Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

SENDİKACILIK BİR HAK MÜCADELESİDİR

08.10.2018
A+
A-

Sendikacılık; bir hak elde etme , hakkı tutup kaldırma gayesiyle, kişinin özlük haklarını koruma -kollama amacını güden sivil toplum kuruluşudur. Her türlü Emperyal düzene karşı mücadele eden ve sınıfsal ayrımı yok sayan, huzur ve refahı sağlamayı şiar edinen bir mücadele çizgisidir. Sendikal kurulma ve oluşum aşamasına baktığımız zaman kısıtlamalara yer verilmiştir, akabinde gerekli Hürriyet yeniden sağlanmıştır.1946 senesi evvelinde fiilen ve hukuken rafa kaldırılmıştır. 1947 den günümüze 1961 Anayasasında düzenleme yapılmış. 1971 de kısıtlama getirilmiş. 1982 anayasasında bazı kısıtlamalar dahilinde yeniden şekil almıştır. Sendikal sürecin, anayasal tarihsel geçmişi bu şekildedir, akışı anayasada sabitlenmiştir. Sendika üyeliği ve sendika kurma Hürriyeti anayasada bizlere bahşedilmiş bir haktır. Bizler bu Haktan ne kadar haberdarız ve anayasada sabit olan kurallardan ne kadar haberdarız?

Sendikacılık bir Hak kavgasıdır! Bir Hak davasıdır! Hakkı tutup kaldırma sevdasıdır! peki bu sendikal mücadele karşılaşılan problemler karşısında set olunacak, vaziyetler hakkında ne derece bilgiye sahibiz. Sendika üyeliğinde en çok karşılaşılan fiil mobbingdir. Mobbing; çalışma alanında psikolojik baskı yaparak, kişiyi bezdirme, bıktırma, korkutma ile baş gösteren aşağılık bir eylemdir. Liyakatsiz ehliyetsiz vasıfsız kişiler tarafından uygulanır. Mobbingde; kimi zaman amir memura, kimi zaman ise çalışanlar arasında süregelir. Ama mobbing genel itibariyle üst ast ilişkileri arasında olur. Baskıyı kuran leş kargalarının kendilerince bir dayanakları, halk tabiriyle bir dayıları vardır. Birilerinin vermiş olduğu haksız cesaretle, bir koltuk kavgası amacıyla baskı yaparlar! bu baskıyı sendikal süreçte ele alırsak saha çalışmalarımızda; üyelerimizin en çok şikayette bulunduğu olay; Mobbing dir. Sarı sendikacılar tarafından ‘eğer bizim sendikaya gelmezsen’ şeklinde başlayan bir söz vardır, hep ardı arkası kesilmez, kimi zaman çalıştığı birimi değiştirme tehdidi edilir, kimi zaman maddi tehditler edilir ve kimi zamanda ‘’yuvalara girerek, eşler arasına nifak sokarak, fitne ateşini yakarak seyreder’’. Bu yüzden; çalışanlarımız mecburi sebeplerden ötürü üyelik serbesti yeti yoktur diye düşünürler. Oysaki Anayasada sabitlenen bu hakkı kimsenin zoruyla ne kabul edilir! ne istifa edilir. Sendika üyeliği ve istifası tamamen kişinin kendi iradesine bağlıdır. Çalışanlarımızın kendilerine has muazzam bir iradesi vardır. Kimsenin buna yön verme gibi bir hakka sahip olunmayacağını ben buradan haykırıyorum. Bu Mobbingci liyakatsizler sürüsü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasasına kafa tutmakta ve baş kaldırmaktadır. Ağızlarını açtıklarında yasadan töreden bahseden sendikacılar; Anayasada cezai hükmü verilen mobbingi yaparak yasayı tanımadıklarını alenen beyan etmektedirler.

Anayasamızın;
12. maddesinde: Herkes kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir
Madde 17- Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir
Madde 25- Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Belirtilen anayasal maddeler çizgisi dışına çıkıldığı takdirde para cezasında hapis cezasına kadar cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. O halde çalışanların bu zulme baş eğmemesi lazımdır.

Baskı ile üye yapan yetkililer; acizdir!
Baskı ile üye yapan yetkililer; Anayasa maddelerine tanımadıklarını beyan etmektedir
Baskı ile üye yapanlar; Milli şuurdan yoksundur
Baskı ile üye yapanların yetkisi; yatsı ezanına kadardır
Baskı ile üye yapanların akıbeti, kimi zaman parasal kimi zaman, mahpus ile nihayetlenmelidir. Aksi takdirde; haksız saltanatlarını sürdürmeye devam edeceklerdir. Bizler Türkiye Kamu Sen olarak, her daim zulmün karşısındayız. Onlar Asrın Firavunu olmuşlardır! Bizler de birer Musa olmaya talibiz.
Aziz Türk Milletinin iradesi; deri koltuklarda oturan liyakatsizlerin dudakları arasında değildir. Mücadeleden korkmayan biz Milli sendikacılar olarak; partilerin değil!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN SENDİKASIYIZ MİLLİ SENDİKAYIZ!

VAROLSUN TÜRKİYE KAMU SEN

Unutulmasın ki toplu sözleşme masalarında çalışanların haklarının satıldığı yetkililer mevcuttur verilen sözler vaatler siyasiler ile karşı karşıya gelinceye kadar mıdır? Milli olmayan her şeye karşıyız biz Beyim! Her üyemiz gönüllüdür her üyemiz Mustafa Kemaldir Tomris Katun dur.

Bu devran böyle sürmez! Öyle bir siyasallaştırdınız ki sendikacılığı toplandığınız yerde çalışanların hakları bir köşede dursun, rey peşinde kırk takla atıyorsunuz. Sizi meydanlarda göremiyoruz tribünlere oynamayı bırakın. Sendikacılık sahalara inmektir çalışanlarının derdiyle dertlenmektir. Türkiye kamu Sen; yeniden andımız geri gelmesi için mücadele etmektedir
Türkiye Kamu Sen; hiç bir zaman Milli mücadele düşmanlarına sevgi gösterisi sergilememiştir.

Türkiye Kamu Sen; hiçbir vakit bölgesel sendikacılık yapmamış! nabza göre şerbet vermeyip riyakârlık yapmamıştır.

Aksini yapanlar alenen ortadadır ve Aziz Türk milletinin huzurunda er yâda geç hesap vereceklerdir.

Yine Aziz Türk Milletinin gayret ve çabasıyla devran dönecektir.

Bütün Memur Çalışanlarımızı bulundukları yerdeki Türkiye Kamu Sen temsilciliklerimize davet ediyorum

ÜYE OLUN! KUTLU MÜCADELEYE DESTEK VERİN! HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR! SUSMAYIN HAYKIRIN!

Türkiye Kamu Sen üyesinden temsilcisine başkanından yönetimine Elif duruşlu dava adamlarıdır

HER DEVRİN ADAMI DEĞİLİZ

HER DEVİRDE ADAM OLANLARIZ !ADAMIN ADAMI DEĞİL ; DAVANIN ADAMIYIZ.. ERTUĞRUL SUBAŞI

TÜRK SAĞLIK-SEN BİTLİS İŞ YERİ TEMSİLCİSİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.