Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Sipariş Diploma

04.06.2016
A+
A-

 

 

Birkaç yıldır Erdoğan’ın diploması tartışılır durur. Neredeyse yoldan geçeni bile yan baktı çamura yattı diye mahkemeye veren Erdoğan nedense kendi diplomasının tartışılmasına müdahil olmaktan hep kaçındı. Ben bu diploma konusunda şimdiye kadar ne birşey paylaştım nede bir yorum yaptım. Açıkçası bu tartışmaların yersiz tartışmalar olduğunu düşündüm. Yani yıllarca belediye başkanlığı yapmış, başbakanlık yapmış ve halen cumhurbaşkanı olan birinin böyle bir şey yapacağına inanmak istemedim.
Fakat gel gelelim konunun tarafı olarak şimdiye kadar bu konuda suskun kalan Marmara Üniversitesinin; Başkanlık tartışmalarının hız kazandığı şu günlerde bu konuda yaptığı açıklamaya!
Açıklamada; Erdoğan’ın (Yardımcı Doç. Dr. Sinan ARTAN’ın dekanı olduğu) Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek okuluna 1974 yılında girdiği, 1981 yılında da mezun olduğu söyleniyor.
Aynı açıklamada, Aksaray iktisat ve Ticaret Yüksek okulunun daha sonra Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okul ile birleştirilerek Ticarî Bilimler Fakültesine dönüştürüldüğünü, Erdoğan’ın talebi üzerine de diplomasının; İşletme bölümü mezunu olarak düzenlendiği’ söyleniyor. Sonrada  ”Sayın Cumhurbaşkanımız lisans düzeyinde “dört yıl” eğitim veren “Ticarî Bilimler Fakültesi”nden mezun olmuştur” deniliyor.

Marmara Üniversitesi bu açıklamayı hangi şartlar altında yaptı bilmiyorum ama Türkiye’de ki eğitim sistemini bilen birisi olarak söylüyorum. Bu açıklamanın ülkemizdeki yüksek okul eğitim sistemiyle bağdaşır bir tarafı yok.

Çünkü:

1-Türkiye’de Lisans düzeyinde eğitim veren bir okulun idaresinde hiçbir zaman doçent seviyesinde bir akademisyen dekanlık yapmamıştır. kaldı ki; eğitim sistemimize göre yüksek okul adı ile eğitim veren bir okulda da zaten dekan olmaz müdür olur.
2- ÜSS yada ÖSS sınavı ile girilen önlisans seviyesindeki bir yüksek okulun daha sonra fakülteye dönüştürülmesi, okulun önceki öğrencilerine lisans öğrencisi olma hakkı vermez.
3-Türkiye’de değişen yada dönüşen bir okulun ilk haliyle sonraki hali denk bile olsa mezun öğrencinin diplomasına kesinlikle bitirdiği bölüm yazılır. Kaldı ki yüksek okul bitiren bir öğrenciye hiçbir şart altında fakülte diploması düzenlenmez, hele ki bu düzenleme öğrenci istedi diye zinhar yapılmaz. (Hemde mezuniyetten 30 sene sonra!) Böyle bir diploma düzenlenirse de zaten bu kanunlarımıza göre suçtur.
4-1981 yılı şartlarında lisans mezunu yetişmiş iş gücünün oldukça az olduğu bu nedenle lise mezunlarının bile öğretmenlik yaptığı göz önüne alınırsa; Lisans mezunu eğitimli birinin gidip de geçici işçi statüsüyle belediyede çalışmaya tenezzül etmesi düşünülemez (Tabi çok pasif ve kabiliyetsiz değilse)

Anlayacağınız şimdiye kadar yersiz gördüğüm diploma tartışması Marmara Üniversitesinin, teknik açıdan hatalarla dolu bu açıklamasından sonra benim de ilgimi çekti. Özellikle bu açıklamadan sonra söz konusu diploma konusunun kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturulması artık kaçınılmazdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.