buradayız. Herkes emin olsun ki, bunu da hazmettirir, bunu da malzeme yapar, buradan da büyük ve erişilmez bir kahramanlık çıkarırlar. Yanaşmaların, beslemelerin, havuz balıklarının yazdıkları ve söyledikleri bunun ispatıdır. Yazdıklarını okuyup, söylediklerini dinlerken, “ya biz başka bir ülkede yaşıyoruz veya onlar başka bir ülkeden bahsediyorlar” diye düşünüyoruz. Bu kabullenmişlik devam ettikçe kim bilir daha neler duyacak, neler görecek, neler yaşayacağız?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.