SİYASİ ÇALIŞMALAR

SİYASİ ÇALIŞMALAR
14.10.2021
A+
A-

TBMM 18 Temmuz 2021 tarihli toplantıdan sonra anayasa gereği 1 Ekim 2021 tarihinde çalışmalarına başlamak üzere tatile girmişti.

Çok sayıda teklifin yasalaştığı yasama yılının ardından milletvekilleri bir miktar tatil yapmanın dışında seçmenlerle buluşarak gerek kendilerinin gerekse partilerinin faaliyetleriyle ilgili bilgileri paylaştı.

27. dönemde görev yapmak üzere seçilmiş olan milletvekilleri 5 yıllık sürenin yarıdan fazlasını geride bırakmış durumdadır.

Ülkemizin iç ve dış nedenlerle gergin günler geçirdiği göz önüne alındığında yeniden seçilebilme açısında şartlar hiç de kolay değildir.

Olaya iktidar kanadını oluşturan Cumhur İttifakı açısından baktığımızda söz konusu güçlüğün daha da fazla olduğu ortadadır.

Üstelik muhalif ittifak ve dışında kalan tüm siyasi oluşumlar Cumhur İttifakına karşı amansız bir mücadele yürütmektedirler.

Muhalefetin halk nezdinde elini güçlendirecek hayat pahalılığı ve mülteci sorunu başta olmak üzere pek çok sorun mevcuttur.

Mahalli seçimlerin hemen ardından, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimlerinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden erken seçim çağrıları yapan muhalefet çalışmalarını büyük oranda sokağa taşımıştır.

Seçmenleri mevcut sorunlar temelinde ve iktidarın yasama faaliyetlerine yoğunlaştığı bir süreçte etkilemeye çalışmaktadır.

Yapılan araştırmaların yanlı olduğu düşünülse bile seçmen desteği konusunda muhalefet başlangıç noktasından daha iyi durumdadır.

Gelinen nokta henüz bir iktidar değişikliğini işaret etmese bile muhalefete başarma konusunda teşvik edici mahiyettedir.

Bu tablo karşısında Cumhur İttifakı partilerinin meclisin tatilde olduğu günleri sadece dinlenerek geçirmesi elbette düşünülemezdi.

Neticede Cumhurbaşkanının bizzat katıldığı büyük ölçekli toplantılar ve AK Parti milletvekillerinin ise doğrudan temaslı faaliyetlerine şahit olmaktayız.

MHP ise meclisin tatile girmesiyle birlikte Genel Başkanın talimatı doğrultusunda milletvekilleri ve teşkilat yöneticileri aracılığıyla yeni rejimin yanı sıra Cumhur İttifakının Türk Milletinin geleceği açısından önemini seçmene doğrudan anlatmak üzere ara vermeden çalışmalara başlamıştır.

Önce parti mensupları ve halkı doğrudan bilgilendirme şeklinde yürütülen faaliyetler, daha sonra “Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023 – Siyasette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Stratejik Hedefler” konseptiyle tertiplenen geniş katılımlı bölge istişare toplantılarıyla 9 ilde tekrarlanarak 3 Ekimde Ankara toplantısıyla tamamlanmıştır.

Bilgilenmenin dışında geniş katılımlı kalabalık toplantılarda partililer güven tazelemiş, moral bulmuşlardır.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden MHP, Devlet Bahçeli’yi Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Türkiye’nin her köşesinden gelen binlerce ocaklı gençle Büyük Gençlik Kurultayında buluşturmuştur.

Zamanlaması bakımından son derece anlamlı olan bu kurultayda Lider Bahçeli yaptığı konuşmada öncelikle ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen Ülkü Ocakları önergesinin içeriğine sert bir cevap vermiştir.

Verdiği cevapta Bahçeli Ülkücü gençlerden terörist çıkmayacağını vurgulamış, teröristlerin ABD yandaşı terör örgütleri olan PKK, PYD ve Fetö mensupları olduğunu ilan etmiştir.

Ayrıca son günlerde yaygın olmasa da görülmekte olan Yurt protestolarına da teşhisini koymuştur.

Yurt protestolarının tıpkı Gezi olaylarında olduğu gibi terörist ajan provokatörler tarafından tertiplendiğini kesin bir dille ifade ederek bir kez daha olayların gerçek yüzünü açığa çıkarmıştır.

Gençlik Kurultayının hemen ardından MHPli kadınların katıldığı Analar Bacılar Kurultayında ise yine binlerce partili Ankara’da bir araya geldi.

Devlet Bahçeli burada yaptığı konuşmada da kadınlara verdiği önemi ortaya koymuş kadın cinayetlerini de şiddetle kınadığını ifade etmiştir.

Sayın Bahçeli ABD’ye bu kez Diyarbakır Anaları üzerinden göndermede bulunmanın yanı sıra onların gözyaşlarının son bulması için terörist PKK’nı pençesine düşmüş olanlara da Türkiye Cumhuriyetinin affediciliğine sığınarak aileleriyle kucaklaşmaya çağırmaktadır.

Görüldüğü gibi Meclisin açıldığı ilk haftadan itibaren MHP hummalı bir çalışmaya girişmiştir.

Öyle anlaşılıyor ki bu yasama döneminde yüksek tempolu ve yoğunluklu bir siyasi süreç yaşanacaktır.

Muhtemelen 2022 yılı iktidar ve muhalefet arasındaki rekabetin hangi tarafın lehine olacağını göstermek bakımından güçlü işaretler verecektir.

Her ne olursa olsun temennimiz aziz Türk Milletinin kazanmasıdır.

Ahmet Orhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.