Siyasetçiler Seçerek Konuşmalı

08.04.2016
A+
A-

 

 

Ahlak yerlerde sürünüyor… Adamlık iki paralık olmuş… Uygunsuz kelimeler havada savruluyor… Hedefsiz kullanımlar, ardından gereksiz söylemler için sözlerimin arkasındayım diye savunmalar… Ahlaksızlığı alkışlamalar… Ahlak dışılığa ortak olmalar… İlginç olan bir kadı bakan hakkında nereye çekersen oraya gidecek türden bir açıklama, bir söz ediyorlar hiçbir kadın kuruluşundan, kadın milletvekillerinden yanıt yok, ses yok, çıt yok… Herkes susuyor…
Olayı biliyorsunuz; ama biz yine anlatalım. Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Aile bakanının tecavüz olayıyla ilgili sözlerinden ötürü “Vakıfları savunuyorlar. Çocuklara sahip çıkın vakıflara değil. Valisi konuşmuyor,

Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aile Bakanı birilerinin önüne yatmış durumda o zaten hiç konuşmuyor” diye bir laf etti. Bunun üzerine AKP’liler eleştirdi. Lakin anlı şanlı kadın kuruluşları, kadınsınız ses çıkarsanız diyen bayan milletvekilleri sustular… Gazeteciler sesliğe bürüdüler; çünkü nereye götürürsen oraya götürecek türden bu açıklamayı, bu sözü söyleyen sosyal demokrat, ilerici, solcu, devrimci bir başkan olunca konuşmamayı yeğliyorlar.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerimin arkasındayım dedikten sonra yaptığı açıklama çok daha vahimdir. Kılıçdaroğlu şöyle diyor: “Cümle bana ait değil. Dolayısıyla bu cümle benim sıfırdan bulduğum bir cümle değil. İkincisi, bu cümleyi kadın erkek diye ayırmak da başlı başına bir gaf. Bir bakana kadın veya erkek diye bakmak da yanlıştır.

Bakan bakandır. O koltuğa oturuyorsa, onun kimliği cinsiyeti önemli değildir. Bu eleştiriyi, bu cümleyi kullanan ben değilim, bu cümleyi kullanan onların kendi bakanları.” Milletvekillerine kadın kotası koyan bir parti genel başkanının bu söylediği ne derece doğru kabul edilebilir? Neymiş, bakan koltuğuna oturuyorsa kadın erkek diye ayırt edilmezmiş… Yok ya!

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Kılıçdaroğlu’nun, Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözleriyle ilgili sorusu üzerine, “Doğru bir açıklama değil. Kullanılan sözün ne zaman, nerede, kime karşı kullanıldığı ve nasıl algılanacağı konusunda daima dikkatli olmak lazım. Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı. Bu sözün başkaları tarafından kullanılmış olmasına rağmen kadın bakan hakkında kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Oktay Vural böyle dedi diye, yine AKP’yi savundular diye eleştirel yorumlar yapan geri zekalılar, lütfen dikkat edin sayın Vural sadece Kılıçdaroğlu’nu değil, onun sözünden yola çıkarak siyasetçilerin kullandığı dile dikkat etmesi gerektiğini vurgulamıştır. “Bakan’ın olaylara ilişkin ‘bir defa yapılmış’ sözü de tepki doğurmuştu. Bu konularda siyasetçiler kullanacağı sözleri hassasiyetle değerlendirmeli.” diyen Vural’ı anlamayanlara ne demeli? Bu açıklamadan dolayı, Oktay Vural’ı ve MHP’yi AKP’yi destekliyorsunuz diyenler hangi kafanın ürünü, hangi dünyada yaşıyorlar.

Anlamak, çözmek çok zor… Kendini haklı çıkarmak için cinsiyetçilik yapmayın diyen Kılıçdaroğlu’nu haklı bulanlar siz nasıl insan hakları savunucususunuz? Nasıl demokrat, nasıl solcusunuz? Yoksa bu kavramlar bu kadar ucuz mu?
Sağlıcakla kalın!

Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.