Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

SİYASETTE İMAJIN ÖNEMİ

SİYASETTE İMAJIN ÖNEMİ
20.10.2019
A+
A-

Dış görünüm üzerine bir soru sorulacak olsa birçok farlı değerlendirmenin olduğu görülecektir.

Kılık, kıyafet, duruş, oturup-kalkma kısacası “tarz”, bir anlamda insanların tamamen özgün imzası olarak da tanımlanabilir.

Dış görünüşümüzü belirleyen en önemli öğe, öncelikle insanın bizatihi kendisinde var olanların çeşitli vasıtalarla öne çıkararak sunuşumuzdur.

Üzerimizde taşıdığımız giysiler, tırnağımızdan saçımız sakalımıza, kullandığımız makyaj malzemesinden, süründüğümüz hoş kokuya, tüm ilaveler bizim toplumda nasıl algılandığımızla doğrudan bağlantılıdır.

Kimi insan yürüyüşü, konuşması, ses tonu, nefes alması hatta öksürmesiyle tanınır olmuştur.

Kimi insan giyiminde tercih ettiği renkler, biçimler ile beğeni toplar.

Kimi insan da ses tonundan, konuşmasına akustik özellikleriyle bilinir olur.

Bazı insanlar ise topyekun bu fiziksel özellikler ve tercihlerin bütünüyle, kendine has tarzıyla toplumda yer edinir.

Kaş-göz, boy-pos, saç-sakal, bıyık, yakışıklılık, çirkinlik, tüm bu kavramlar sübjektiftir, kişiye göre değişir.

 

Ancak toplumumuzda dünya görüşü dışında fiziksel özellikleriyle de bilinen kişilerin yapacağı değişiklikler hep tartışma konusu olmuştur.

Fikirler ve dünya görüşlerinde değişiklikler konumuz dışındadır.

Fiziksel değişiklikler ve yeni imaj yaratma arzusu, genellikle sanat dünyasında olması durumunda, ister beğenilsin isterse beğenilmesin hoşgörüyle karşılanır.

Sinema sanatçılarının yeni bir filme başladığında saç renginden elbise tercihine kadar yaptıkları, bu duruma örnektir ve sevenleri tarafından ilgiyle karşılanır.

Bir de yapılan fiziksel değişikliklerin, toplumu olumsuz tepkiye, hatta başka baka şüphelere sevk ettiği kesimler vardır.

Politikacılar, devlet görevlileri, sıradan insanlar ise bu ikinci gruba örnek teşkil ederler.

Onlarda yaşanan büyük değişimler yeni hallerin işareti olarak kabul edilir.

 

Geçtiğimiz eylül ayının son haftasında ajanslara düşen Devlet Bahçeli rahatsızlanarak hastanede müşahede altına alındı, haberi tüm Türkiye de kaygıyla karşılandı.

Hastalık ve tedavi sürecinde, sürecin iyi yönetilememesi ve kamuoyunu aydınlatacak bilgilerin doğru ve yeterince aydınlatıcı halde verilememiş olması, halk arasında çeşitli dedikodulara neden olmuştu.

Sayın Devlet Bahçeli’nin tedavisi boyunca teamüllere uygun olarak doktorları tarafından sıklıkla açıklama yapılması yerine siyasiler tarafından kamuoyunun bilgilendirilmesi istifhamların sürmesine zemin hazırlamıştı.

Birkaç kez MHP Liderinin çalışmalara başlayacağı tarihin verilmiş olmasına rağmen bunun gerçekleşememiş olması da başta Bahçeli severleri ve tüm halkımızı üzmüş ve sağlığıyla ilgili şüpheye düşürmüştü.

Son olarak da Sayın Bahçeli’nin MHP Genel Merkezine gitmek üzere evinden ayrılmasıyla ilgili olarak basına servis edilen fotoğrafı ise bardağı taşıran damla olmuştu.

Bu fotoğrafta her zamanki dikkatle taranmış saçları ve tıraşlı yüzü yerine sakallı ve dağınık saçları ile görülmüş olması hastalığının devam ettiği ve tehlikeli olduğuna yorulmuştu.

Bu görüntü Milliyetçi-Ülkücü Hareketi derin bir üzüntüye sevk etmiş halkımızda da kaygı ile karşılanmıştı.

Çok küçük bir kesimde ise sakalın lidere yakıştırıldığını da belirtelim.

Sayın Bahçeli, fiziksel görünüşünün kamuoyunda yarattığı menfi etkiyi ertesi gün makamında çekilip yayınlanan son fotoğrafıyla büyük oranda ortadan kaldırmak suretiyle sevenlerine çok şükür dedirttirmeyi bildi.

Yeniden şık, düzenli ve temiz görüntüsü ve edep abidesi haliyle hafızalarda ki bilinen halini muhafaza etmiş oldu.

 

Biz de kendisini daha çok uzun süreler, o çok yakıştırdığımız saçından sakalına, elbisesinden ayakkabısına özenli şık Adanalı haliyle görmeyi umuyor ve kendisine sağlıklı uzun bir ömür diliyoruz.

 

 

 

Ahmet Orhan

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.