Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Sen oyna Kadir

25.04.2014
A+
A-

1970’lerde Ülkü Ocaklarının eğitim disiplini içinde bize okutulan kitaplardan biri “Moskof Mezalimi”ydi.

 “Üstad” Kadir Mısıroğlu, kitapta özetle, “eğer yoksa içinde Moskof’a karşı bir kin, bırak Türk’üm demeyi insan bile değilsin” diyordu.

Sokakta Moskovacı Komünistlerle taşlaşırken Erzurum’daki bir mezar taşı gelirdi gözümüzün önüne… “Bu mezarda, Moskof’tan öcünü alamadan ölen Hasan Çavuş yatmaktadır. Ruhuna Fatiha!..

Üstad”’ın mezalim edebiyatı Moskova’yla sınırlı değildi. Biz, Etniki Eterya’yı, Filiki Eterya’yı, Mora’da katledilen 20.000 masum Türk’ün hikâyesini, önce Mısıroğlu’nun 1967’de ilk baskısını yapan “Yunan Mezalimi”nden öğrenmiştik. 

Yunan Mezalimi ve Moskof Mezalimi, Ocak gecelerinin “en çok satanları” arasındaydı.

Mısıroğlu’nun “Mezalim” edebiyatındaki karnı deşilmiş hamile kadınlar, öldürülen ceninler, memeleri parçalanmış gelinler, camilere doldurulup yakılan neneler, bizim tarihe bakışımızı şekillendiren trajik sahnelerdi.

Biz, unutulmuş hakikatleri bize hatırlatan Mısıroğlu’nu o kadar tutmuştuk ki; O’nun “Kurtuluş Savaşında Sarıklı MücahitlerLozan Zafer mi Hezimet mi?, Musul Meselesi ve Irak Türkleri” gibi kitaplarını da satın almak suretiyle kendiliğimizden okumuştuk.

Özal’la birlikte duygudan maddeye, devletçilikten liberal kapitalizme geçildikten sonra işler biraz değişti. Mısıroğlu’nun Sebil Yayınevi, tezgâhına 1995’te Veysel Eroğlu imzalı “Ermeni Mezalimi”ni de koyarak kargo dâhil 50 TL’den “Mezalim Seti” satmaya başladı.

Nasıl olmuşsa bugünün Orman Bakanı Prof. Veysel Eroğlu da “Ermeni Mezalimi”yle Sebilcilerin mezalim kadrosuna katılmıştı. Tanıtım yazısında Kadir Mısıroğlu “Mezâlim”i şöyle anlatıyordu:

Tarih boyunca fethettiği her ülkeye adalet, huzur ve saadet götürmüş olan Osmanlı’nın nâhak yere Ermeniler’e zulüm etmiş olmakla itham edilmelerinin gerçek dışılığını binbir delille ispat eden muazzam bir eser !..

Mezalimlerin güçlü kalemi”ne göre 1915’te ne olmuş olursa olsun; suçlu, bizi zayıf düştüğümüz bir anda arkadan hançerleyen Ermenilerdi:

Osmanlılar her yabancı unsur gibi Ermenilere de kendi idarecilerinden görmedikleri derecede insanî ve medenî bir surette muamele etmiştir. Ne acıdır ki, çeşitli ihmal ve ihanetler yüzünden zayıf düştüğümüz zaman ise emsalsiz bir semâhatle muamele ettiğimiz kavimlerden en büyük kötülüğü görmüşüzdür. Bu kavimlerin başında hiç şüphesiz Ermeniler gelir.

Kadir Mısıroğlu, Karadeniz gibi dalgalı karakteri sayesinde Milli Görüş gömleğinin kollarını Milliyetçi hareketlere doğru sıvamış düzgün bir adam profili veriyordu.
 
Sert kalemi ve hoyrat dili yüzünden 12 Eylül’de bizimkine benzer siyasi sürgünler, “gurbet içinde gurbet”ler yaşadı; vatandaşlıktan çıkarıldı. 

Ancak son yıllarda ve galiba kaleminin testosteron seviyesi düştükçe mezalim edebiyatını bir kenara bırakıp, padişah mersiyeleri yazmaya başladı. 

Böylece “alternatif tarih yazımı”nın ünlü kalemi Mısıroğlu, 2000’lerde Cemaat-AKP işbirliğiyle yürütülen “alternatif tarih yapımı”nın hararetli bir taraftarı oldu.

O yıllarda hep dilimizin ucuna kadar geldi de kendisine “Lozan Hezimetse, BOP ne?..” diye soramadık. Vicdanı kilitlenmiş olmalı ki kendisine bu konuda iki kelime söyletemedik.

Kadir Mısıroğlu, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında Erdoğan cephesinde yer aldı. İnkılapla, Lozan’la ve Cumhuriyet’le uğraşmanın, gün gelip bizi “yeni mezalimlerin kucağına oturtacağını” göremedi. Ve dün her şeyine kefil olduğu Erdoğan, o zalim Ermenilerden özür dileyerek “mezalimci” Sebil yayınlarının aslında “zibil yayınları” olduğunu bütün dünyaya anlattı. 

Bizim de aklımıza hemen “mezalimlerin ünlü kalemi” Kadir Mısıroğlu geldi.

Üstad… Bize bir daha “mezalim” filan anlatma!.. Bizim derdimiz bize yetiyor.

Eğer maslahata uygun bir tarih yazarak efendini haklı çıkarmak istiyorsan, sana naçizane bir tavsiyemiz var: Eline bir güğüm sıcak su al ve Ahtamar adasına git!.. 

Kan lekesi zor çıkar; ama sıkı bir çalışmayla belki kiri, çamuru ve diğer “biyolojik” artıkları temizleyebilirsin! 
  
Sen oyna Kadir!.. Bu saha tam 40 yıldır senindir.
 
Unutma! Sağdan başlayarak en az üç kere…

Seni bilmem ama bana göre, dünkü o abdestsiz beyanatın böyle sağlam bir gusüle ihtiyacı var!..

Şükrü Alnıaçık

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.