DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Sisici misin yoksa Mursici misin?

23.08.2013
109
A+
A-

Bu ülke insanı zaman içerisinde çok değişik kamplara ayrıldı, suni bölünmeler yaşadı. Bir zamanlar; sağ, sol diye ayrılmıştık. Yeni nesil bilmez ama “Sağcı mısın, solcu musun?” sorularına muhatap olunurdu.

Yine sağ veya sol görüş, sağ kesim veya sol kesim diye ayrımlar yapılmıyor değil ama bu ayrımın modası geçti denebilir.28 Şubat sürecinde, laik ve anti-laik diye ayrımlar yaşamıştık.

AKP sürecinde ise neredeyse parçalanmadığımız, ayrışmadığımız hiçbir mevzu kalmadı. Giyecekten, içecekten tutunda; cami yapılacak yer seçimine, hatta köprü isminin ne olacağı konusuna kadar ayrıştık. Her yıl, her ay hatta her hafta yeni bir gündemle ayrışıyor ve yeni kamplara ayrılıyoruz.

Alevi-Sünni, Kürt-Türk, Türklük-Türkiyelilik, Ergenekoncular-Müzakereciler, Yeni Anayasacılar, Eski Anayasacılar, Geziciler-Kazlıçeşmeciler, Ayrancılar-Rakıcılar, Palacılar-Çapulcular, diye ayrıldıkça ayrıldık, ayrıştıkça ayrıştık.

Şimdi çiçeği burnunda yeni bir ayrılma ve ayrışma unsuru daha icat oldu. Sisi’cilik ve Mursi’cilik…

Sosyal medyada, Mursi lehine yazılar yazılıyor. ‘Ama Mursi’de…’ diye başlayan bir cümle ile yorum yapın, anında Sisi’ci ilan edilirsiniz! Mursi’nin Amerikan vatandaşı olduğunu söyleyin, orada eğitim aldığını, çocuklarının Amerika’da okuduğunu ve yaşadığını anlatın görün sizlere neler yazılacak.

Geçen gün vapurdayım, iki kişi arasında konuşulan Mısır konusuna, bir anda onlarca kişi dâhil oldu. Mursi’yi savunmayanlar anında Sisi’ci ilan edildi ve hızlıca taraflar oluşmaya başladı. Sanki Vapur, Mısır oldu birden…

Oturduğumuz kompartıman Adeviye ve Tahrir meydanına dönüşüverdi. Neredeyse insanlar birbirlerini denize atacaklar.

Böyle bir Başbakan’a sahip olup ta bölünmemek ve kamplara ayrılmamak mümkün mü? Durmadan konuşur, konuştukça böler. Onun söylediklerini bir kısım avanesi Allah’ın emri gibi kabul eder.

Bazı Vekillerinin, Bakanlarının ve il başkanlarının onun için yaptıkları kutsallık yorumlarını hepimiz dinlemiştik. Tekrar etmeye lüzum yok. Bakan “O bizim için kutsal bir kişi” derse halkın yapacağı da, bu kutsal(!) kişiyi müdafaa etmek oluyor.

Hem de tüm yanlış politikalarına rağmen… Üstelik de bu yanlışlar, din-iman açısından son derece mahsurlu olduğu halde onun kutsallığına toz kondurulmaz.

Dinimizce haram olan domuz etinin, bu Başbakan tarafından kasaplık et statüsüne kavuşturulması, zinanın suç olmaktan çıkarılması dahi bazıları için durumu değiştirmez. Ama’lı, fakat’lı yorumlarla peşinden yürümeyi, Allah’ın emri gibi gören kandırılmış yığınlar durmadan yoluna devam ederler.

Başbakan’ın kullandığı makasa eli değdi diye makası kutsal gören kafalar, Başbakanın ardına ağıtlar yaktığı Mursi’yi elbette savunmasız bırakmazlar!

Vapur bile Adeviye Meydanı olup çıkar. Mısır’da devrilen Mursi ama ağlayan bizim Başbakan!

Delik’te ki Mursi’ye, ‘Eşik’teki Başbakan ağlıyor!

“Yahu! Sana ne oluyor kardeşim?

Ağlarsa, bırak Murs’i ağlasın, delikte olan o…

Sen niye ağlıyorsun?” diyemezsiniz.

Alışmış bir kere, her şeyde bir mağduriyet çıkarmaya…

Patlayan Mısır’ın ‘Sisi’ içinde, seçimlik bir şeyler götürmek onun için tarihi bir fırsat!

‘Krizi fırsata çevirmek’ farz olur adeta!

“İki metrelik çukur” edebiyatı arkasına saklanan dev Padişahlık… Ülke insanı kamplara ayrılmış, bölünmüş, kutuplaşmış, hiç önemli değil!

Önemli olan tek şey, Küresel projelerin Eşbaşkanlığını yüzakıyla başarıp bu sayede koltukta kalmak… Koltukta kalma uğruna ne varsa kullanmak. Sisi’yi ve Mursi’yi bile…

Dini, imanı, bu uğurda kullananlar, Sisi’yi ve Mursi’yi bırakır mı?

Önceki yazılarımda ifade ettim. Çok önemli olduğu için tekrar ediyorum. Olay Sisi ve Mursi olayı değil, Mısır’ın bölünmesi olayıdır. Türkiye’nin ve Suriye’nin bölünmesinde kim veya kimler kullanıldıysa Mısır’ın bölünmesinde de onlar kullanılıyor.

“Kan duracaksa” yalanıyla Türkiye’de teröre teslim olmayı Ehvenişer görenler, Mısır ve Suriye’de adeta kanın tarafı olan ‘en şerliler’ oldular. Bakmayın ‘Mısır Tahterevallisi’nin iki ucunda ki Sisi’ye ve Mursi’ye…

Onların arkasında duran “stratejik” ortakları görün. Birbirlerine karşılarmış gibi poz veren, Obama ve Tayyip bey’e bakın!

Sisi’cimisin yoksa Mursi’cimisin? Sorusuna ondan sonra cevap verin.

Yusuf KARACA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.